Mediat: Disa të vrarë në sulmin ajror izraelit ndaj objektivave iraniane në Siri

Syrian Observatory for Human Rights thotë se Izraeli shkatërroi depot dhe selinë e një qendre kërkimore shkencore në Maysaf, e cila strehon milicitë iraniane, brenda natës të enjten.


Mbrojtja ajrore siriane identifikoi raketat izraelite mbi provincën perëndimore të Hama të Premten herët, sipas medias shtetërore siriane SANA.

Media shtetërore publikoi ​​video nga qyteti Maysaf që pretendohet se tregon mbrojtjen ajrore siriane duke u përballur me “agresionin izraelit”.

AFP raportoi se avionët luftarakë izraelitë dëgjuan mbi Libanin pak para sulmeve.

“Në 12:40 të mëngjesit të sotëm, armiku izraelit nisi një agresion duke drejtuar një raketë nga veriu i qytetit libanez të Tripolit drejt zonës Masyaf në fshatin perëndimor Hama,” tha një deklaratë nga ushtria Siriane.

Syrian Observatory for Human Rights (Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut) tha se Izraeli shkatërroi depot dhe selinë e një qendre kërkimore shkencore, e cila strehonte milicitë iraniane. Ai raportoi gjithashtu që ambulancat mbërritën në vendin e ngjarjes dhe viktima të shumta.

Maysaf është shtëpia e disa instalimeve të rëndësishme ushtarake për Sirinë dhe është vendi i një sulmi tjetër të madh që i atribuohet Izraelit më 4 qershor. Sipas burimeve siriane, Izraeli vrau nëntë, përfshirë luftëtarë të mbështetur nga Irani.

Izraeli nuk ka komentuar mbi sulmin, por ai ka thënë se nuk do të tolerojë milicitë e mbështetura nga Irani në Siri.

Në vitet e kaluara, Izraeli ka pranuar kryerjen e dhjetëra sulmeve ajrore në Siri, shumica e tyre kishin për qëllim ngarkesa të dyshuara iraniane të armëve që besohet të jenë të drejtuara për në Hezbollah. Në muajt e fundit, zyrtarët izraelitë kanë shprehur shqetësimin se Hezbollah po përpiqet të krijojë struktura prodhimi për të bërë raketa të drejtuara me precizion.

Burimi: Israel Hayom

IZRAEL

Shpresë nga Izraeli, vaksinimi jep efekt: Zvogëlohet me 50% transmetueshmëria e virusit

Një “rreze shprese” nga Izraeli! Vendi është bërë model sa i përket shpejtësisë së vaksinimeve në të gjithë botën. Duket…

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

150 milionë euro kontratë, Izraeli furnizon Sllovakinë me sisteme moderne radarësh

Izraeli do të dorëzojë 17 sisteme radarësh të prodhuara nga Israel Aerospace Industries (IAI), tek Ministria Sllovake e Mbrojtjes në…