Kalaja e nëndheshme: Bunkeri sekret anti-Hezbollah i Ushtrisë Izraelite

Kompleksi nëntokësor i Komandës Veriore afër kufirit libanez nuk është asgjë më pak se një qytet i mbushur me beton që ndihmon për të siguruar epërsinë ushtarake të Izraelit edhe nën bombardime të rënda ose sulme nga armët jokonvencionale.

Trupat e IDF monitorojnë kufirin verior nga brenda bunkerit

Sallat nëntokësore dhe kalimet që përdridhen për dhjetëra kilometra, një sinagogë, një dyqan tregu dhe një linjë telefonike e vetmuar për të lidhur ushtarët me botën e jashtme të varur në një mur betoni – mirëpritur në bunkerin e fshehtë nëntokësor të Komandës Veriore të IDF.

Bunkeri, i vendosur dhjetëra metra nën tokë për siguri maksimale, mund të përshkruhet më së miri si një qytet masiv i mbushur me beton nga i cili Ushtria Izraelite (IDF) menaxhon luftën e saj të pandërprerë kundër organizatës terroriste Hezbollah në Libanin jugor.

IDF ka qenë në gatishmëri të lartë përgjatë kufirit verior për më shumë se 100 ditë, por 28 korriku ishte padyshim dita më e tensionuar ende.
Në atë ditë, inteligjenca izraelite paralajmëroi për një qëllim për të kryer një sulm kundër ushtarëve të IDF në zonën e malit Dov (i njohur gjithashtu si fermat Shebaa), ku pala izraelite e Lartësive Golan takon Libanin dhe Sirinë.

Menjëherë pasi u mor paralajmërimi, disa operativë të Hezbollahut u panë në anën libaneze të malit, duke dalë ngadalë drejt anës Izraelite përmes një zone të pjerrët dhe të mbipopulluar.

Bunkeri i Komandës Veriore u ndriçua. Oficerët e lartë të udhëhequr nga Komanda Veriore e GOC, gjeneral majori Amir Baram, u mblodhën në dhomën e situatës të ndezur neoni të bunkerit, të vendosur në kompjuter.

“Ishte një incident i çmendur”, thotë togeri G., i cili shërbeu si oficer i operacioneve gjatë incidentit.

“Ne pamë imazhe të terroristëve që zvarriteshin në ekrane, duke treguar disa kënde të ndryshme në kohë reale. Ne filluam të merrnim një ide të qartë për mënyrën më të mirë për t’i goditur ata dhe ishte e qartë se nuk do të ishte e komplikuar t’i nxirrnim. Por kjo ishte pjesa e lehtë. ”

 

Brenda bunkerit të Komandës Veriore (Foto: Gil Nechushtan)

 

Pjesa e vështirë, thotë togeri G. po vendoste nëse do të godiste terroristët e armatosur fare.

“Pyetja ishte nëse ia vlente që ne ta rrëzonim këtë grup terrorist dhe të rrezikonim hakmarrjen nga Hezbollah në formën e breshërive me raketa që synonin në veri të Izraelit, e cila pastaj nga ana tjetër mund të çonte në një raund shumë më intensiv të luftimeve”.

Vendimi përfundimtar ishte të pritej me durim derisa skuadra të kalonte kufirin e vijës blu midis Izraelit dhe Libanit, dhe vetëm atëherë të përgjigjesh në një mënyrë të matur që vetëm do të plagoste terroristët.

Reagimi i IDF-së funksionoi dhe grupi i plagosur i sulmuesve të ardhshëm çaloi përsëri në Liban ndërsa oficerët e lartë të bunkerit shikonin me vëmendje nga dhoma e situatës nëntokësore.

“Ka pasur hetime mbi këtë incident dhe mendimet ndryshojnë shumë për përgjigjen e saktë,” thotë G. “Por nëse qëllimi përfundimtar i Komandës Veriore është të ruajë qetësinë, atëherë ai ishte ndoshta vendimi i duhur.”

Hyrja në bunker (Foto: Gil Nechushtan)

Që nga vrasja e një operativi të Hezbollahut në Siri në një sulm që i atribuohet Izraelit, organizata është përpjekur të hakmerret.

Organizata terroriste shiite e kuptoi se mënyra ideale për ta bërë këtë ishte duke përdorur një snajper për të vrarë një ushtar IDF, në mënyrë që të kishte një ekuilibër të viktimave midis dy kundërshtarëve.

IDF, ndërkohë, ka treguar se ka një avantazh ushtarak dhe teknologjik kundër organizatës terroriste, e cila deri më tani nuk ka arritur të përmirësojë kërcënimin e saj për hakmarrje.

Pas suksesit të IDF në përballjen me kërcënimin e Hezbollahut qëndrojnë dhjetëra oficerë dhe ushtarë të cilët rrallë dalin nga bunkeri, i cili është qendra e kontrollit dhe nervave të sektorit më të nxehtë në Lindjen e Mesme.

Nga brenda, trupat mund të veprojnë pa ndërprerje edhe nën granatime masive ose një sulm me armë jokonvencionale.

“Unë nuk kam parë dritën e diellit për një kohë,” thotë G. “Është surreale. Por nëse duhet të luftojmë me shqetësime, në mënyrë që vendi të mund të flejë lehtë natën, ashtu qoftë.”

Shefi i Shtabit Aviv Kochavi në bunker (Foto: Njësia e Zëdhënësit të IDF)

 

Askush nuk është i sigurt saktësisht se sa do të zgjasë gatishmëria në veri. Edhe oficeri i inteligjencës, Kapiteni E., i cili kryeson degën libaneze të Komandës Veriore, nuk mund të japë një vlerësim të saktë.

E. është përgjegjës për deshifrimin e planeve dhe rutinave të përditshme të Hezbollahut, por për ironi të fatit është kur E. është më afër vijës së zjarrit kur shkon në shtëpi tek kibbutz-i i tij në kufirin e Gazës.

“Unë jetoj në Kibbutz Kfar Aza,” thotë E. “Dy javë më parë shkova në shtëpi dhe sa hapa derën e përparme dëgjova sirenat e raketave që po zhurmonin. Kur të rritesh dhe të jetosh kështu, kjo të jep nxitjen për të shpëtuar jetën e njerëzve. ”

 

Burimi: Ynetnews.com

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Bota arabe e gatshme të përqafojë Lindjen e Mesme të re

Gatishmëria e shteteve arabe për të dalë publikisht në krah të Izraelit kundër Teheranit pasqyron një aleancë solide të rrënjosur…

SHQIPËRI

Ish-ambasadori David Cohen: Shqiptarët rrezikuan jetën për të shpëtuar hebrenjtë gjatë Holokaustit

Ish-ambasadori i parë rezident i Izraelit në Shqipëri, David Cohen, vizitoi së bashku me disa miq të tij izraelitë, parkun…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Izraeli pajiset me anijen e tij më të përparuar luftarake

Anija e raketave Saar-6 do të përdoret si një masë paraprake kundër raketave të lundrimit të dizajnuara sovjetike Yakhont dhe…