A do të mbijetojnë “Marrëveshjet e Abrahamit” me vendet arabe nëse largohet Netanyahu?

“Nuk ka rëndësi kush është kryeministër apo ministër i jashtëm”, tha ambasadori në Emiratet e Bashkuara Arabe Eitan Na’eh.


Nga LAHAV HARKOV

Në shumë biseda me diplomatët, aktivistët dhe biznesmenët, nga e gjithë rajoni, gjatë Forumit Global të Investimeve të “The Jerusalem Post” dhe Khaleej Times, u ngritën pyetje në lidhje me situatën politike konfuze të Izraelit.

Një shqetësim ishte rreth asaj që do të ndodhë me lidhjet midis Izraelit dhe Emiratet e Bashkuara Arabe dhe vendeve të tjera të Marrëveshjes së Abrahamit nëse Kryeministri Benjamin Netanyahu, i cili ishte i përfshirë personalisht dhe intensivisht në realizimin e tyre, nuk ishte më në detyrë.

Përgjigja e ambasadorit në Emiratet e Bashkuara Arabe Eitan Na’eh, kur u përball me atë pyetje, ishte se “nuk ka rëndësi kush është kryeministër apo ministër i jashtëm”.

“Unë mendoj se kjo vjen me të vërtetë nga interesat e të dy vendeve. [Marrëveshjet e Abrahamit] gëzojnë mbështetje të bazuar në vizionin lokal dhe mjetet strategjike, “shtoi Na’eh.

Izraelitët po “votojnë” në favor të marrëdhënieve me Emiratet e Bashkuara Arabe, tha ambasadori, duke theksuar se 85,000 izraelitë vizituan Dubai vetëm në dhjetorin e kaluar.

Në përgjithësi, vlerësimi i Na’eh është i saktë. Marrëdhëniet Izrael-Emiratet e Bashkuara Arabe shihen si fitore. Sondazhet e përsëritura të opinionit publik në gati nëntë muaj që kur u njoftua paqja Izrael-UAE treguan se izraelitët janë entuziastë për ndryshimin historik. Sigurisht që lidhjet e biznesit që janë në thelbin e marrëdhënieve të sapolindura midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe dhe vendeve të tjera të Marrëveshjes së Abrahamit ka të ngjarë të vazhdojnë me shpejtësi.

Përveç kësaj, lojtarët kryesorë në qeveri që ka të ngjarë të formohet ishin në përgjithësi mbështetës të Marrëveshjeve të Abrahamit. Udhëheqësi i Yesh Atid, Yair Lapid, i vendosur për të qenë ministër i jashtëm për dy vitet e ardhshme, i quajti ata një “hap të rëndësishëm” dhe “provë se negociatat dhe marrëveshjet … janë rruga përpara”.

Me gjasë kryeministri Naftali Bennett vlerësoi marrëveshjen dhe udhëheqjen e liderit të Emirateve të Bashkuara Arabe Sheik Mohammad bin Zayed dhe tha “është mirë që marrëdhëniet midis vendeve të mos mbahen më peng nga mosrespektimi i palestinezëve”. Ai gjithashtu shprehu keqardhje që Netanyahu i dha një shans për të shtrirë sovranitetin izraelit në pjesë të Judesë dhe Samarisë, por gjithsesi kjo nuk është më e rëndësishme, me Presidentin e SHBA Joe Biden në detyrë.

Por, Netanyahu personalisht ka luajtur një rol kryesor në kultivimin e marrëdhënieve midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit, veçanërisht, si dhe lidhjet jozyrtare me Arabinë Saudite. Udhëheqësit e atyre vendeve e njohin Netanyahu; ata i besojnë të paktën aq sa të flasin me të për çështje kyçe të mbrojtjes. Ata gjithashtu e njihnin Shefin e Mossad-it Yossi Cohen dhe këshilltarin sekret të Netanyahut për çështjet arabe të njohur si Maoz, që të dy tashmë kanë lënë detyrën. Tani, nëse “ndryshimi i qeverisë” realizohet, ata do të duhet të merren me sasi të panjohura.

