Marrëdhëniet mes Shqipërisë, SHBA dhe Izraelit, Balla pret Presidentin e Komitetit Amerikano-Izraelit të Çështjeve Publike AIPAC, Michael Tuchin

Deputeti socialist Taulant Balla ka pritur sot në një takim Presidentin e Komitetit Amerikano-Izraelit të Çështjeve Publike AIPAC, z. Michael Tuchin.

Isaac Herzog, shqiptarët kanë një mik të madh në “Shtëpinë e Bardhë” të Izraelit

Presidenti i 11-të i Izraelit ka shprehur dëshirën që të bëhet i pari që do të vizitojë Shqipërinë.

Center for Jewish Impact falënderon Taulant Ballën: Shqipëria, një aleat i palëkundur i Izraelit!

Center for Jewish Impact (Qendra për Ndikimin Hebre) falenderoi deputetin e Partisë Socialiste, Taulant Balla, për mesazhin e tij me rastin e 5-vjetorit të Pëkufizimit IHRA për Antisemitizmin.

5-vjetori, Taulant Balla: Shqipëria është krenare që ka miratuar përkufizimin IHRA për Antisemitizmin

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, deputeti Taulant Balla ka shpërndarë mesazhin në Twitter në mesazh me rastin e 5-vjetorit të Përkufizimit të Aleancës Ndërkombëtare të Holokaustit IHRA i Antisemitizmit

Balla mesazh Netanyahut pas incidentit në Jeruzalem: Terrorizmi, një neveri për dinjitetin njerëzor!

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, deputeti Taulant Balla ka shpërndarë mesazhin në Twitter të kryeministrit të Izraelit, Benjamin Netanyahu, dhe ka shprehur solidaritetin me popullin izraelit, pas aktit të sotëm terrorist në Jeruzalem

Tragjedia në Malin Meron, Balla: Populli shqiptar është pranë Izraelit

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, deputeti Taulant Balla ka reaguar për tragjedinë e Malit Meron në Izrael, ku 45 persona mbetën të vdekur gjatë një tubimi fetar.

Historike! Shqipëria dhe Izraeli organizojnë së bashku Forumin e parë Ballkanik Kundër Anti-Semitizmit

Kuvendi i Shqipërisë, në partneritet me Lëvizjen Kundër Anti-Semitizmit dhe Agjencinë për Hebrenjtë të Izraelit, organizuan sot Forumin e parë Ballkanik Kundër Anti-Semitizmit, 2020. Forumi u mbajt online. Forumi u zhvillua pas miratimit të Rezolutës “Për miratimin e përkufizimit të përdorshëm për antisemitizmin, përcaktuar nga Aleanca Ndërkombëtare për Përkujtimin e Holokaustit”, në seancën plenare të datës 22 tetor.

Sjellja e shqiptarëve ndaj hebrenjve unike në botë!

Fjala e deputetit Taulant Balla në Konferencën Ballkanike kundër Antisemitizmit:

Rezoluta për antisemitizmin, Taulant Balla: Moment krenarie, shqiptarët shpëtuan hebrenjtë

Teksa parlamenti miratoi sot projektrezolutën “Për miratimin e përkufizimit të përdorshëm për antisemitizmin përcaktuar nga Aleanca Ndërkombëtare për Përkujtimin e Holokaustit”, kreu i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla tha se kjo seancë është një moment krenarie për Kuvendin.

Mbrojtja e hebrenjve/ Shqipëria si Parlamenti Europian, projekt-rezolutë kundër Anti-Semitizmit

Grupi parlamentar i PS në Kuvendin e Shqipërisë ka propozuar një projekt-rezolutë kundër Anti-Semitizmit që do të ndihmojë në luftën efikase ndaj këtij fenomeni si dhe si një instrument edukimi për qytetarët. Projekt-rezoluta është propozuar nga deputetët Taulant Balla dhe Blerina Gjylameti