“The Jerusalem Post”: Shqipëria nderon vendasit që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit me një Memorial

Gazeta e madhe izraelite “The Jerusalem Post” shkruan për Memorialian e Holokaustit të inauguruar pak ditë më parë në Tiranë: “Shqiptarët mbrojtën hebrenjtë pavarësisht forcave naziste gjermane që pushtuan vendin.”


Shqipëria zbuloi të enjten një përmendore në kryeqytetin e saj, Tiranë, për të nderuar dhe njohur shqiptarët që mbrojtën hebrenjtë nga nazistët gjatë Holokaustit, raportoi Associated Press (AP).

Ndërsa Holokausti vrau mbi gjashtë milionë hebrenj, duke fshirë bashkësi në të gjithë Evropën, Shqipëria ishte vendi i vetëm ku nuk vdiqën hebrenjtë ose u dorëzuan nazistëve. Qytetarët shqiptarë mbrojtën disa qindra hebrenj që jetonin në vend në atë kohë, ndërsa gjithashtu ndihmuan hebrenjtë të largoheshin nga Gjermania dhe Austria, duke i dërguar ata jashtë vendit ose duke i fshehur në shtëpi, sipas AP.


Ne jemi i vetmi vend me më shumë Hebrenj pas Luftës së Dytë Botërore, ku Hebrenjtë erdhën në kërkim të mbrojtjes dhe shpëtimit“, tha kryeministri shqiptar Edi Rama.

Memoriali, i vendosur në hyrje të Parkut të Liqenit Artificial të Tiranës dhe afër Sheshit Nënë Tereza u ndërtua në dritën e përpjekjeve të guximshme të qytetarëve shqiptarë. E shkruar në mermer në shqip, hebraisht dhe anglisht, është fjalia, “shqiptarët, të krishterët dhe muslimanët rrezikuan jetën e tyre për të mbrojtur dhe shpëtuar hebrenjtë“.

Shqiptarët i mbrojtën hebrenjtë megjithë forcat naziste gjermane që pushtuan vendin nga shtatori 1943 deri në nëntor 1944, kur ata u nxitën nga partizanët komunistë lokalë.

Ambasadori izraelit Noah Gal Gendler vlerësoi lart shembullin e Shqipërisë për mbrojtjen e komunitetit hebre gjatë luftës, raportoi AP.

Një shembull i shkëlqyeshëm nga një vend i vogël që nxjerr në pah vlerat e njerëzimit, sakrificën dhe dashurinë, vlera të cilat ende qëndrojnë si themelore në Shqipëri,” tha ai. “Do të ishte madhështore nëse më shumë kombe do ta mësonin këtë pjesë të Shqipërisë“.

Të mbijetuarit e Holokaustit e lanë vendin e ish-komunist për të shkuar në Izrael në 1991, menjëherë pas rënies së regjimit.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Izraeli do të testojë vaksinën anti-Covid te njerëzit në tetor

Një laborator kombëtar izraelit do të fillojë të testojë vaksinën e tij të koronavirusit mbi subjektet njerëzore në mes të…

SHQIPËRI

Zv.ambasadorja e Izraelit, Liora Peleg: Privilegj të njihja një popull të mrekullueshëm

Zv.ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Liora Peleg, ka përfunduar detyrën e saj diplomatike në Tiranë.

KOSOVA

Kosovo Jewish Organization organizon festën tradicionale hebre të Shabbatit

Organizata Kosovo Jewish Organization (KJO) ka organizuar festën tradicionale hebre të Shabbatit.

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Përse erdhi një Gjeneral Amerikan me Katër Yje në Izrael gjatë pandemisë?

Vizita e gjeneralit të ushtrisë amerikane dhe Kryetari i Shefave të Përgjithshëm të Shtabit, gjeneral Mark Milley vjen në mes…