Startapet izraelite mund të ndryshojnë industrinë globale të hapësirës

Privatizimi i përshpejtuar i kombinuar me ekspertizën izraelite, frymën sipërmarrëse dhe një ekosistem mbështetës të inovacionit hapësinor është një mundësi që nuk duhet të humbet nga themeluesit e startup-eve.


Nga Renana Ashkenazi

Të premten e kaluar, SpaceX nisi misionin e saj të dytë operativ të ekuipazhit komercial në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar për NASA, duke transportuar katër astronautë në stacion. Kjo i bën një total prej 10 astronautësh të nisur nga Elon’s Mask’s SpaceX në nën një vit. Muajin e kaluar, Technion nisi tre nanosatelitë autonome izraelite njëkohësisht që do të fluturojnë në formim dhe do të monitorojnë Tokën nga hapësira. Disa muaj para kësaj, pas gjashtë vjetësh në hapësirë, anija kozmike Hayabusa2 e Agjencisë Hapësinore Hapësinore Japoneze Hayabusa2 më në fund u kthye në Tokë pas një Udhëtimi prej 5 miliardë km në të cilin arriti 400 milion km nga Toka me qëllimin modest për të eksploruar origjinën e jetës në tokë . Gjithashtu vitin e kaluar, Solar Orbiter i Agjencisë Evropiane të Hapësirës bëri kalimin e saj të parë të ngushtë të diellit dhe lëshoi imazhet më të afërta të diellit të kapur ndonjëherë.

Lista vazhdon. Lajmet që rrëzojnë nofullat për misionet hapësinore, me një shpejtësi, kosto dhe njohuri të paimagjinueshme vetëm një dekadë më parë, po bëhen lajm i përditshëm.

Izraeli, si qendra e inovacionit që është, tani ngadalë po kërkon të bëjë për të hapësirë ​​atë që i bëri industrisë kibernetike në fillimin e viteve 2000. Për arsye të ngjashme, ai po pozicionohet si një qendër e teknologjive hapësinore. Nuk është vetëm sipërmarrës me hapësirë, por është gjithashtu një ekosistem i tërë mbështetës i lindur nga nevojat e industrisë së sigurisë që janë zgjeruar prej kohësh në hapësirën tregtare: përveç industrive dhe agjencive tradicionale (Refael, Mafat, IAA, ISA) ka përshpejtues të dedikuar ((starburst, aws, Space-nest)), fonde VC gjithnjë e më të interesuara në investime Space-Tech (Awz Ventures, Grove Ventures, Type5), kërkime masive akademike, dhe natyrisht Fondacioni Ramon dhe aktiviteti i SpaceIL, më i njohur për bashkëpunimi i tij me Industritë Ajrore Hapësinore të Izraelit dhe Agjencinë Hapësinore të Izraelit për të lëshuar Beresheet, anija e parë izraelite që (pothuajse) arrin në hënë. Në një kulturë të bazuar në thyerjen e kufijve, çfarë mund të jetë më sfiduese sesa, tejkalimi i kufijve të Tokës?

Ndërsa realiteti është ende se numri i fillimeve Space-Tech është relativisht i ulët (bazuar në të dhënat e Startup Nation Central, 62 kompani të teknologjisë hapësinore janë aktive në Izrael, 40 prej të cilave u krijuan midis 2000-2021), infrastruktura mbështetëse e paraqitur sot është një terren pjellor për gjithnjë e më shumë risi në këtë fushë emocionuese.

Transformimi dixhital në hapësirë ​​kërkon fuqi informatike dukshëm më të lartë që mund të përballojë kushtet e vështira të Hapësirës. Ramon.Space zhvillon harduer dhe softuer superkompjuterik që mund të përpunojë sasi kolosale të të dhënave në hapësirë ​​dhe mund të funksionojë në kushtet më të rrepta dhe sistemet e tij të llogaritjes të vendosura tashmë në misione në të gjithë sistemin diellor.

Helios është në misionin ambicioz të zhvillimit të një sistemi për të prodhuar oksigjen nga toka hënore dhe Marsiane, duke lejuar lëshimet në të ardhmen të hapësirës për të zvogëluar mijëra tonë të gazit jetësor që ato mbajnë aktualisht.

