Bashkëpunim ekonomik, Oda Ekonomike e Kosovës takim online me Institutin e Eksportit të Izraelit

Oda Ekonomike e Kosovës zhvillon takim online me Institutin e Eksportit te Izraelit.


Oda Ekonomike e Kosovës zhvilloi një takim virtual online me përfaqësues të Institutin e Eksportit të Izraelit. Lajmin e bëri të ditur, Berat Rukiqi, Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, përmes një njoftimi në rrjetet sociale.

Sipas Rukiqit, fuqizimi i bashkëpunimit ekonomik me Izraelin, është një ndër prioritetet kryesore të Odës Ekonomike, në fushën e bashkëpunimit ndërkombëtar.

Kryetari i Odës Ekonomike falënderoi edhe Ambasadoren Ines Demiri, për angazhimin saj në krijimin e urave të bashkëpunimit ekonomik midis Kosovës dhe Izraelit.

Pjesë takimit online ishte edhe Dan Oryan, ambasadori i Izraelit në Maqedoninë e Veriut dhe Drejtori i Departamentit të Ballkanit në Ministrinë e Jashtme të Izraelit.

Postimi i plotë

Takim i frytshem me Institutin e Eksportit te Izraelit.

Fuqizimi i bashkepunimit ekonomik me Izraelin, eshte nje nder prioritetet kryesore te Odes Ekonomike, ne fushen e bashkepunimit nderkombetar.

Me Institutin e Eksportit nga Izraeli, u dakorduam per aktivitetet e ardhshme, qe kane per synim rritjen e kembimeve tregtare mes dy vendeve dhe transferin e teknologjise dhe njohurive ne fushen e promovimit te eksportit.

Falenderim i veçante per Ambasadoren Ines Demiri, per angazhimin e jashtezakonshem ne krijimin e urave te bashkepunimit ekonomik ne mes Kosoves dhe Izraelit.

Iris Matathia: Shqipëria dhe Izraeli janë dy dashuritë e mia të përjetshme!

“Origjina ime është një përzierje e bukur dhe e veçantë besoj. Unë jam shqiptare, sepse vendlindja ime është Shqipëria, jam…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Iris Matathia: Shqipëria dhe Izraeli janë dy dashuritë e mia të përjetshme!

“Origjina ime është një përzierje e bukur dhe e veçantë besoj. Unë jam shqiptare, sepse vendlindja ime është Shqipëria, jam…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…