Avital Leibovich: Faleminderit Edi Rama, fjalët tuaja frymëzuese dëshmojnë lidhjen e Shqipërisë me Izraelin

Avital Leibovich, Drejtoresha e Komitetit Amerikano-Hebraik (AJC- American Jewish Committee), dega Izrael, përmes një mesazhin në Twitter, falënderoi kryeministrin shqiptar Edi Rama për fjalët e tij gjatë intervistës për Forumit Global të Komitetit Hebre Amerikan.


Avital Leibovich, Drejtoresha e Komitetit Amerikano-Hebraik (AJC- American Jewish Committee), dega Izrael, përmes një mesazhin në Twitter, falënderoi kryeministrin shqiptar Edi Rama për fjalët e tij gjatë intervistës për Forumit Global të Komitetit Hebre Amerikan.

“Faleminderit Edi Rama për fjalë tuaja frymëzuese, duke dëshmuar lidhjet midis Izraelit dhe Shqipërisë! Shqipëria është anëtare e NATO-s dhe shpresoj që do të bëhet edhe anëtare e BE në një të ardhme të afërt”, shkruan Leibovich.

Kryeministri shqiptar Edi Rama iu drejtua Forumit Global të Komitetit Hebre Amerikan (AJC – American Jewish Committee). Në bisedën e tij me Drejtorin e Institutit Transatlantik AJC me seli në Bruksel, Daniel Schwammenthal, Kryeministri Rama diskutoi për shpëtimin e guximshëm të Hebrenjve nga nazistët në Shqipëri, ringjalljen e tanishme të antisemitizmit në Evropë, marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin, aspiratat për të fituar anëtarësimin në BE, dhe sfidat e sigurisë nga Irani.

Delegacionet e AJC janë takuar rregullisht me kryeministrin, dy herë në Tiranë dhe disa herë në selinë dhe zyrën e organizatës globale hebraike në New York në Jeruzalem.

Shqipëria ishte i vetmi vend i pushtuar nga nazistët në Evropë që pa se popullsia e tij hebraike po rritet gjatë luftës. “Ishte një moment i ndritshëm në historinë tonë kur Shqipëria u bë një strehë për hebrenjtë gjatë persekutimit brutal nga nazistët. Historia e mbrojtjes dhe shpëtimit shqiptar të hebrenjve është, besoj, një histori thelbësore e njerëzimit”,tha Rama.

Tradita shqiptare e besës, “nderin që ju i jepni dikujt tjetër” nënvizon pse popullsia me shumicë myslimane në Shqipëri adoptoi dhe fshehu hebrenjtë. “Nazistët u mashtruan,” tha Rama. “Ne jemi krenarë të pranojmë se ka 75 familje shqiptare të njohura nga Yad Vashem si Të Drejtë midis Kombeve.”

 

Mbi marrëdhëniet shqiptaro-izraelite, kryeministri shprehu admirim. “Izraeli është një shembull i ndritshëm i një vendi që ka bërë një mrekulli. Nuk është fjala për atë që keni, por bëhet fjalë për ato që dini, “tha Rama. Si shembull, ai vuri në dukje se Izraeli, një vend pa ujë, ka zhvilluar “rrjetin e ujësjellësit më të shkëlqyeshëm në tokë”, ndërsa Shqipëria, me ujë të bollshëm, përballet me sfida.

Ndërsa turistët izraelitë kanë ardhur në Shqipëri në numër në rritje, Kryeministri tha: “Është e rëndësishme të sjellësh gjithnjë e më shumë izraelitë në Tiranë dhe të ndërtosh bashkëpunim në fusha të ndryshme.”

Duke u kthyer në përpjekjet e vendit të tij për të përmbushur kërkesat e BE për anëtarësim, Rama tha se ai është “optimist”, duke marrë parasysh transformimin e Shqipërisë pasi një regjim i ngurtë komunist ra tre dekada më parë. “Ishte vetëm 30 vjet më parë kur ishim plotësisht të izoluar, kur menduam se kurrë nuk do të shohim dritë në tunel për gati gjysmë shekulli, dhe sot ne jemi një vend që po përgatitet të fillojë negociatat me Evropën. Ne kemi nevojë për kohë. Ne kemi nevojë për durim. “

Forumi Global AJC është ngjarja vjetore e nënshkrimit të organizatës globale hebraike për mbrojtje. Fillimisht e planifikuar të zhvillohej këtë javë në Berlin, Gjermani, vendi u ndryshua në një takim në internet për shkak të pandemisë COVID-19. Afro 7,500 njerëz tani janë regjistruar në Forumin Global Virtual Verior AJC, 14-18 qershor.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

“The Jerusalem Post”: Shqipëria nderon vendasit që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit me një Memorial

Gazeta e madhe izraelite "The Jerusalem Post" shkruan për Memorialian e Holokaustit të inauguruar pak ditë më parë në Tiranë:…

KOSOVA

Kosova thellon bashkëpunimin me Izraelin, ministrja Haradinaj pret ambasadoren Alona Fisher-Kamm

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla priti sot në Prishtinë Ambasadoren e Izraelit me mision në Beograd, Alona Fisher-Kamm.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…