Kjo nuk është domosdoshmërisht unike për vendet e Marrëveshjeve Abraham; Netanyahu ka qenë rreth e rrotull për aq kohë sa që ai ka krijuar marrëdhënie me shumë udhëheqës në të gjithë botën, si Biden ose Kancelari austriak Sebastian Kurz, ndër të tjerë. Por këto lidhje janë të reja, delikate dhe kanë nevojë për kujdes shtesë.

Ky kujdes shtesë është ai që mund të mos e shohim nga qeveria e ardhshme. Administrata Trump bëri një përpjekje të madhe për të sjellë këto vende së bashku, duke ofruar përfitime për ata që kishin nevojë për inkurajim shtesë, ndërsa administrata e Biden ka përsëritur se ata janë në favor të normalizimit – ata nuk e përdorin frazën “Marrëveshjet e Abrahamit” – por ata kanë përparësi të tjera dhe nuk duket se po bëjnë shumë në atë front. Qeveria e re mund të sillet në të njëjtën mënyrë, sigurisht nëse nuk ka një nxitje nga Uashingtoni, dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini, Maroku dhe Sudani mund të trajtohen si vetëm katër vende të tjera nga shumë që kanë marrëdhënie me Izraelin.

Ka disa komentatorë izraelitë që kanë bërë argumentin se qeveria e re do të jetë më e mirë për marrëdhëniet e Izraelit në botën arabe dhe më gjerë, pjesërisht sepse Netanyahu në mënyrë specifike demonizohet si një luftëtar anti-palestinez. Kjo pikëpamje duket naive në dritën e faktit se në realitet, Netanyahu është mjaft i rrezikshëm nga Rusia dhe përpiqet të shmangë luftërat kur është e mundur. Plus, Bennett është të paktën aq skifter sa Netanyahu, nëse jo më shumë. Nëse politika nuk është thelbësore, atëherë është e lehtë të ndryshosh vetëm një karikaturë të egër për një tjetër kur je anti-Izrael.

Faktori tjetër, dhe mbase më i rëndësishmi, mund të jetë Irani. Politika izraelite është kaotike dhe qeveritë nuk janë gjithmonë të shkëlqyera në dërgimin e një mesazhi të unifikuar. Por mbi kërcënimin bërthamor, Netanyahu dhe qeveritë mbi të cilat ai kryesoi e kanë bërë veten shumë, shumë të qartë. Në fakt, edhe lideri i opozitës në kohën kur u nënshkrua Marrëveshja Iran, Presidenti i Zgjedhur Isaac Herzog, hyri në rresht.

Tani, ndërsa bisedimet indirekte midis SHBA-ve dhe Iranit, për t’u kthyer në marrëveshjen e vitit 2015 po përparojnë në Vjenë, Netanyahu vazhdon të flasë kundër tyre, por pozicioni i qeverisë në hyrje është i paqartë. Ka kundërshtim ndaj një Irani bërthamor në të gjithë bordin, por Lapid ka bërë deklarata që mbështesin qëndrimin amerikan se një marrëveshje që shtyn dhe jo duke e eleminuar plotësisht atë mundësi është në rregull për tani. Bennett ka bërë vetëm deklarata negative në lidhje me Marrëveshjen e Iranit, por, ashtu si Marrëveshjet e Abrahamit, është e paqartë nëse ai do ta bëjë këtë çështje një përparësi.

Kundërshtimi i fortë dhe i patundur i Netanyahut ndaj një marrëveshje që i jep Iranit legjitimitet ndërkombëtar për të blerë një armë bërthamore në 2030 ishte një nga gjërat që tërhoqi Shtetet e Gjirit për të ndërtuar marrëdhënie me Izraelin.

Pra, siç tha Na’eh, nuk ka rëndësi kush është kryeministër apo ministër i jashtëm, lidhjet UAE-Izrael ka të ngjarë të vazhdojnë, sepse të dy vendet kanë interes ta bëjnë këtë, dhe të paktën popullata izraelite është entuziaste për lidhjet. Por niveli i kultivimit dhe nëse do të ketë mundësi për të sjellë më shumë vende në Marrëveshjet e Abrahamit me qeverinë e re, mbetet të shihet.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…