Memoriali i Holokaustit/ Drejtori i American Jewish Committee, David Harris: Përjetësisht faleminderit Shqipëri

Drejtori Ekzekutiv i American Jewish Committee (AJC), Z. David Harris, përmes një statusi në Twitter ka pëshëndetur inaugurimin e Memorialit të Holokaustit në Tiranë,


Drejtori Ekzekutiv i American Jewish Committee (AJC), Z. David Harris, përmes një statusi në Twitter ka pëshëndetur inaugurimin e Memorialit të Holokaustit në Tiranë, rikujtuar kontributin që ka dhënë Shqipëria në strehimin dhe shpëtimin e hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Historia e Shqipërisë në Luftën e Dytë Botërore meriton vëmendje dhe kuptim shumë më të madh. Ishte vendi vetëm në Europën e pushtuar, i cili jo vetëm që mbroi me guxim bashkësinë e saj hebreje, por gjithashtu u bë një strehë e sigurt për hebrenjtë e tjerë që largoheshin nga nazistët. Faleminderim të përjetshëm, Shqipër”, shkruan kreu i AJC.

Memoriali i Holokastit ndodhet në Parkun Kombëtar në Liqenin Artificial të Tiranës. Memoriali është shkruar në tri gjuhë: shqip, anglisht dhe hebraisht.

Në korrik të vitit të kaluar, Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee – AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë triditore në Shqipëri, gjatë të cilave u zhvilluan takime me personalitete të ndryshme të jetës politike.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli do të testojë vaksinën anti-Covid te njerëzit në tetor

Një laborator kombëtar izraelit do të fillojë të testojë vaksinën e tij të koronavirusit mbi subjektet njerëzore në mes të…

SHQIPËRI

Zv.ambasadorja e Izraelit, Liora Peleg: Privilegj të njihja një popull të mrekullueshëm

Zv.ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Liora Peleg, ka përfunduar detyrën e saj diplomatike në Tiranë.

KOSOVA

Kosovo Jewish Organization organizon festën tradicionale hebre të Shabbatit

Organizata Kosovo Jewish Organization (KJO) ka organizuar festën tradicionale hebre të Shabbatit.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Përse erdhi një Gjeneral Amerikan me Katër Yje në Izrael gjatë pandemisë?

Vizita e gjeneralit të ushtrisë amerikane dhe Kryetari i Shefave të Përgjithshëm të Shtabit, gjeneral Mark Milley vjen në mes…