Blerina Gjylameti: Shqipëria dhe Izraeli, marrëdhënie të shkëlqyera

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti, kryetarja e Grupit Parlamentar të Miqësisë Shqipëri-Izrael, ishte e pranishme në takim bashkë me Kreun e Grupit Parlamentar njëkohësisht Sekretarin e Përgjithshëm të Partisë Socialiste Taulant Balla dhe ambasadorin e Izraelit Noah Gal Gendler.


Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti, kryetarja e Grupit Parlamentar të Miqësisë Shqipëri-Izrael, ishte e pranishme në takim bashkë me Kreun e Grupit Parlamentar njëkohësisht Sekretarin e Përgjithshëm të Partisë Socialiste Taulant Balla dhe ambasadorin e Izraelit, Noah Gal Gendler.

“Vlerësuam si shumë të mira marrëdhëniet dypalëshe mes dy vendeve dhe i shprehëm ambasadorit mirënjohjen për hapin e madh të Izraelit për njohjen e Kosovës”, shkruan Gjylameti në rrjetet sociale

Ky takim i rëndësishëm preku dhe iniciativën e rëndësishme, nën kujdesin tim të veçantë për të organizuar online një konferencë ndërkombëtare të nivielit të lartë, për një çështje me rëndësi globale, siç është Antisemitizmi

Postimi i deputetes Gjylameti

Në takim bashkë me Kreun e Grupit Parlamentar njëkohësisht Sekretarin e Përgjithshëm të Partisë Socialiste Taulant Balla dhe ambasadorin e Izraelit Noah Gal Gendler 🇮🇱

Vlerësuam si shumë të mira marrëdhëniet dypalëshe mes dy vendeve 🇦🇱 🇮🇱dhe i shprehëm ambasadorit mirënjohjen për hapin e madh të Izraelit për njohjen e Kosovës 🇽🇰, e njoftuar në kuadër të Marrëveshjes së Washingtonit🇺🇸 midis Kosovës dhe Serbisë. Vendosëm theksin dhe në përshëndetjen e marrëveshjeve të Izraelit për normalizimin e marrëdhënieve mes Emiratet e Bashkuara Arabe dhe së fundmi edhe me Bahrein.

📍Ky takim i rëndësishëm preku dhe iniciativën e rëndësishme, nën kujdesin tim të veçantë për të organizuar online një konferencë ndërkombëtare të nivielit të lartë, për një çështje me rëndësi globale, siç është Antisemitizmi.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Si ndikojnë votat hebraike në zgjedhjet amerikane

Tradicionalisht, Izraeli gëzon një mbështetje të gjerë nga partitë Demokratike dhe Republikane në Shtetet e Bashkuara, dhe mbrojtja ose shprehja…

SHQIPËRI

Ambasadori Gendler takon rektorin Kasa: Izraeli me projekte për sportin në Shqipëri

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Z. Noah Gal Gendler realizoi sot në ambientet e Universitetit të Sporteve të Tiranës një…

KOSOVA

Kosova dhe Izraeli diskutojnë për detajet e vendosjes së Marrëdhënieve Diplomatike

Të dyja palët diskutuan edhe aspektet teknike-logjistike për aranzhimin e vizitës së parë zyrtare në Shtetin e Izraelit të delegacionit…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Së shpejti Izraeli hap ambasadën në Prishtinë

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, ka folur në një intervistë të posaçme për Vizion Plus, për njohjen…

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Shefi i Mossad, Yossi Cohen: Jemi në kontakt me shumë vende në Lindjen e Mesme

Shefi i Mossad, Yossi Cohen, tha gjatë një intervistë për televizionin publik izraelit, KAN: "Ne jemi në kontakt me shumë…