Artefakte nga jeta e hebrenjve, Kosova Jewish Organization viziton Muzeun e Istogut

Drejtues të Kosova Jewish Organization (KJO) zhvilluan një vizitë në muzeun e qytetit të Istogut. Disa nga gjurmët në këtë muze i takonin edhe kulturës hebreje, dhe jetës së tyre të dikurshme në këtë qytet me rrethinë.


Drejtues të Kosova Jewish Organization (KJO) zhvilluan një vizitë në muzeun e qytetit të Istogut.

“Disa nga gjurmët në këtë muze i takonin edhe kulturës hebreje, dhe jetës së tyre të dikurshme në këtë qytet me rrethinë”, shkruan KJO në një postim të saj në rrjetet sociale.

Nga fotot e publikuara shihen artefakte hebraike.

Sipas koordinatores së KJO, Artina Hamitaga, vizita u bë me qëllim të informimit të shtrirjes dhe jetesës që kanë patur hebrenjtë dikur në këtë qytet.

Postimi i plotë

Dje më 15.10.2020, Kosova Jewish Organization vizitoji qytetin e Istogut, më saktësisht muzeun e këtij qyteti.

Lashtësinë e këtij qytetit mund ta prekësh nga afër pikërisht në këtë muze.

Edhe pse nuk ekziston ndonjë dokument i shkruar, dihet saktësisht se ka qenë i banuar që nga kohët e parahistorisë, e gjurmë të civilizimit janë të dukshme dhe janë gjetur se janë të kohës së dardanëve dhe të romakëve.

Disa nga gjurmët në këtë muze i takonin edhe kulturës hebrej, dhe jetës së tyre të dikurshme në këtë qytet me rrethinë.

Vizita jonë u bë me qëllim të informimit të shtrirjës dhe jetesës që kanë patur hebrenjtë dikur në këtë qytet.

Për të gjitha këto u informuam nga Z. Enver Boletini, të cilin e falenderojmë për pasionin dhe përkushtimin e tij, si dhe për kohën e informatat që ndau me ne!

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Përse Yossi Cohen, Shefi i Mossad, është pasardhësi i zgjedhur i Benjamin Netanyahut

Kryespiuni, që shihet gjerësisht pas vrasjes së shefit të armëve bërthamore të Iranit, është një besnik i betuar i Netanyahut…

SHQIPËRI

Center for Jewish Impact: Urime Shqipërisë për festat, dy popujt tanë kanë një lidhje të gjatë

Qendra për Ndikimin Hebre (Center for Jewish Impact) uroi popullin shqiptar me rastin e Festave Kombëtare të Shqipërisë, duke veçuar…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Përse Yossi Cohen, Shefi i Mossad, është pasardhësi i zgjedhur i Benjamin Netanyahut

Kryespiuni, që shihet gjerësisht pas vrasjes së shefit të armëve bërthamore të Iranit, është një besnik i betuar i Netanyahut…