Ambasadori Canaj takon drejtuesit e Forumit të Mbrojtjes dhe Sigurisë së Izraelit

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Amir Aviv (CEO i Habithonistim) dhe Prof Alexander Bligh.


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Amir Aviv (CEO i Habithonistim) dhe Prof Alexander Bligh.

Habithonistim është Forumi i Mbrojtjes dhe Sigurisë së Izraelit, organizata e politikave që përfaqëson krijimin e sigurisë së Izraelit.

Anëtarësia e tyre përbëhet nga 2,000 ish-gjeneralë të IDF-së, oficerë të rangut të lartë nga komuniteti i inteligjencës (Mossad), Shin Bet, ushtria dhe zbatimi i ligjit.

“Edukimi i brezit të ri në lidhje me realitetet dhe sfidat e reja të Lindjes së Mesme është një nga qëllimet e Habithonistim, i cili është i gatshëm të shkëmbejë programe arsimore me institucionet arsimore shqiptare të përqendruara në studimet e Lindjes së Mesme dhe Çështjet Ndërkombëtare”, shkruan në njoftimin e saj ambasada shqiptare.

Postimi i plotë

Shkëmbim i mirë pikëpamjesh me CEO e Habithonistim (Forumi i Mbrojtjes dhe Sigurisë së Izraelit), organizata e politikave që përfaqëson krijimin e sigurisë së Izraelit.

Anëtarësia e tyre përbëhet nga 2,000 ish-gjeneralë të IDF-së, oficerë të rangut të lartë nga komuniteti i inteligjencës, Shin Bet, ushtria dhe zbatimi i ligjit.

Në vitet e fundit shteti hebre dhe fqinjët arabë kanë bërë përparim të jashtëzakonshëm drejt paqes për qindra miliona njerëz që jetojnë në rajonin e Lindjes së Mesme.

Edukimi i brezit të ri në lidhje me realitetet dhe sfidat e reja të Lindjes së Mesme është një nga qëllimet e Habithonistim, i cili është i gatshëm të shkëmbejë programe arsimore me institucionet arsimore shqiptare të përqendruara në studimet e Lindjes së Mesme dhe Çështjet Ndërkombëtare.

Good exchange of views with CEO of #Habithonistim (Israel’s Defense and Security Forum), the policy organization that…

Posted by Ambasada Izrael on Thursday, April 29, 2021

IZRAEL

Izraeli refuzon ofertën për armëpushim nga Hamasi, intesifikohen sulmet ndaj Gazës

Kryeministri i Izraelit informon kabinetin e sigurisë se ai ka hedhur poshtë propozimin për armëpushim në 'bazë të ndërsjellë' të…

SHQIPËRI

Ambasadori i Izraelit dhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve shtrojnë Iftar në Tiranë

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipërim Noah Gendler kanë organizuar një iftar për mbrëmjen…

KOSOVA

Dr. Sylë Ukshini: Dy paralele nëpër në histori: Kosova dhe Izraeli

Kosova dhe Izraeli jane shume larg njera nga tjera, por ne historine e popujve te ketyre dy vendeve ka shume…

INTERVISTA

Ambasadori Gendler: Izraeli i gatshëm të ndihmojë Shqipërinë në procesin e vaksinimit

Në një intervistë për MCN, ambasadori Izraelit në Shqipëri Noah Gal Gendler u ndal edhe tek çështjet e politikës së…

MILIARDERËT

Themeluesit hebrenj të Google shtuan 14 miliardë dollarë në vetëm 24 orë

Larry Page dhe Sergey Brin, bashkëthemelues të Google, e bënë veten 14 miliard dollarë më të pasur në më pak…

Rezultati në pak sekonda, Izraeli zbulon testin e Covid përmes pështymës

Një test i pështymës i zhvilluar rishtazi nga qendra më e madhe mjekësore e Izraelit synon të përcaktojë në më…

SPYZONE

Izraeli fillon stërvitjen ushtarake më të madhe në historinë e tij

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit filluan një stërvitje lufte njëmujore të Dielën - më e madhja në historinë e saj…