Ceremoni për Holokaustin në Jerusalem: Përpjekjet e Shqipërisë për të mbrojtur hebrenjtë!

Në një ceremoni të organizuar në Jerusalem Shqipëria ishte pjesë e diskutimeve të ambasadorëve pjesëmarrës, për mirëpritjen dhe mbrojtjen e hebrenjve nga nazistët.

American Jewish Committee nderon me “Certifikatën e Njohjes” Ambasadorin e Shqipërisë në Izrael, Bardhyl Canaj

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, u nderua me “Certifikatën e Njohjes”, dhënë nga Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee, dega Jerusalem, në kuadër të 30-Vjetorit të vendosjeve të Marrëdhënieve Diplomatike midis Shqipërisë dhe Izraelit

Combat Antisemitism Movement uron Avital Leibovich për nderimin nga Shqipëria me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”

Combat Antisemitism Movement (Lëvizja Kundër Antisemitizmit) uroi Avital Leibovich, drejtoren e American Jewish Committee, dega Izrael, pas dekorimit nga ana e Presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta, me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”

Cakaj bisedë me krerët e Komitetit Amerikano-Hebraik: Projekte konkrete Shqipëri-Izrael

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, zhvilloi sot me krerët e Komitetit Amerikano-Hebraik (American Jewish Committee), përfshire Drejtorin Ekzekutiv, David Harris dhe drejtoreshën e degës së Izraelit, Avital Leibovich, të cilin kryediplomati shqiptar e konsideroi të shkëlqyer, duke vendosur theksin mbi rëndësinë e disa projekteve në fushën e sigurisë, arsimit, ekonomisë dhe kulturës mes Shqipërisë dhe Izraelit.

Kreu i AJC, David Harris: Urime Ditën e Pavarësisë Shqipëri, aleat i SHBA-ve dhe mik i Izraelit

Drejtori Ekzekutiv i American Jewish Committee (AJC), Z. David Harris, përmes një statusi në Twitter ka pëshëndetur Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë.

Memoriali i Holokaustit/ Drejtori i American Jewish Committee, David Harris: Përjetësisht faleminderit Shqipëri

Drejtori Ekzekutiv i American Jewish Committee (AJC), Z. David Harris, përmes një statusi në Twitter ka pëshëndetur inaugurimin e Memorialit të Holokaustit në Tiranë,

Avital Leibovich: Faleminderit Edi Rama, fjalët tuaja frymëzuese dëshmojnë lidhjen e Shqipërisë me Izraelin

Avital Leibovich, Drejtoresha e Komitetit Amerikano-Hebraik (AJC- American Jewish Committee), dega Izrael, përmes një mesazhin në Twitter, falënderoi kryeministrin shqiptar Edi Rama për fjalët e tij gjatë intervistës për Forumit Global të Komitetit Hebre Amerikan.

Edi Rama në Forumin Global të AJC: Izraeli, një shembull i ndritshëm për Shqipërinë!

Kryeministri shqiptar Edi Rama iu drejtua Forumit Global të Komitetit Hebre Amerikan (AJC – American Jewish Committee). Në bisedën e tij me Drejtorin e Institutit Transatlantik AJC me seli në Bruksel, Daniel Schwammenthal, Kryeministri Rama diskutoi për shpëtimin e guximshëm të Hebrenjve nga nazistët në Shqipëri, ringjalljen e tanishme të antisemitizmit në Evropë, marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin, aspiratat për të fituar anëtarësimin në BE, dhe sfidat e sigurisë nga Irani.

Avital Leibovich: Pse e veçoj Shqipërinë në Ditën Ndërkombëtare të Holokaustit

Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite (IDF), në një mesazh të sajin në rrjetet sociale, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, e vlerësoi jashtë mase kontributin e shqiptarëve për shpëtimin e hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore

Drejtori i American Jewish Committee, David Harris: BESA, kodi shqiptar që mbrojti hebrenjtë

Drejtori Ekzekutiv i American Jewish Committee (AJC), Z. David Harris, me rastin afrimit të Ditës së Përkujtimit të Holokaustit, përmes një statusi në Twitter ka rikujtuar kontributin që ka dhënë Shqipëria në strehimin dhe shpëtimin e hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore