Paqja arabo-izraelite tani përfshin rajonin nga lindja në perëndim

Në një editorial të veçantë, kryeredaktorët e “Israel Hayom” dhe “L’observateur du Maroc et d’Afrique” i bëjnë thirrje Izraelit dhe Marokut që të përqafojnë marrëveshjen historike të paqes midis dy vendeve dhe të bashkojnë forcat për të luftuar ekstremizmin.


Nga Dr. Ahmed Charai dhe Boaz Bismuth

Historia është duke u shkruar përsëri ndërsa fluturimi i parë i drejtpërdrejtë nga Tel Aviv është planifikuar të zbarkojë të martën në kryeqytetin maroken, Rabat. Ky fluturim është shenja e parë e dukshme e marrëdhënies së re midis Marokut dhe Izraelit, duke hapur një epokë të re të njohjes diplomatike.

Maroku është tani vendi i katërt arab që deklaron marrëveshje të reja diplomatike me Izraelin në po kaq muaj. Emiratet e Bashkuara Arabe me guxim udhëheqën rrugën, pavarësisht kërcënimeve nga Irani dhe përfaqësuesit e tij, duke nënshkruar një marrëveshje paqeje me Izraelin në Shtator 2020, duke e bërë atë vendin e parë Arab që e bëri këtë që nga Jordania në 1994. Emiratet u ndoqën shpejt nga Bahreini, Sudani, dhe tani Maroku.

Paqja midis Marokut dhe Izraelit është e rrënjosur në dekada të historisë. Mbreti i ndjerë Hassan II i Marokut punoi pa u lodhur për të promovuar afrimin midis Izraelit dhe fqinjëve të tij arabë. Ai lehtësoi të gjitha iniciativat kryesore të paqes, nga Camp David në vitet 1970 në Marrëveshjet e Oslos në vitet 1990. Prapa skenave, mbreti Hassan II ishte një forcë shtytëse për ta bërë Egjiptin kombin e parë arab që nënshkroi një traktat paqeje me shtetin hebre. Mbreti Mohammed VI mban të njëjtin angazhim për të çuar përpara afrimin izraelito-arab.

Mbreti Mohammed VI e ka bërë të qartë, si në deklaratat publike dhe në bisedë me Presidentin e Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas se marrëveshja e normalizimit me Izraelin nuk do të thotë braktisje e Palestinezëve. Në vend të kësaj, kjo do të thotë që palestinezët janë të ftuar të bashkohen përsëri me negociatat, duke lënë pas bagazhet e parakushteve të tyre të së kaluarës. Udhëheqësit izraelitë gjithashtu duhet t’i shohin këto përparime të jashtëzakonshme si një mundësi për të sjellë ide të reja, duke marrë frymëzim nga plani amerikan “Paqja për prosperitetin” të vitit 2020.

Marrëveshja midis Izraelit dhe Marokut është historike, siç janë lidhjet familjare midis Izraelit dhe Marokut. Një milion izraelitë janë nga Maroku ose kanë lindur një prind ose gjysh. Të drejtat ligjore të hebrenjve dhe të pakicave të tjera fetare janë të garantuara në Kushtetutën marokene të vitit 2011. Shkollat ​​hebraike ende përshkojnë qytetet kryesore të Marokut dhe hebrenjtë adhurojnë atje lirshëm.

Sigurisht, ekziston një skaj i shoqërisë marokene që kundërshton këtë marrëveshje me Izraelin, kryesisht lëvizjet islamike dhe pasuesit e ideologjive të ndryshme të majta. Sidoqoftë, miliona marokenë të rinj janë ngopur me ideologji ekstremiste dhe ksenofobike dhe duan mundësitë dhe përfitimet që vetëm paqja dhe partneriteti mund të sjellin. Ata e shohin Izraelin si një partner të fortë në krijimin e vendeve të punës, rritjen e kapaciteteve dhe krijimin e shpresës për të ardhmen e tyre.

Vala e re e marrëveshjeve të paqes po rindërton botën arabe. Disa dekada më parë, “nga Oqeani [Atlantik] në Gji” ishte parulla e nacionalistëve pan-arabë pro-sovjetikë. Tani, për ironi të fatit, e njëjta gjë mund të përdoret për të përshkruar partneritetin e forcave – nga Rabat dhe Casablanca në bregdetin e Atlantikut në Abu Dhabi dhe Manama në Gji, dhe me Kajron, Khartoum, Jeruzalemin dhe Amanin në mes – që shohin radikalizmin totalitar , kësaj here me një kostum islamik, si një kërcënim i përbashkët.

Maroku, në krahun perëndimor të kësaj aleance, ka një kontribut të rëndësishëm strategjik për të dhënë: zëri i tij i respektuar i Islamit të moderuar mund të bëjë një ndryshim në luftën ideologjike me radikalët islamikë në Evropë, Afrikën nën-Sahariane dhe Lindjen e Mesme.

Marrëveshja e re marokano-izraelite është dyfish e rëndësishme për marokenët, sepse ajo u shoqërua gjithashtu nga njohja e Shtëpisë së Bardhë të sovranitetit marokene mbi provincat e saj Sahariane. Ky hap dramatik pasqyron vetëdijen amerikane se Rabat ka kryer njëqind miliardë dollarë investime për popullsinë e saj Sahrawi – ndërsa milicia separatiste Polisario dhe enklava e saj e mbështetur nga Algjeria mbetet një qendër skllavërish, vuajtjesh dhe terrorizmi.

Me këto hapa të plotë, muajt e ardhshëm paraqesin një mundësi për vendet arabe që të ndihmojnë në riformimin e ligjërimit dhe axhendës ndërkombëtare për afrimin izraelito-palestinez.

Administrata e re e Biden mund të ndihmojë duke miratuar një qasje të re për paqeruajtjen që nxjerr mësime nga vala e re e rezultateve diplomatike. Tani është koha për të mbështetur premtimin e marrëveshjeve të reja – për të gjithë nënshkruesit e tyre, palestinezët dhe rajonin më të gjerë. Nëse vala e paqes përkthehet në një përfitim të prekshëm për të rinjtë arabë, mbështetja pan-arabe për paqen me Izraelin do të rritet vetëm.

Abraham Lincoln tha: “Mënyra më e mirë për të parashikuar të ardhmen tuaj është ta krijoni atë.” Bie mbi amerikanët, arabët, izraelitët dhe të gjithë aktorët e interesuar në një rajon të sigurt dhe të prosperuar që të zbatojnë këtë parim në çështjen e paqes.


Ahmed Charai është një botues maroken. Ai është në bordin e Këshillit të Atlantikut dhe është anëtar i bordit global të këshilltarëve të Institutit të Jeruzalemit për Strategjinë dhe Sigurinë. Boaz Bismuth është kryeredaktori i Israel Hayom.

IZRAEL

Të gjithë hebrenjtë që Joe Biden u ka dhënë rolin kryesor në administratën e tij

Këtu keni një përmbledhje të emrave hebrenj që duhet të dini kur fillon administrata e Bajdenit

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Ndërsa Trump u largua, fokusi është historia e plotë e Mossad mbi normalizimin

Momentet kryesore me Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe në 2017 dhe 2019 çuan në marrëveshjet e vitit të kaluar