David Barnea: Mossad e ka të qartë misionin e tij në Iran!

Deklarimet e shefit të ri të Mosadit u bëjnë jehonë atyre të Kryeministrit Benjamin Netanyahu, i cili tha në ngjarje se nëse zgjedhja është midis fërkimit me Shtetet e Bashkuara ose ballafaqimit me kërcënimin ekzistencial iranian, Izraeli do të detyrohet të përplaset me “mikun tonë të madh”.


Nga JNS dhe IHL Staff

“Sfidat tona të sigurisë janë shumë të mëdha dhe në krye të listës është Irani,” tha Drejtori i agjensisë së inteligjencës Mossad, David Barnea, në ceremoninë e betimit të martën.

“Ne duhet ta themi me zë të lartë dhe të qartë: Irani po punon në këtë moment për të realizuar ëndrrën e tij bërthamore nën mbulesën e mbrojtjes ndërkombëtare,” vuri në dukje ai. “Nën mbrojtjen e marrëveshjes [bërthamore] të vitit 2015 dhe pa të, me gënjeshtra dhe fshehje, Irani është në një gjendje të vazhdueshme të avancimit të planit të tij për krijimin e armëve të shkatërrimit në masë.”

Duke iu referuar raundit të pestë të bisedimeve në Vjenë midis fuqive botërore dhe Iranit, për të negociuar një kthim në marrëveshjen e vitit 2015, Barnea tha se, marrëveshja në zhvillim vetëm rriti “ndjenjën e izolimit” të Izraelit, por që Izraeli rezervoi të drejtën e tij për lirinë e veprimit dhe nuk do të veprojnë sipas “rregullit të shumicës” pasi shumica nuk do të paguanin çmimin për gabimin e tyre.

Deklarimet e shefit të ri të Mosadit u bëjnë jehonë atyre të Kryeministrit Benjamin Netanyahu, i cili tha në ngjarje se nëse zgjedhja është midis fërkimit me Shtetet e Bashkuara ose ballafaqimit me kërcënimin ekzistencial iranian, Izraeli do të detyrohet të përplaset me “mikun tonë të madh”.

Barnea premtoi se “krahu i Mossad” do të vazhdonte të vepronte me forcë të plotë kundër programit bërthamor iranian.

“Ne jemi njohur mirë me programin bërthamor dhe pjesët e tij të ndryshme. Ne personalisht i njohim punëtorët e përfshirë në të dhe ata që i drejtojnë ato,” tha ai.

Barnea, 56 vjeç, shërbeu në njësinë e zbulimit elitar të IDF Sayeret Matkal. Nga viti 2019 e deri më tani, ai ka shërbyer si zv / drejtor i Mossad. Ai pason Yossi Cohen, i cili shërbeu si drejtor i Mossad për pesë vitet e gjysmë (2016-2021).

Ky artikull u botua për herë të parë nga i24NEWS.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…