Izraeli prodhon raketën me precizion të lartë dhe të pazbulueshme

Dy kompani të mëdha izraelite të armëve projektuan një raketë të re me precizion të lartë ajër-tokë që mund të lëshohet nga një aeroplan luftarak në një distancë të gjatë nga shënjestra dhe të anashkalojë sistemet e zbulimit të armikut pa u përgjuar. Kompanitë Israel Military Industries (IMS) dhe Israel Aerospace Industries (IAI) prezantuan raketën “Rampage”.


Dy kompani të mëdha izraelite të armëve projektuan një raketë të re me precizion të lartë ajër-tokë që mund të lëshohet nga një aeroplan luftarak në një distancë të gjatë nga shënjestra dhe të anashkalojë sistemet e zbulimit të armikut pa u përgjuar.

Kompanitë Israel Military Industries (IMS) dhe Israel Aerospace Industries (IAI) prezantuan raketën “Rampage” (sulm ose përplasje, në anglisht), e cila ka përmasa 4.7 metra e gjatë, peshon 570 kg dhe ka një motor rakete të integruar.

“Rampage ka një kapacitet optimal depërtimi në zonat e mbrojtura”, pohojnë korporatat e armëve dhe “objektivat që përshtaten më mirë në kapacitetet e raketës së re përfshijnë qendrat e komunikimit dhe komandës, bazat ajrore, qendrat e mirëmbajtjes” ose “infrastruktura” ”Të mbrojtur nga sistemet anti-ajrore.

Raketa ka aftësinë të kontrollojë rrezen e copëzave të saj, e cila do ta bëjë ndikimin e saj kirurgjik dhe të saktë për të shkaktuar dëmin minimal të mundshëm kolateral në një sulm hipotetik dhe do të drejtohet nga një sistem GPS me të cilin do të jetë në gjendje të sulmojë si gjatë ditë si natë, në çdo kusht moti.

Përparësia e tij kryesore është se ajo mund të lëshohet nga një distancë deri në 150 kilometra nga shënjestra përmes një metode të bazuar në lëshimin e artilerisë shumë efektive me rreze të gjatë veprimi.

Rampage mund të përfshihet nga Forcat Ajrore të Izraelit (FAI), trupat e aviacionit të Ushtrisë së Mbrojtjes së Izraelit, të cilat mund të punësojnë avionë luftarakë të gjeneratës së fundit, të tilla si F-15, F-16 ose F-35 , për përdorim kundër baterive antiajrore, selive, bazave logjistike ose depove të armëve të armikut.

Sulmet ajrore me rreze të gjatë, me precizion të lartë nga aviacioni izraelit janë rritur në vitet e fundit.

Kohët e fundit, tensioni është rritur në Siri, ku ka pasur disa sulme ajrore kundër objektivave të forcave iraniane në vendin fqinj në muajt e fundit që i atribuohen Izraelit.

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

IZRAEL

Bota arabe e gatshme të përqafojë Lindjen e Mesme të re

Gatishmëria e shteteve arabe për të dalë publikisht në krah të Izraelit kundër Teheranit pasqyron një aleancë solide të rrënjosur…

SHQIPËRI

Ish-ambasadori David Cohen: Shqiptarët rrezikuan jetën për të shpëtuar hebrenjtë gjatë Holokaustit

Ish-ambasadori i parë rezident i Izraelit në Shqipëri, David Cohen, vizitoi së bashku me disa miq të tij izraelitë, parkun…

KOSOVA

“Dita e Falenderimeve”, Joe Biden i shkruan letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës”…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

“Djemtë e artë”, katër hebrenj në dhjetë më të pasurit e botës

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, kryeson listën hebreje me një vlerë neto prej 85 miliardë dollarësh, i ndjekur nga gjiganti…

SPYZONE

Izraeli pajiset me anijen e tij më të përparuar luftarake

Anija e raketave Saar-6 do të përdoret si një masë paraprake kundër raketave të lundrimit të dizajnuara sovjetike Yakhont dhe…