Noah Gal Gendler: Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Bardhyl Canaj, po bën një punë të shkëlqyer!

Ambasadori i Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler. intervistë me gazetaren Rudina Xhunga në emisionin “Shqip”


“Ambasada shqiptare në Izrael po bën një punë mjaft të mirë duke e treguar Shqipërinë”, kështu u shpreh ambasadori i Izraelit në Shqipëri, zoti Noah Gal Gendler. Në bisedën me gazetaren Rudina Xhunga në emisionin Shqip, diplomati i huaj tha se izraelitët janë mjaft të interesuar të njohin Shqipërinë.

Rudina Xhunga: Zoti ambasador, unë kam qenë disa herë në Izrael, për të intervistuar Amos Oz, shkrimtarin e madh që nuk jeton më, David Grossman i cili është gjallë, por ka humbur djalin gjatë një lufte me Izraelin. Gjithashtu dhe shkrimtarin tonë të madh Ismail Kadare kur ai u nderua me çmimin e Jeruzalemit. Gjithashtu kam ftuar gazetarë izraelitë, në Berat kryesisht për të njohur historinë nëpërmjet muzeut Solomon. Kjo do të doja të ishte e dyanshme. Do të doja që gazetarët në Izrael ta tregonin Shqipërinë.

Ambasadori i Izraelit: Unë mendoj që gazetarët izraelitë e tregojnë Shqipërinë. Por kjo së pari është një detyrë e ambasadës shqiptare, që në fakt po bën një punë të mirë. Unë mendoj se duke sjellë më sa më shumë izraelitë në Shqipëri, kjo do të ndodhë vetvetiu. Dhe në fakt izraelitët janë shumë të interesuar për vendin tuaj.Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, zoti Bardhyl Canaj po bën një punë shumë të mirë.

 

Një raketë ra shumë pranë ambasadës shqiptare në Tel Aviv. Unë besoj se zoti Canaj ndjehet shumë i mirëpritur në Izrael dhe në fakt në vendin tonë të thuash që je shqiptar, mund ta thuash me shumë krenari”, u shpreh ambasadori i Izraelit në Shqipëri, i ftuar në Dritare Tv. Kujtojmë raketat e Hamasit sulmuan shumë pranë ndërtesës së Ambasadës Shqiptare të shtunën e kaluar./L.F-dritare.net

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…