Vjosa Osmani fjalim në Forumin e American Jewish Committee. Merr pjesë edhe Presidenti i Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu do të jetë një nga folëset e konfirmuar në Forumin Virtual të American Jewish Committee, që do të zhivllohet midis datave 6-9 qershor


Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu do të jetë një nga folëset e konfirmuar në Forumin Virtual të American Jewish Committee, që do të zhivllohet midis datave 6-9 qershor, dhe ku do të flasin midis të tjerëve edhe Presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin, Presidenti i Francës, Emanuel Macron, Presidentja e BE, Ursula von der Leyen dhe kryeministri i Japonisë, Suga Joshihide.

Postimi i AJC

“E fundit: Jemi të entuziazmuar që Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu do të na bashkohet në Forumin Virtual të American Jewish Committee 2021. Kur Hamasi lëshoi raketa pa dallim ndaj Izraelit, Kosova shprehu mbështetjen e saj të palëkundur për shtetin hebre“, shkruan AJC në postimin e sajnë rrjetet sociale.

Presidentja e Kosovës do të mbajë fjalën e saj, më 9 maj, në sesionin e përmbyllës, pas kryeministrit të Japonisë, Suga Joshihide.

Forumi do të hapet me fjalimin e Presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin (datë 6) dhe konkluzionet e forumit do të bëhen nga kreu i American Jewish Committee, David Harris (datë 9)

Sipas American Jewish Committee, duke u bazuar në suksesin e jashtëzakonshëm të Forumit Virtual Global për herë të parë të AJC në vitin 2020, ngjarja kryesore e avokimit global hebre do të kthehet në internet 6-9 qershor 2021!

“Ky program katër-ditor në internet do të përmbajë adresa nga udhëheqësit botërorë, biseda të gjalla dhe përmbajtjen e nivelit të lartë që keni pritur të prisni në Forumin Global të AJC.

Mes antisemitizmit në rritje dhe vitriolit anti-Izrael, ne nuk mund të mendojmë për një kohë më të rëndësishme për t’u bashkuar për të rimagjinuar atë që është e mundur. Së bashku, ne do të shqyrtojmë se si të luftojmë antisemitizmin e furishëm, të promovojmë vendin e Izraelit në një Lindje të Mesme të rimagjinuar dhe të rivendosim një Amerikë thellësisht të ndarë”, shkruan AJC.

Pjesëmarrës të tjerë të rëndësishëm

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…