E themeluar në vitin 2019, OneView ofron një platformë për krijimin e grupeve të të dhënave sintetike për analizën e imazheve të vëzhgimit të tokës nga algoritmet e të mësuarit makinerik. Kur bëhet fjalë për modelet ML, sa më shumë të dhëna që ushqeni algoritmin, aq më mirë performon. Por të dhënat gjeohapësinore mund të jenë të shtrenjta, përgatitja e tyre për përpunim manual është kohë dhe mbulimi i tyre është i kufizuar. Kjo është ajo ku platforma e OneView vjen për të luajtur.

Blerë nga Astroscale në vitin 2020, Space Effective zhvillon dronë hapësinorë që sigurojnë mirëmbajtje dhe zgjasin ciklin jetësor të satelitëve në orbitë.

Pse është e rëndësishme kjo për Izraelin? Përpos arsyeve të dukshme ushtarake dhe të sigurisë, Izraeli gjithmonë ka pozicionuar veten si një udhëheqës inovacioni, në krye të çdo prirje përçarëse të teknologjisë, duke shënuar rrugën për lojtarë më të mëdhenj dhe më të pasur. Revolucioni NewSpace nuk është i ndryshëm dhe ne tashmë shohim gjigantët komercialë (përfshirë Amazon, Google dhe Microsoft) duke vendosur baste në këtë industri.

Ulja e pengesës ekonomike dhe teknologjike e nevojshme për të hyrë në hapësirë ​​rrit motivimin e shteteve për të marrë pjesë në garë, me qeveritë që alokojnë buxhete të mëdha (miliarda në botën perëndimore, shumë qindra miliona në Afrikë) çdo vit për projekte hapësinore. Kjo mund të jetë një mundësi e shkëlqyeshme, dhe vende të tilla mund t’i drejtohen Izraelit për zgjidhje të lindura nga industria e tij e vendosur, lokale.
Nëse mendoni për rrjedhën e modelit të biznesit, kjo ka kuptim total: ju së pari ulët koston e hyrjes në hapësirë, dhe tani të gjithë ata që ofrojnë shërbime për të cilat keni dashur që qasja në radhë të parë po fillojnë të fitojnë para gjithashtu .

Një fjalë për të mençurit: nëse po mendoni të filloni fillimin tuaj Space-Tech, përdorimi i dyfishtë është diçka për të cilën dëshironi të mendoni. Për t’u marrë me rrezikun e lartë, ciklet e gjata të zhvillimit dhe përdorimin ende të ulët të hapësirës, ​​gjithnjë e më shumë kompani që zhvillojnë aplikime hapësinore po kërkojnë gjithashtu një rast përdorimi domethënës të bazuar në tokë.

Në 1492, kur Kolumbi u nis për të zbuluar botë të reja, shumica e njerëzve menduan se ai ishte i çmendur. Dukej e çmendur; një grup njerëzish të çmendur, duke rrezikuar jetën e tyre dhe duke shpenzuar (shumë) para. Por ai grup i çmendurish ndryshoi botën me gjetjet e tyre. Eksplorimi i hapësirës ka premtime të ngjashme – të njëjtat misione jashtë atmosferës kanë të njëjtin potencial zbulimesh që do të ndikojnë në jetën tonë në tokë në pothuajse çdo aspekt social dhe ekonomik. Ka një arsye që tregu i hapësirës parashikohet të arrijë triliona dollarë. Vazhdoni të shikoni lart.


Renana Ashkenazi është drejtuese në Grove Ventures

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Izrael

Popullsia e Izraelit shkon në 9.6 milionë banorë

9.6 milionë njerëz jetojnë në vend, 74% hebrenj, 21% arabë. Izraeli do të arrijë në 20 milionë në vitin 2065

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Kosove

Viti i ri Hebraik, Ines Demiri në pritjen e organizuar nga Presidenti i Izraelit

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë në pritjen festive me rastin e Vitit të Ri Hebre 5783,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.