Lufta e Izraelit kundër Hamasit, e para në botë e bazuar në Inteligjencën Artificiale

IDF përdori inteligjencën artificiale dhe superkompjuterat gjatë konfliktit të fundit me Hamasin në Rripin e Gazës.


Nga ANNA AHRONHEIM

Duke qenë mbështetur shumë te të mësuarit makinerik, ushtria izraelite po e quan Operacionin “Rojtari i  Mureve”, lufta e parë e inteligjencës artificiale.

“Për herë të parë, inteligjenca artificiale ishte një përbërës kryesor dhe shumëzues i fuqisë në luftimin e armikut,” tha një oficer i lartë i Trupave të Inteligjencës IDF. “Kjo është një fushatë e parë e këtij lloji për IDF. Ne kemi zbatuar metoda të reja të funksionimit dhe kemi përdorur zhvillime teknologjike që ishin një shumëzues i forcës për të gjithë IDF-në.”

Në 11 ditë luftime në Rripin e Gazës, ushtria izraelite kreu sulme intensive kundër Hamasit dhe shënjestrave Palestineze të Xhihadit. Ai synoi infrastrukturën kryesore dhe personelin që i përkasin të dy grupeve, tha IDF.

Ndërsa ushtria u mbështet në atë që ishte tashmë në dispozicion në tregun civil dhe e adaptoi atë për qëllime ushtarake – në vitet para luftimeve – IDF krijoi një platformë të përparuar teknologjike AI që përqendroi të gjitha të dhënat për grupet terroriste në Rripin e Gazës në një sistem që mundësuan analizën dhe nxjerrjen e inteligjencës.

Ushtarët në Njësinë 8200, një njësi elitare e Trupave të Inteligjencës, algoritme dhe kod pionierë që çuan në disa programe të reja të quajtura “Alkimisti”, “Ungjilli” dhe “Thellësia e Urtësisë”, të cilat u zhvilluan dhe u përdorën gjatë luftimeve.

Mbledhja e të dhënave duke përdorur inteligjencën e sinjalit (SIGINT), inteligjencën vizuale (VISINT), inteligjencën njerëzore (HUMINT), inteligjencën gjeografike (GEOINT) dhe më shumë, IDF ka male të të dhënave të papërpunuara që duhet të kombinohen për të gjetur pjesët kryesore të nevojshme për t’u kryer një sulm.

“Ungjilli” përdori Inteligjencë Artificiale (AI), për të gjeneruar rekomandime për trupat në divizionin kërkimor të Inteligjencës Ushtarake, i cili i përdori ato për të prodhuar objektiva cilësorë dhe më pas i kaloi ato në IAF për të goditur.

“Për herë të parë, u krijua një qendër multidisiplinare që prodhon qindra objektiva të rëndësishme për zhvillimet në luftime, duke lejuar ushtrinë të vazhdojë të luftojë për aq kohë sa duhet me më shumë dhe më shumë objektiva të rinj,” tha oficeri i lartë.

Ndërsa IDF-ja kishte mbledhur mijëra objektiva në enklavën bregdetare të populluar dendur gjatë dy viteve të fundit, qindra u mblodhën në kohë reale, duke përfshirë lëshuesit e raketave që synonin Tel Avivin dhe Jeruzalemin.

Ushtria beson se përdorimi i AI ndihmoi në shkurtimin e gjatësisë së luftimeve, pasi kishte qenë efektiv dhe i shpejtë në mbledhjen e objektivave duke përdorur super-njohjen.

IDF kreu qindra sulme kundër Hamasit dhe PIJ, duke përfshirë lëshuesit e raketave, prodhimin e raketave, vendet e prodhimit dhe magazinimit, zyrat e inteligjencës ushtarake, dronët, vendbanimet e komandantëve dhe njësinë komando detare të Hamasit. Izraeli ka shkatërruar pjesën më të madhe të infrastrukturës dhe armatimit të njësisë komando detare, duke përfshirë disa nëndetëse autonome të drejtuara nga GPS që mund të mbajnë 30 kg. të eksplozivëve.

Satelitet e IDF Njësia 9900 që janë mbledhur GEOINT ndër vite. Ata ishin në gjendje të zbulonin automatikisht ndryshimet në terren në kohë reale, në mënyrë që gjatë operacionit, ushtria të ishte në gjendje të zbulonte pozicionet e nisjes dhe t’i godiste ato pas qitjes.

Për shembull, trupat e Njësisë 9900 duke përdorur imazhe satelitore ishin në gjendje të zbulonin 14 raketahedhës që ishin vendosur pranë një shkolle.

