Alarmohet Irani, shfaqet baneri misterioz në Teheran: “Thank you Mossad”

Mesazhi i shfaqur në rrugët e kryeqytetit iranian ishte me sa duket në lidhje me vrasjen e fundit të shkencëtarit të lartë iranian bërthamor, Mohsen Fakhrizadeh.


Në atë që mund të konsiderohet vetëm një pamje e mrekullueshme, një banderolë që falënderonte agjencinë spiune izraelite, “Mossad”, së bashku me një flamur izraelit u pa në një urë për këmbësorët mbi një rrugë shumë të populluar në kryeqytetin iranian, Teheran, të hënën.

Një fotografi dhe video e banderolës dhe flamurit u shpërndanë masivisht në mediat sociale. Mesazhi ishte shkruar në anglisht dhe thoshte thjesht: “Thank you Mossad” (“Faleminderit Mossad”).

Mesazhi me sa duket i referohej vrasjes së fundit të shkencëtarit të lartë bërthamor iranian, Mohsen Fakhrizadeh, i cili u vra më 27 nëntor në qytetin Absard në lindje të Teheranit.

Autoritetet iraniane kanë akuzuar Izraelin se qëndron pas vdekjes së Fakhrizadeh. Zyrtarë të lartë në Trupat e Gardës Revolucionare Islamike kanë kërcënuar se do të hakmerren me ushtrinë.

Përdoruesit në internet ishin të shpejtë për të theksuar se rruga, në të cilën ishte vendosur banderola e pazakontë, mban emrin e ish-komandantit të ForcaveQuds, Qassem Soleimani, i cili u vra në një sulm raketash amerikane në Bagdad më 3 janar 2020.

Lagjja ku u vendos banderola konsiderohet e klasës së mesme të lartë, e arsimuar dhe me prirje liberale.

IZRAEL

Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në 'bazë të ndërsjellë' të…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen…

KOSOVA

Dr. Sylë Ukshini: Dy paralele nëpër në histori: Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli jane shume larg njera nga tjera, por ne historine e popujve te ketyre dy vendeve ka shume…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…