Kontrata 150 mln usd, ushtria amerikane blen armë të telekomanduara nga izraelitja Rafael

Kompania izraelite e mbrojtjes, së bashku me partnerët e saj amerikanë, do të furnizojë ushtrinë amerikane me pozicione armësh “vdekjeprurëse” të APC.


Nga Udi Etsion, CTECH

Ushtria amerikane zgjodhi kompaninë amerikane Oshkosh Defense dhe Israel’s Rafael Advanced Defense Systems për t’i siguruar asaj armë që operojnë në distancë, në një marrëveshje me vlerë 942 milionë dollarë. Pjesa e Rafael e marrëveshjes vlerësohet në 150 milion dollarë.

Armët janë një zhvillim i Rafael dhe referohen në IDF si pozicione “vdekjeprurëse”. Ato përdoren nga forcat tokësore të IDF në Transportuesit e Personelit të Armatosur (APC), si dhe në anijet e marinës. Ushtria amerikane pritet të pajisë tre brigada me rreth 900 APC në total, me pozicionet e reja që mbartin një top 30 mm.

Pozicionet do të sigurojnë APC-të me forcë zjarri më të fortë dhe do të mbrojnë më mirë ushtarët falë operacionit të tyre të telekomandës që do të lejojë ekuipazhin të qëllojë ndërsa mbetet brenda APC.

Ndërkohë, duket se Rafael është gjithashtu në rrugën e tij për të nënshkruar një marrëveshje tjetër për sistemin e mbrojtjes së Kupolës së Hekurt. Trupat Detare të SHBA-ve kanë njoftuar se po shikojnë në kombinimin e përgjuesve Tamir të “Irin Dome” (Kupolës së Hekurt) me një radar të prodhuar nga Amerika dhe një sistem operacioni për të mbrojtur forcat dhe interesat amerikane kundër raketave të lundrimit, të cilat Irani dhe përfaqësuesit e tij kanë provuar se i përdorin me saktësi. Kupola e Hekurt ka shfaqur aftësitë e saj kundër një kërcënimi të tillë në testet e kaluara.

Sipas një raporti mbi Janes, një kompani globale e inteligjencës me burim të hapur, plani për të integruar raketën izraelite në sistemet amerikane ka marrë kohët e fundit aprovimin inxhinierik dhe do të merret një vendim nëse do të vazhdohet me një marrëveshje dhe të merren përgjuesit deri në vitin 2022 së shpejti Uncleshtë e paqartë nëse Rafael dhe partneri i tij amerikan Raytheon, do të marrin një urdhër të drejtpërdrejtë për përgjuesit, ose nëse ata do të duhet të bëjnë oferta në një tender. Të dy kanë njoftuar tashmë një vit më parë se po përgatiten për një prodhim të përbashkët, me bazë në Amerikë, të përgjuesve Tamir. Ushtria Amerikane tashmë ka blerë dy bateri të plota “Iron Dome” për 373 milion dollarë, në një marrëveshje që përfshin radarë IAI, një sistem kontrolli mPrest dhe 480 përgjues.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…