IDF vrau gjithashtu më shumë se 150 operativë të PIJ dhe Hamas, shumë prej tyre konsideruan komandantë të vjetër ose të pazëvendësueshëm në rolet e tyre, veçanërisht ata që drejtuan kërkimin dhe zhvillimin e projekteve të raketave.

Një grevë, kundër operativit të lartë të Hamasit, Bassem Issa, u krye pa viktima civile, pavarësisht se ishte në një tunel nën një ndërtesë shumëkatëshe të rrethuar nga gjashtë shkolla dhe një klinikë mjekësore. Issa, një komandant brigade për Gaza City, ishte figura më e lartë ushtarake në Hamas që u vra nga Izraeli që nga Operacioni Edge Protective në 2014.

Ai u vra së bashku me shefin e teknologjisë kibernetike dhe raketore të Hamasit Jomaa Tahla, shefin e departamentit të zhvillimit dhe projekteve Jemal Zebda dhe 13 anëtarët e njësisë së armëve të fraksionit.

Rrjeti nëntokësor i tunelit “Metro” i Hamasit u dëmtua shumë gjatë disa netëve të sulmeve ajrore. Burimet ushtarake thanë se ata ishin në gjendje të hartonin rrjetin, i përbërë nga qindra kilometra nën zonat e banuara, në një shkallë ku ata dinin pothuajse gjithçka rreth tyre.

Hartëzimi i rrjetit nëntokësor të Hamasit u bë nga një proces masiv i mbledhjes së inteligjencës që u ndihmua nga zhvillimet teknologjike dhe përdorimi i Big Data për të shkrirë të gjithë inteligjencën. Sapo të hartohej, IDF ishte në gjendje të kishte një pamje të plotë të rrjetit si mbi dhe nën tokë me detaje, të tilla si thellësia e tuneleve, trashësia e tyre dhe natyra e rrugëve. Me këtë, ushtria ishte në gjendje të ndërtonte një plan sulmi që u përdor gjatë operacionit.

Ndërsa IDF pranon se nuk ka shkatërruar të gjithë rrjetin, ai thotë se ka goditur pjesë të rrjetit që e bëjnë gati të pamundur përdorimin e Hamasit përsëri. Dhe aftësia e IDF për të thyer rrjetin e Hamasit dhe për ta hartuar plotësisht atë heq një nga dimensionet qendrore të strategjisë luftarake të Hamasit.

“Vitet e punës, mendimi jashtë kutisë dhe shkrirja e të gjithë fuqisë së divizionit të inteligjencës së bashku me elementët në terren çuan në zgjidhjen e përparuar të nëntokës,” tha oficeri i lartë.

Duke përdorur të dhënat e mbledhura dhe të analizuara përmes AI, IAF ishte në gjendje të përdorte municionet e duhura për të goditur një shënjestër, qoftë një apartament, një tunel apo një ndërtesë.

IDF gjithashtu përdori një sistem të quajtur “Alchemist”, i cili u zhvillua nga Njësia 8200 dhe përdori AI dhe mësimin e makinës për të lajmëruar trupat në terren për sulmet e mundshme nga Hamas ose PIJ. Sistemi dinamik dhe azhurnues u përdor nga çdo komandant njësie në terren që e kishte sistemin në një tabletë miqësor për përdoruesit.

Ushtria tha sulmin që vrau St.-Sgt. Omer Tabib po hetohet. Trupat ishin paralajmëruar për mundësinë e zjarrit anti-tank duke synuar xhipat e tyre jashtë komunitetit të Netiv Ha’asara.

Tabib ishte i vetmi ushtar i vrarë në luftime.

Ushtria gjithashtu u mbështet shumë në inteligjencën për të kryer sulme precize në një përpjekje për të minimizuar viktimat civile.

Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza tha të paktën 243 Palestinezë u vranë gjatë luftimeve, duke përfshirë 66 fëmijë dhe adoleshentë, me 1,910 njerëz të plagosur.

IDF tha se më shumë se 100 operativë që i përkisnin grupeve terroriste u vranë dhe se disa nga viktimat civile u shkaktuan nga raketa të Hamasit që u ranë shkurtër ose shtëpitë e civilëve u shembën pas një sulmi ajror në rrjetin e tunelit të Hamasit.

Në një intervistë për Kanalin 12, kreu i agjencisë palestineze të Refugjatëve të Kombeve të Bashkuara në Gaza, Matthias Schmale, pranoi se ndërsa “egërsia dhe egërsia e grevave ndihej shumë”, ai kishte “përshtypjen se ka një sofistikim të madh në mënyra se si ushtria izraelite goditi. ”

/The Jerusalem Post/

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…