Vaksinimi anti-Covid, Izraeli bëhet shembull për gjithë botën

Të gjithë sytë do të drejtohen nga Izraeli për të parë jo vetëm nëse vaksinat funksionojnë, por edhe nëse vendi mund të përdorë suksesin e tij për të dalë normalisht nga bllokimi.


Përhapja e shpejtë e fushatës së vaksinimit të Izraelit për Covid-19 i ka bërë përshtypje botës. Që nga e mërkura, Izraeli kishte vaksinuar gati 1.6 milion njerëz, sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 17.5% e popullsisë, duke tejkaluar lehtësisht pjesën tjetër të botës me Emiratet e Bashkuara Arabe në vendin e dytë, pasi kishin vaksinuar 8.35% të popullsisë së tij dhe Bahrein në të tretin vendi (4%). Në vendin e dytë në mesin e vendeve të OECD janë SH.B.A., të cilat kanë vaksinuar 1.6% të popullsisë së saj ndërsa MB dhe Danimarka janë të vetmet vende të tjera të OECD që kanë arritur të inokulojnë më shumë se 1% të qytetarëve të tyre. Na pëlqen apo jo, izraelitët janë bërë derra gini në botë.

Gjatë javës së kaluar, media ndërkombëtare është përqendruar në atë se si Izraeli ka qenë në gjendje ta arrijë këtë përmes, ndër të tjera, efikasitetit të fondeve të tij shëndetësore HMO shumë të dixhitalizuara, të bazuara në komunitet. Por shumë shpejt bota do të shikojë Izraelin për të parë jo vetëm nëse vaksina funksionon, por gjithashtu, nëse dhe si vendi është në gjendje të shfrytëzojë situatën për të dalë nga bllokimi, dhe nëse dhe sa shpejt është në gjendje të mposhtë virusin .

Indikacionet e hershme sugjerojnë që vaksina aktualisht po funksionon. Kërkimet nga Sheba Medical Center në Tel Hashomer zbuluan se 50% e një grupi shembullor prej 300 izraelitësh që kishin marrë goditjen e tyre të parë Pfizer tashmë kishin mjaft antitrupa për t’i mbrojtur ata kundër Covid-19 pas dy javësh. Kjo është edhe para vaksinimit të dytë, që duhet të administrohet tre javë pas së parës. Nuk ka pasur efekte anësore të konsiderueshme afatshkurtra dhe nëse ka ndonjë efekt afatgjatë, siç sugjerojnë shumë skeptikë anti-vaksinë dhe vaksinim, pjesa tjetër e botës nuk ka kohë të presë dhe të shohë se çfarë do të ndodhë në Izrael.

Makinës së vaksinimit në Izrael po i mbaron avulli ndërsa stoku i tij i vaksinave po mbaron, pa pritje të furnizimeve të mëdha deri në fillim të muajit tjetër. Pra, edhe nëse Izraeli arrin mbi 20% të popullsisë së vaksinuar në ditët në vijim, me 5% të tjerë që kanë pasur virusin, kjo do të dukej se ishte shumë më pak se grailiteti i shenjtë i imunitetit të tufës. Ministri i Shëndetësisë Yuli Edelstein ka folur për pesë milion izraelitë që kanë nevojë të vaksinohen për të arritur imunitetin e tufës, por kjo është më shumë spekulim sesa një fakt i fortë shkencor.

Nga ana tjetër, afër 60% e izraelitëve mbi 60 vjeç janë vaksinuar. Kjo ka të ngjarë të tundojë Izraelin të hapë vendin, në fillim të Shkurtit, kur të gjithë ata që janë vaksinuar tashmë kanë marrë dozën e tyre të dytë, dhe të lejojë që virusi të kalojë lirshëm nëpër popullatën më të vogël më të prekshme. Një i dyshuar, megjithatë, se shumë nga 40% e të moshuarve mbi 60 vjeç që nuk janë vaksinuar janë në pakicat arabe (ultra-ortodokse) dhe arabe më të goditura në Izrael ku dyshimi për vaksinën është në nivelin më të lartë.

Në çdo rast, do të duhet të merren vendime të vështira, si gjatë gjithë krizës, me konsiderata ekonomike të ekuilibruara ndaj niveleve të sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë.

Qeveria izraelite ka qenë nën kritika të mëdha për trajtimin e saj të krizës, me tre bllokime dhe vendime jo konsistente mbi hapjen dhe mbylljen e ekonomisë dhe sistemit arsimor. Por qeveria izraelite, megjithë përbërjen komplekse shoqërore të vendit, ka ecur ndoshta më mirë se shumica e demokracive, me përjashtim të Australisë dhe Zelandës së Re, Skandinavisë (përveç Suedisë) dhe Azisë Lindore.

Vendimet e ndërlikuara duhet të merren kur numri i njerëzve të vaksinuar do të lejojë zbutjen e kufizimeve dhe se si ‘pasaporta e gjelbër’ e planifikuar përshtatet në të gjitha këto. Për t’i bërë gjërat më të komplikuara për qeverinë Izraelite, këto vendime do të duhet të merren në mes të një fushate elektorale (zgjedhjet e Knesset janë planifikuar për 23 Mars), dhe të gjitha presionet e përfshira.

Bota do të shikojë, ose për të ndjekur shembullin e Izraelit, ose për të mësuar nga gabimet e tij.

IZRAEL

Të gjithë hebrenjtë që Joe Biden u ka dhënë rolin kryesor në administratën e tij

Këtu keni një përmbledhje të emrave hebrenj që duhet të dini kur fillon administrata e Bajdenit

SHQIPËRI

Akademia e Shkencave e Shqipërisë miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së…

KOSOVA

Ka studiuar në Izrael, Qëndrim Shkodra, fitues i çmimit “Ekonomistë të Rinj” nga Banka Qendrore e Kosovës

Në konferencën e fundvitit të mbajtur nga Banka Qendrore e Kosovës (BQK), Guvernatori Fehmi Mehmeti ndau edhe çmimin për “Ekonomistë…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Noah Gal Gendler: Ja përfitimet e Shqipërisë nga Forumi i Antisemitizmit!

Rezoluta per Anti-semitizmin, flet për televizionin informativ Fax News, Ambasadori Izraelit ne Shqiperi, Noah Gal Gendler

MILIARDERËT

Sheldon Adelson: Luftëtari

Në një jetë mahnitëse që zgjati gati nëntë dekada, Sheldon Adelson u ngrit nga varfëria e epokës së depresionit për…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Ndërsa Trump u largua, fokusi është historia e plotë e Mossad mbi normalizimin

Momentet kryesore me Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe në 2017 dhe 2019 çuan në marrëveshjet e vitit të kaluar