Shefi i Mossadit takim me zyrtarët e lartë të SHBA

Cohen do të takojë Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA, shefin e CIA, ndërsa takimi me Biden nuk është ende i sigurt

Shefi aktual i Mossad, Yossi Cohen

Yossi Cohen, kreu i shërbimit inteligjent të Izraelit Mossad, po përfundon detajet e fundit për vizitën e tij të ardhshme në Shtetet e Bashkuara në muajin shkurt, njoftoi të premten Kanali 13 i Izraelit

Sipas raportit, Cohen do të takohet me Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA Jake Sullivan dhe kreun e CIA-s William Burns, me këtë të fundit ende për t’u konfirmuar nga Senati.

Një takim me Presidentin e SHBA Joe Biden është gjithashtu brenda sferës së mundësive – por është ende për t’u konfirmuar, pasi takimet e para ballë për ballë me udhëheqësit e SHBA janë një prerogativë e udhëheqësve të shtetit izraelit, shtoi raporti.

Sipas raporteve të mëparshme në mediat izraelite, turneu i Cohen në Uashington do të përqendrohet kryesisht në Iran – dhe gatishmërinë e SHBA për t’u bashkuar me marrëveshjen bërthamore të vitit 2015.

Cohen thuhet se do të përshkruajë kërkesat e Izraelit për çdo marrëveshje të re me Teheranin, i cili do të kërkojë të frenojë ambiciet e tij rajonale përtej aspiratave bërthamore.

Kërkesat thuhet se do të përfshijnë ndërprerjen e mbështetjes iraniane për grupet terroriste rajonale dhe tërheqjen ushtarake të Iranit nga Siria, Iraku dhe Jemeni.

IZRAEL

Ushtria izraelite godet 750 objektiva në Gaza, eliminon 60 terroristë pa dëmtuar asnjë civil

Zëdhënësi i Forcës Ajrore Izraelite përshkruan se sulmi ishte 'shënjestër e veçantë' që përfshinte hedhjen e 170 bombave në zonën…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

KOSOVA

Ridvan Berisha: Të mos ta humbim një mik të çmuar të vendit tonë siç është Izraeli!

Udheheqesit shteterore te Kosoves do te duhej te denonin publikisht sulmet terroriste te Hamasit mbi Izraelin. Kete nuk po e…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Jeruzalemi është kryeqyteti ynë, Hamas një organizatë terroriste

Në një rrëfim për Report TV ambasadori izraelit në Tiranë, Noah Gal Gentler , theksoi se përplasjet e ditëve të…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…