Ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: A po e merr lehtë Perëndimi një Iran bërthamor?

“A do të kemi forcë për Iranin? A do ta lëmë atë të mbështesë dhe të kryejë terror? Të shkatërrojë ambasadat?”


Nga YONAH JEREMY BOB, The Jerusalem Post

Ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen, ka shprehur shqetësimin e madh se Perëndimi po e merr lehtëisht Iranin në lidhje me çështjen bërthamore dhe destabilizimin e që ai po përpiqet të kryejë në Lindjen e Mesme.

Në fjalimin e tij të parë që kur doli në pension më 1 qershor, ai kërkoi një konferencë të “Miqve të Bar Ilan”, duke ngritur pyetjet: “A do të kemi forcë për Iranin? A do ta lëmë atë të mbështesë dhe të kryejë terror? Të shkatërrojë ambasadat?”

“Ne duhet të jemi kokëfortë dhe të vendosur me Iranin. Ne duhet t’i deklarojmë Iranit se veprimet e tij janë të papranueshme. Kjo është tendenca qendrore në strategjinë tonë, ”tha Cohen.

Ish-drejtori i Mossad vazhdoi: “Nëse SHBA largohen nga Iraku, ajo do të pushtohet nga Irani. Raketat nga e hedhur nga veriu gjatë Operacionit “Rojtari i Mureve” u administruan kryesisht nga Iranianët. Ai mbështet dy organizata terroriste që janë kundër nesh, në Liban dhe në Gaza.

Ai paralajmëroi se Republika Islamike po siguron armë të avancuara precize për grupet terroriste në të dy arenat të cilat po krijojnë një nivel krejt të ri rreziku për frontin e brendshëm të Izraelit.

“Në të kaluarën, grupet terroriste kurrë nuk kishin armë kaq të përparuara”, tha Cohen.

Lidhur me Shefin e Hezbollahut, Hassan Nasrallah, ai tha, “Nuk dihet ende nëse ai është i sëmurë me koronavirus, por diçka nuk është në rregull me të – ne po përpiqemi ta sqarojmë këtë.”

Nasrallah kohët e fundit mbajti një fjalim që kishte për qëllim të tregonte fuqinë e tij, por që konsiderohej si dobësi sepse kollitej gjatë gjithë kohës.

Kollitja e rëndë ka shkaktuar spekulime se shefi i Hezbollahut mund të jetë më i sëmurë sesa ka lënë.

Një fushë ku Cohen pranoi disa gabime në marrëdhëniet me Katarin.

Gjatë mandatit të tij si shefi i Mossad, Cohen kishte qenë një lehtësues dhe ithtar i madh i transferimit të fondeve nga Katari te Hamasi, për të shmangur një kolaps ekonomik në Gaza, por duhet ta mbante grupin terrorist në një zinxhir të ngushtë që mund ta frenonte atë.

Cohen dukej se e pranoi pas Luftës në Gaza, 10-21 Maj, se kjo politikë e financimit të Katarit nga Hamasi kishte dalë nga kontrolli dhe nuk kishte sjellë shpërblimet që kishte parashikuar.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…