Alarmohet Irani, shfaqet baneri misterioz në Teheran: “Thank you Mossad”

Mesazhi i shfaqur në rrugët e kryeqytetit iranian ishte me sa duket në lidhje me vrasjen e fundit të shkencëtarit të lartë iranian bërthamor, Mohsen Fakhrizadeh.


Në atë që mund të konsiderohet vetëm një pamje e mrekullueshme, një banderolë që falënderonte agjencinë spiune izraelite, “Mossad”, së bashku me një flamur izraelit u pa në një urë për këmbësorët mbi një rrugë shumë të populluar në kryeqytetin iranian, Teheran, të hënën.

Një fotografi dhe video e banderolës dhe flamurit u shpërndanë masivisht në mediat sociale. Mesazhi ishte shkruar në anglisht dhe thoshte thjesht: “Thank you Mossad” (“Faleminderit Mossad”).

Mesazhi me sa duket i referohej vrasjes së fundit të shkencëtarit të lartë bërthamor iranian, Mohsen Fakhrizadeh, i cili u vra më 27 nëntor në qytetin Absard në lindje të Teheranit.

Autoritetet iraniane kanë akuzuar Izraelin se qëndron pas vdekjes së Fakhrizadeh. Zyrtarë të lartë në Trupat e Gardës Revolucionare Islamike kanë kërcënuar se do të hakmerren me ushtrinë.

Përdoruesit në internet ishin të shpejtë për të theksuar se rruga, në të cilën ishte vendosur banderola e pazakontë, mban emrin e ish-komandantit të ForcaveQuds, Qassem Soleimani, i cili u vra në një sulm raketash amerikane në Bagdad më 3 janar 2020.

Lagjja ku u vendos banderola konsiderohet e klasës së mesme të lartë, e arsimuar dhe me prirje liberale.

IZRAEL

Shpresë nga Izraeli, vaksinimi jep efekt: Zvogëlohet me 50% transmetueshmëria e virusit

Një “rreze shprese” nga Izraeli! Vendi është bërë model sa i përket shpejtësisë së vaksinimeve në të gjithë botën. Duket…

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

150 milionë euro kontratë, Izraeli furnizon Sllovakinë me sisteme moderne radarësh

Izraeli do të dorëzojë 17 sisteme radarësh të prodhuara nga Israel Aerospace Industries (IAI), tek Ministria Sllovake e Mbrojtjes në…