12 studiues izraelitë midis 50 më të mirëve në botë në fushat e tyre

Rreth 333 studiues të Universitetit të Tel Avivit ishin ndër 2% të parët, duke përfshirë 155 në 1% më të lartë dhe 74 në 0.5% më të lartë.


Një duzinë studiuesish izraelitë nga Universiteti i Tel Avivit (TAU) u renditën në 50 më të mirët në botë në disiplinat e tyre, ka zbuluar një studim i ri nga Universiteti Standford në SHBA.

Rreth 333 studiues të TAU ishin ndër 2% më të mirët, me 155 prej tyre të përfshirë në 1% të lartë dhe 74 në 0.5% të lartë, tha studimi, duke e bërë arritjen e TAU edhe më mbresëlënëse.

“Ky është një shkak për krenari të vërtetë kombëtare. TAU është i njohur për përsosmërinë e tij akademike dhe i njohur si një universitet kryesor ndërdisiplinar,” tha nënkryetari i universitetit për kërkime Prof. Dan Peer, duke shtuar se është renditur në mesin e 0.4% të lartë bota në nanoteknologji.

“Është një nder i madh për ne që 333 studiues tanë renditen në mesin e 2% të studiuesve më të mirë në botë,” tha ai.

Për studimin, rreth 160,000 studiues u vlerësuan nga 149 vende në 22 disiplina shkencore dhe 176 nën-disiplina bazuar në botimet, citimet dhe ndikimin e tyre.

Burimi: The Jerusalem Post

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Golda Meir, “Zonja e Hekurt” e Izraelit

E vetmja kryeministre femër dhe një nga themelueset e Shtetit të Izraelit

Shqipëri

“Lulja e Vlorës” i Dr. Anna Kohen prezantohet në Izrael

Ambasadat e Kosovës dhe Shqipërisë organizojne promovimin e librit te Dr. Anna Kohen, “Lulja e Vlorës: Duke u rritur hebre…

Kosove

“Grand Hotel Belushi”, hoteli me 5 yje më i bukuri në Kosovë!

Eshtë një investim shumë serioz dhe madhështor i vëllezërve Belushi, të mirënjohur për investimet në Austri

OPED

Ismail Kadare: Pse më zgjoi një interes të veçantë “Hebrenjtë në Shqipëri” i Monika Stafës

Parathënia e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, fitues edhe i “Çmimit të Jerusalemit për Letërsi”

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit