Netanyahu: Izraeli mund të jetë vendi i parë që do të dalë nga kriza e koronavirusit

Zyrtari izraelit i shëndetit publik thotë se qëllimi është të vaksionohen 4 milionë qytetarë deri në mars 2021


“Izraeli ka të ngjarë të jetë vendi i parë që do të dalë nga [kriza] e koronavirusit në javët e ardhshme,” tha të enjten Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu.

“Është një bekim i madh,” shtoi ai.

Kryeministri më jetëgjatë i Izraelit vuri në dukje se të Mërkurën rreth 65,000 qytetarë u vaksinuan kundër COVID-19 dhe se ai shpreson që deri në fundjavën e ardhshme shteti do të ketë kapacitetin për të inokuluar 100,000 njerëz në ditë.

Duke iu referuar vendimit të qeverisë për të mbajtur shkollat e hapura ndërsa Izraeli hyn në bllokimin e tretë kombëtar, Netanyahu theksoi se ajo u bë me qëllim që “nxënësit të mos humbin mësimet dhe për t’ua bërë më të lehtë prindërve”.

Më herët të Enjten, Drejtori i Përgjithshëm i Ministrisë së Shëndetësisë Prof. Hezi Levi tha se qëllimi i shtetit është të inokulojë katër milion qytetarë deri në Mars 2021.

“Kemi mjaft vaksina,” tha ai, “dhe shpresoj ta përmbushim me sukses këtë qëllim. E them këtë me shumë kënaqësi: Izraeli është vendi që vaksinoi shumicën e njerëzve [për frymë] – 180,000 qytetarë [që nga e enjtja]. “

IZRAEL

Të gjithë hebrenjtë që Joe Biden u ka dhënë rolin kryesor në administratën e tij

Këtu keni një përmbledhje të emrave hebrenj që duhet të dini kur fillon administrata e Bajdenit

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Ndërsa Trump u largua, fokusi është historia e plotë e Mossad mbi normalizimin

Momentet kryesore me Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe në 2017 dhe 2019 çuan në marrëveshjet e vitit të kaluar