Projekte të përbashkëta Shqipëri-Izrael, ambasadori Canaj takon drejtuesit e AEJI

Carmit Lubanov, Drejtore Ekzekutive e “Association for Environmental Justice in Israel (AEJI)” dhe z. Mossi Raz, ish-anëtar i Parlamentit izraelit dhe anëtar bordi i AEJI, ‘zhvilluan një takim me ambasadorin e Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, me qëllim njohjen me projektet e tyre në Shqipëri.


Carmit Lubanov, Drejtore Ekzekutive e “Association for Environmental Justice in Israel (AEJI)” dhe z. Mossi Raz, ish-anëtar i Parlamentit izraelit dhe anëtar bordi i AEJI, ‘zhvilluan një takim me ambasadorin e Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, me qëllim njohjen me projektet e tyre në Shqipëri.

“The Association for Environmental Justice in Israel (AEJI)”, Organizata për Drejtësi Mjedisi në Izrael, është një qendër unike e dedikuar drejt zgjidhjeve mjedisore të avancuara në nivel rajonal, me qëllim reduktimin e diferencave ekonomike në grupet sociale dhe zhvillimin e mekanizmave për të fuqizuar kategoritë sociale mbi çështjet e mjedisit, përdorimin eficent të energjisë, ndryshimet klimaterike në nivelin lokal dhe rajonal.

Kjo organizatë është aktualisht në kontakte me drejtuesit e disa organizatave të shoqërisë civile në Shqipëri, me qëllim aplikimin për projekte të përbashkëta në formën e granteve të BE-së, nën ombrellën e (Anna Lind Foundation).

Sipas znj. Lubanov, faza përgatitore e projektit ka qenë e suksesshme me partnerët lokalë shqiptarë, dhe parashikohet qe të mbahen 3 ditë workshop në Tiranë në Dhjetor 2019, ku pritet të marrin pjesë përfaqësues nga shoqëria civile dhe Ministria e Mjedisit në Shqipëri, dhe perfaqesues te organizatave partnere”, shkruan ambasada në njoftimin e saj.

Dje, znj.Carmit Lubanov, Drejtore Ekzekutive e "Association for Environmental Justice in Israel (AEJI)" dhe z. Mossi…

Posted by Ambasada Izrael on Thursday, June 11, 2020

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

“The Jerusalem Post”: Shqipëria nderon vendasit që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit me një Memorial

Gazeta e madhe izraelite "The Jerusalem Post" shkruan për Memorialian e Holokaustit të inauguruar pak ditë më parë në Tiranë:…

KOSOVA

Kosova thellon bashkëpunimin me Izraelin, ministrja Haradinaj pret ambasadoren Alona Fisher-Kamm

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla priti sot në Prishtinë Ambasadoren e Izraelit me mision në Beograd, Alona Fisher-Kamm.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…