Izraeli, nga një ishull i vetmuar në një qendër kryesore në Lindjen e Mesme

Marrëveshjet e Abrahamit kanë potencialin për ta bërë Izraelin portën ekonomike të Lindjes së Mesme nga Evropa.


Nga Lior Vax

Marrëveshjet e Abrahamit kanë potencialin për ta bërë Izraelin portën ekonomike të Lindjes së Mesme nga Evropa.

Në kohë normale, ndryshimet gjeopolitike në Lindjen e Mesme, veçanërisht ngjarjet si marrëveshja e paqes me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe shpallja e paqes me Bahreinin (“Marrëveshjet e Abrahamit”), do të kishin gjeneruar një tufë të pafund titujsh. lajmet për shkak të efektit të tij të rëndësishëm në Lindjen e Mesme dhe rendin botëror.

Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë shumë të përbashkëta, sigurisht në aspektin ekonomik: një prodhim i ngjashëm kombëtar bruto prej rreth 400 miliardë dollarësh (para pandemisë Covid-19); popullata me madhësi të ngjashme, prej rreth 9 milion njerëz; klima e Lindjes së Mesme; dëshira për inovacion teknologjik dhe dëshira për të ndërmarrë. Të gjitha shfaqjet parashikojnë bashkëpunim në një larmi fushash.

Sidoqoftë, ndërsa Emiratet grumbulluan pasurinë e tyre nga burimet natyrore, Izraeli e bëri këtë nga burimet njerëzore. Izraeli është i njohur për teknologjitë e tij të përparuara, të cilat janë shumë të kërkuara në të gjithë botën, dhe sigurisht në botën e pasur arabe. Klima e shkretëtirës do të gjenerojë mjaft bashkëpunime në teknologjinë bujqësore, teknologjinë e ujit dhe ka një sërë mundësish për bashkëpunim tregtar në bujqësi dhe ushqim.

Teknologjitë e ujitjes së pikave të Izraelit ujitin fusha në të gjithë botën, përfshirë edhe në Iran. Teknologjia e shkripëzimit të ujit, dronët për hartëzimin në terren dhe robotët për korrjen e të korrave të ulëta janë vetëm disa nga produktet që do të kërkohen shumë në tregun e madh të Shteteve të Gjirit.

Industria izraelite e turizmit do të përfitojë gjithashtu nga Marrëveshjet Abrahamike. Qindra mijëra turistë pritet të vizitojnë Izraelin. Izraeli ka me bollëk në vende të shenjta për Islamin; jo vetëm Jeruzalemi, por edhe Nazareti, Akri, Haifa dhe qytete të tjera do të përfitojnë. Islami fetar, ashtu si Judaizmi, ka kufizime dietike, por “Turizmi Halal”, siç quhet, nuk do të hasë shumë vështirësi në Izrael, sepse popullata myslimane e Izraelit operon restorante hallall dhe site të përshtatshme për këtë popullatë.

Impulset ekonomike në të gjithë Izraelin

Ky nxitje ekonomike do të arrijë pothuajse të gjithë vendin, madje edhe periferinë. Aeroporti Ramon në Izraelin jugor është më pak se tre orë me ajër nga Abu Dhabi dhe do të shërbejë si një mbrojtës në portën tonë kryesore, Aeroportin Ben Gurion, për ata që pushojnë të interesuar në një fluturim të shkurtër për të vizituar Eilat dhe Detin e Vdekur.

Infrastruktura hekurudhore dhe rrugore në veri të Izraelit ka vazhduar të zhvillohet. Marrëveshja e paqes dhe transporti pasues komercial, përmes hekurudhës së Luginës Jezreel, do ta bëjnë Portën e vjetër të Haifa-s dhe terminalin e ri të kontejnerëve të Portit të Gjirit të Haifa-s (aktualisht në ndërtim e sipër) portën ekonomike. nga Lindja e Mesme. Projekti i zhvillimit hekurudhor të Luginës Jezreel supozohet të lidhë hekurudhën 60 kilometra – me Haifën në anën perëndimore dhe Beit She’an në anën e saj lindore – me sistemin hekurudhor jordanez në lindje dhe me portin e Haifa në perëndim.

Lufta civile dhe situata e rrezikshme e sigurisë e kanë bërë shumë të vështirë për Jordaninë eksportin dhe importin në dhe nga Evropa përmes porteve Siriane dhe Libaneze. Në vitet e fundit, numri i mallrave jordanezë duke lënë qytetin verior të Irbid dhe duke kaluar lumin Jordan në Haifa dhe Ashdod është rritur.

Marrëveshja e paqes do të ushtrojë presion mbi Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat tani mund të përfitojnë edhe nga Rruga e Re e Mëndafshit në Lindjen e Mesme, për të përshpejtuar këtë projekt dhe madje edhe për ta financuar atë në bashkëpunim me Bashkimin Evropian. BE tashmë ka shprehur interes në projekt dhe ka konfirmuar qëndrueshmërinë e tij ekonomike.

Kompanitë që kanë pësuar dëmin më të rëndësishëm nga Covid-19 janë gjithashtu ato që mund të përfitojnë më shumë nga marrëveshjet e paqes, pas Koronavirusit. Industria e aviacionit, transportit, ndërtimit dhe infrastrukturës, turizmit, etj ka të ngjarë të përfitojnë ndjeshëm dhe kompanitë në këta sektorë duhet të jenë pjesë e portofolit tuaj të investimeve deri në 2021.

—-

Lior Vax, Ushtrues i Detyrës së Drejtorit të Përgjithshëm të Grupit të Investimeve Infinity.

IZRAEL

Shpresë nga Izraeli, vaksinimi jep efekt: Zvogëlohet me 50% transmetueshmëria e virusit

Një “rreze shprese” nga Izraeli! Vendi është bërë model sa i përket shpejtësisë së vaksinimeve në të gjithë botën. Duket…

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

150 milionë euro kontratë, Izraeli furnizon Sllovakinë me sisteme moderne radarësh

Izraeli do të dorëzojë 17 sisteme radarësh të prodhuara nga Israel Aerospace Industries (IAI), tek Ministria Sllovake e Mbrojtjes në…