Ambasadorja Demiri: Ja çfarë më tha presidenti i Izraelit për Kosovën

Presidenti i Izraelit Reuven Rivlin e takoi përzemërsisht ambasadoren e Kosovës, Ines Demiri, gjatë pritjes për trupin diplomatik në Jeruzalem me rastin e Ditës së Pavarësisë së Izraelit


Presidenti i Izraelit Reuven Rivlin e takoi përzemërsisht ambasadoren e Kosovës, Ines Demiri, gjatë pritjes për trupin diplomatik në Jeruzalem me rastin e Ditës së Pavarësisë së Izraelit

“Më uroi mirëseardhjen si ambasadore e Kosovës në Izrael. Jam shumë i lumtur t’u shikoj juve dhe Kosovën mes nesh”, tha Demiri për Izraeli Sot.

Kosova hapi ambasadën e saj më 14 mars në Jeruzalem, ndërsa Izraeli dhe Kosova i lidhën zyrtarisht marrëdhëniet diplomatike, më 1 shkurt 2021, pasi më parë kishin njohur njëri-tjetrin më 4 shtator 2020 në marrëveshjen e nënshkruar në Uashington.

I pranishëm në cermoni ishte edhe Ambasadori Shqipërisë, Bardhyl Canaj.

🇮🇱🤝🇽🇰 Presidenti i Izraelit Reuven Rivlin takon përzemërsisht ambasadoren e Kosovës, Ines Demiri, gjatë pritjes për trupin diplomatik me rastin e Ditës së Pavarësisë së Izraelit.

Posted by ‎Kosova dhe Izraeli – קוסובו וישראל‎ on 084851681″>Thursday, April 15, 2021

Ambasadori Shqipërisë 🇦🇱 Bardhyl Canaj dhe ambasadorja e Kosovës 🇽🇰 Ines Demiri ishin të pranishëm në pritjen e organizuar nga Presidenti i Izraelit 🇮🇱 Reuven Rivlin me trupin diplomatik me rastin e 73-vjetorit të Ditës së Pavarësisë.
Në foton me ambasadorët Canaj dhe Demiri është ambasadori i Emiratëve të Bashkuara Arabe, Mohamed Al Khaja.

Ambasadori Shqipërisë 🇦🇱 Bardhyl Canaj dhe ambasadorja e Kosovës 🇽🇰 Ines Demiri ishin të pranishëm në pritjen e…

Posted by ‎Kosova dhe Izraeli – קוסובו וישראל‎ on Thursday, April 15, 2021

Ambasadori Shqipërisë 🇦🇱 Bardhyl Canaj dhe ambasadorja e Kosovës 🇽🇰 Ines Demiri ishin të pranishëm në pritjen e…

Posted by ‎Kosova dhe Izraeli – קוסובו וישראל‎ on Thursday, April 15, 2021

IZRAEL

Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në 'bazë të ndërsjellë' të…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen…

KOSOVA

Dr. Sylë Ukshini: Dy paralele nëpër në histori: Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli jane shume larg njera nga tjera, por ne historine e popujve te ketyre dy vendeve ka shume…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…