Shkencëtarët izraelitë krijojnë një maskë fytyre vetë-dezinfektuese

Shkencëtarët izraelitë kanë zhvilluar një maskë fytyre vetë-dezinfektuese, të ripërdorshme, pasi kërkesa për maska mbrojtëse është rritur në mënyrë dramatike që nga fillimi i pandemisë koronavirus.


Shkencëtarët izraelitë kanë zhvilluar një maskë fytyre vetë-dezinfektuese, të ripërdorshme, pasi kërkesa për maska mbrojtëse është rritur në mënyrë dramatike që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit.

Maska u zhvillua në Fakultetin e Shkencës dhe Inxhinierisë së Materialeve të Teknologjisë-Izraelit të Institutit të Teknologjisë në Haifa (Technion-Israel Institute of Technology’s Faculty of Materials Science) nga një ekip shkencëtarësh i udhëhequr nga profesori Yair Ein-Eli, shkruan “The Jerusalem Post“.

Një kërkesë për patentë është paraqitur në Shtetet e Bashkuara, tha Technion në një deklaratë.

Ekipi hulumtues po bisedon me kompanitë industriale në lidhje me prodhimin masiv të maskave, sipas deklaratës. Në disa vende, kërkesa ka tejkaluar shumë furnizimin me maska për fytyrën në mes të pandemisë.

Ja se si funksionon maska: Një shtresë e fibrave të karbonit mund të nxehet duke përdorur një port USB me një burim aktual të ulët si një karikues telefoni në një proces që shkatërron viruset që mund të jenë akumuluar në maskë.

Në Izrael, veshja e maskës në publik është e detyrueshme, dhe ata që nuk janë në përputhje me protokollin mund të gjobiten.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…

SHQIPËRI

“The Jerusalem Post”: Shqipëria nderon vendasit që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit me një Memorial

Gazeta e madhe izraelite "The Jerusalem Post" shkruan për Memorialian e Holokaustit të inauguruar pak ditë më parë në Tiranë:…

KOSOVA

Kosova thellon bashkëpunimin me Izraelin, ministrja Haradinaj pret ambasadoren Alona Fisher-Kamm

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla priti sot në Prishtinë Ambasadoren e Izraelit me mision në Beograd, Alona Fisher-Kamm.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Izraeli lëshon me sukses satelitin e ri spiun për të monitoruar armiqtë

Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka njoftuar për nisjen e suksesshme të një sateliti të ri spiun, i cili do…