Doktrina e Mossadit të Yossi Cohen mbi Iranin: Asnjëherë mos ndalo!

Nëntokësore, sipër, nuk ka rëndësi, ne do t’ju marrim – Analiza e YONAH JEREMY BOB në The Jerusalem Post


Nga YONAH JEREMY BOB

Iranianët ndoshta janë të rraskapitur për të ndjekur të gjitha hitet që kanë marrë dhe shpresojnë për një pushim.

Ata nuk duhet ta mbajnë frymën.

Megjithëse Drejtori i Mossad, Yossi Cohen, ka vetëm kohë deri në qershor për fundin e mandatit të tij – duke supozuar se raportet janë të sakta se agjencia e tij e spiunazhit ishte pas incidentit të fundit në objektin bërthamor Natanz – ai mund të ketë ende disa surpriza në mëngën e tij para se të dalë nga skena .

Shumë mund të thuhet për mbretërimin e Cohen si shef i Mossad që nga janari 2016, por një mesazh i paqartë që ai i ka dërguar Republikës Islamike është se, si filmi i trillimit shkencor “Terminator”, ai kurrë nuk ndalet dhe ata janë përgjithmonë në flokët e tij të kryqëzuar.
Teherani ishte i gatshëm të godiste veten pas shpine këtë të shtunë pasi dukej sikur ishte rikuperuar nga një operacion i supozuar i Mossad në korrik 2020 në të njëjtin objekt.

Kthehu në 2 korrik 2020, sabotimi fizik çoi në shkatërrimin e 75% të një objekti bërthamor mbi tokë në Natanz për montimin e centrifugave të përparuara në një shkallë masive.

Shkatërrimi ishte aq i madh sa ishte sikur i gjithë objekti ishte zhdukur.

Burime të inteligjencës dhe ekspertë bërthamorë i thanë Jeruzalemit Post në atë kohë se do të tërhiqte përpjekjet e avancuara të centrifugës së ayatollahëve nga një në dy vjet.

Por Irani ishte i vendosur të mësonte nga përvoja në mënyrë që të mos mund të përsëritej.

Mbi të gjitha, ky ishte me të vërtetë sulmi i dytë në një objekt bërthamor të zonës Natanz, pas Stuxnetc, një sabotim masiv kibernetik në 2010, i kredituar si Izraelit dhe SH.B.A.

Kështu që Republika Islamike vendosi të rindërtojë objektin e shkatërruar nën tokë.

Për vite me radhë, një nga argumentet kryesore pse Izraeli ka nevojë të tregojë fleksibilitet më të madh diplomatik për çështjen bërthamore është që IDF nuk ka aftësinë për të sulmuar objektet nëntokësore të Iranit.

Tashmë për një kohë të gjatë, struktura bërthamore e Iranit Fordow ka qenë pika kryesore për këtë argument.

Iranianët arsyetuan se Izraeli nuk e ka prekur Fordow, kështu që nëse ata rindërtojnë objektin e shkatërruar Natanz nën tokë, do të ishte përtej arritjes së Izraelit.

E gjitha që kishin humbur ishte ca kohë. Brenda një ose dy viti, më shumë nga programi i tyre bërthamor do të ishte i fshehtë dhe i papërshkueshëm nga ndërhyrja izraelite.

Çfarë ndërhyrje tjetër?

Në mes të grevës së 2 korrikut 2020 dhe të dielës, Cohen, sipas shumë raporteve, po e mbante Iranin të zënë në shumë fronte të tjerë përveç objekteve të tij bërthamore.

Përveç një serie shpërthimesh ende të pashpjegueshme rreth Iranit në korrik 2020, komandanti numër dy global i al-Kaidës u vra në Iran, thuhet nga Mossad, në gusht 2020.

Lajmi për vrasjen e tij u zbulua në mes të nëntorit të vitit 2020.

Kjo ishte vetëm disa javë para vrasjes së themeluesit të programit ushtarak bërthamor të Iranit dhe shefit Mohsen Fakhrizadeh – i atribuar gjithashtu Mossad.

The Post ka raportuar gjithashtu se roli i raportuar i Mossad për të ndihmuar SH.B.A.-të në vrasjen e udhëheqësit të Forcës së Gardës së Gardës Revolucionare Islamike Qasem Soleimani ishte shumë më i madh se sa është publikuar deri më tani.

Ky është pa hyrë në një nga operacionet më të guximshme në historinë e Izraelit kur dhjetra agjentë sulmuan arkivat sekrete bërthamore të Iranit në zemër të Teheranit në janar 2018.

Kështu që ata po ndiheshin mjaft mirë për lëvizjen e tyre nën tokë në Natanz – derisa Mossad thuhet se mori energjinë e objektit të Dielën, duke shkaktuar një vonesë të vlerësuar nëntë muaj.

Me sa duket nën tokë nuk do të mbronte sekretet iraniane, makinat bërthamore ose ndonjë gjë tjetër nga Cohen.

Përveç kësaj, Post njoftoi të hënën se operacioni për të sabotuar pjesën nëntokësore të objektit bërthamor të Natanz ishte duke u zhvilluar shumë kohë përpara bisedimeve aktuale bërthamore në Vjenë.

Kjo mund të duket e qartë, por e vërteta është se ky është operacioni i parë i madh i reklamuar i Mossad kundër Republikës Islamike që kur Presidenti i SHBA Joe Biden mori detyrën; sulmi në anijen Saviz të Iranit, nëse do të kryhej nga Izraeli siç raportohet nga shumë, do të kishte qenë një operacion i IDF dhe gjithashtu do të ndodhte vetëm javën e fundit.

Mund të jetë supozuar nga iranianët që struktura e tyre nëntokësore Natanz ishte e mbrojtur jo vetëm nga Forca Ajrore Izraelite dhe mjete të tjera sulmesh të cilat mund të vendoseshin vetëm mbi tokë, por edhe sepse Izraeli nuk do të donte të tundte varkën ndërsa Biden i ri administrata po përpiqet të negociojë.

Teherani mund të ketë menduar se një administratë e Biden e kishte blerë atë pak kohë nga aventurat e Mossad.

Ata gjithashtu mund të kenë menduar se Cohen është një rosë e çalë, duke qenë se i kanë mbetur vetëm rreth dy muaj në detyrë.

Mësimi kryesor nga lajmet se ky operacion ishte planifikuar prej kohësh dhe se goditi një objekt nëntokësor, është se doktrina e Cohen nuk do të pushojë së godituri Iranin.

Ai nuk është në gjendje të përcaktojë se çfarë qëndrimesh diplomatike do të mbajnë SHBA dhe fuqitë e tjera botërore.

Cohen gjithashtu nuk do të drejtojë agjencinë në kohën kur mund të arrihet ndonjë marrëveshje e re bërthamore.

Por për sa kohë që ai ka një shkas për të tërhequr dhe ka mbetur koha në orën e lojës, ai do ta përdorë atë për të shtyrë fizikisht ose me mjete kibernetike, ose të dyja, për t’i shtyrë ayatollahët të mos afrohen shumë në pragun bërthamor.

Qoftë mbi tokë apo poshtë, nuk ka ku të fshihet.

IZRAEL

Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në 'bazë të ndërsjellë' të…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen…

KOSOVA

Dr. Sylë Ukshini: Dy paralele nëpër në histori: Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli jane shume larg njera nga tjera, por ne historine e popujve te ketyre dy vendeve ka shume…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…