Elisabeth Vrato: Gjyshi im, Kadri Cakrani, shpëtoi 600 hebrenj në Berat gjatë Holokaustit

Gazeta e madhe izraelite “Israel Hayom” shkruan për komandantin e rajonit të Beratit, Kadri Cakrani, i cili me aktet e tij shpëtoi nga vdekja qindra refugjatë hebrenj nga pushtuesit nazistë, madje duke rrezikuar jetën e tij duke fshehur disa në shtëpinë e tij.


Gazeta e madhe izraelite “Israel Hayom” shkruan për komandantin e rajonit të Beratit, Kadri Cakrani, i cili me aktet e tij shpëtoi nga vdekja qindra refugjatë hebrenj nga pushtuesit nazistë, madje duke rrezikuar jetën e tij duke fshehur disa në shtëpinë e tij.

 

Në serinë e BBC “Lufta e gjyshërve të mi”, që tani transmeton në PBS në SHBA, historia e Luftës së Dytë Botërore merr jetë ndërsa të famshëm të ditëve moderne, përfshirë Helena Bonham Carter, mësojnë për përvojat e gjyshërve të tyre në atë epokë të trazuar.

Autorja amerikane Elizabeth Vrato ka një histori të ngjashme.

Vrato, një avokate e Çikagos dhe autore e “The Counselors: Conversations with 18 Courageous Women Who Have Changed the World”( Këshilltarëve: Biseda me 18 gra kurajoze që kanë ndryshuar botën (parathënie nga Bill Clinton)”, zbuloi vetëm vitin e kaluar se gjyshi i saj, Kadri Cakrani, veproi me humanizëm dhe trimëri të pabesueshme gjatë Holokaustit në Evropa Komandanti Cakrani strehoi afërsisht 600 hebrenj në Shqipëri ndërsa shërbente si oficer ushtarak në krye të rajonit të Beratit ndërsa ishte nën okupimin nazist.

Elizabeth Vrato

Cakrani mblodhi ushtarët e tij dhe qytetarët lokalë për të mbrojtur hebrenjtë nga nazistët, edhe pse dënimi për ta bërë këtë ishte vdekja. Rrjedhshëm i gjuhës gjermane pasi kishte shkuar në shkollë në Vjenë, Cakrani gënjeu me aftësi nën kërcënime të përsëritura dhe pyetje nga zyrtarët nazistë, duke thënë se ai nuk kishte informacion për ndonjë hebrenj në rajonin e Beratit. Ai kurrë nuk ktheu një emër të vetëm. Sa herë që ai merrte fjalë për pastrime naziste për të gjetur hebrenj, refugjatët e strehuar – nga Polonia, Gjermania, Franca dhe Maqedonia – zhvendoseshin nga një pjesë e qytetit në tjetrën, duke i mbajtur të sigurt. Ai gjithashtu ndërmori një rrezik të jashtëzakonshëm personal për të fshehur hebrenjtë në shtëpinë e tij.

Vrato thotë se gjatë katër viteve që ajo kaloi “duke hulumtuar, udhëtuar dhe intervistuar udhëheqës që ndryshuan botën, të tilla si Drejtësia Ruth Bader Ginsburg dhe Prokurori i Përgjithshëm Janet Reno”, ajo nuk ishte në dijeni të kësaj “historie dramatike, heroike brenda familjes time. ”

Vrato mësoi për herë të parë për veprimet e gjyshit të saj gjatë luftës nga një postim në Facebook rreth Muzeut të ri Solomon të Historisë Hebraike në Berat në fillim të vitit 2020. Pak pasi pa postimin, ajo vizitoi muzeun, pak para se të mbylleshin kufijtë për shkak të pandemisë COVID.

Disa nga dëshmitë, letërkëmbimet dhe fotot në lidhje me veprimet vetëmohuese të gjyshit të saj që ajo hasi atje, të mbledhura nga Profesor Simon Vrusho, tani mund të shihen në KadriCakrani.org. Përmbajtja e faqes është në dispozicion në anglisht, hebraisht dhe shqip.

“Jam shumë krenar që kjo histori më në fund mund të tregohet,” thotë Vrato. “Gjyshi im na tregon aspektet më të mira të njerëzimit dhe të Evropës.”

 


IZRAEL

Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në 'bazë të ndërsjellë' të…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen…

KOSOVA

Dr. Sylë Ukshini: Dy paralele nëpër në histori: Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli jane shume larg njera nga tjera, por ne historine e popujve te ketyre dy vendeve ka shume…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…