Presidenti Rivlin: Hebrenjtë dhe Izraeli nuk kanë asnjë konflikt me Islamin ose popujt arabë!

Presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin, gjatë fjalimit të tij në Parlamentin e Rumanisë, tha se “populli hebre dhe populli izraelit në të gjithë larminë e tij nuk kanë asnjë konflikt me Islamin ose popujt arabë të Lindjes së Mesme”.


Presidenti i Izraelit, Reuven Rivlin, gjatë fjalimit të tij në Parlamentin e Rumanisë, tha se “populli hebre dhe populli izraelit në të gjithë larminë e tij nuk kanë asnjë konflikt me Islamin ose popujt arabë të Lindjes së Mesme”.

“Si të gjitha demokracitë, Shteti i Izraelit është i hapur për kritika. Por ne nuk do të pranojmë përpjekje për të na dobësuar ose për të minuar të drejtën tonë për të ekzistuar përmes keqpërdorimit të dhunës ose ligjit ndërkombëtar, “citohet të thotë Rivlin në një deklaratë nga zyra e tij.

Ai shtoi: “Populli hebre dhe populli izraelit në të gjithë larminë e tij nuk kanë asnjë konflikt me Islamin ose popujt arabë të Lindjes së Mesme. Ne jemi duke luftuar forca të errëta që synojnë të terrorizojnë dhe shkatërrojnë Shtetin e Izraelit dhe njerëzit e tij. Regjimi i terrorit i Iranit dhe ata që bashkëpunojnë me të në Liban dhe Gaza kërkojnë të minojnë të drejtën tonë për të ekzistuar. Izraeli ka të drejtë dhe detyrë të mbrojë qytetarët e tij – nga kërcënimi i armëve bërthamore, nga raketat dhe nga terrorizmi. ”

Rivlin, mandati 7-vjeçar i të cilit si president përfundon muajin tjetër, gjithashtu bën thirrje për “hapa në terren për të rritur besimin midis dy njerëzve, besimin se pala tjetër dëshiron të jetojë në paqe, partneritet dhe marrëdhënie të mira, krah për krah”.

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Izrael

Izraeli ndan një milion vaksina kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez

Izraeli do të ndajë të paktën një milion doza të vaksinave kundër koronavirusit për Autoritetin Palestinez, në kuadër të marrëveshjes…

Shqipëri

Kryebashkiaku Erion Veliaj pret Avital Leibovich: Bashkëpunim i ngushtë me American Jewish Committee

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti Znj.Avital Leibovich, Drejtore e American Jewish Committee Jerusalem, ish-​zëdhënëse e Ushtrisë Izraelite…

Kosove

“Smart Cities”, Ines Demiri bisedime me Universitetin Bar-Ilan: Sjellim teknologjinë izraelite në Kosovë!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një vizitë në Universitetin Bar-Ilan, në Ramat Gan, Izrael.

OPED

A po e humb Izraeli luftën kundër antisemitizmit global?

Ndërsa vendet si Shqipëria kanë një histori të njohur të strehimit për Popullin Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Deri…

Bota

Biden uron Bennett: SHBA dhe Izraeli miq të përjetshëm!

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, përgëzon Kryeministrin Naftali Bennett dhe thotë se ai mezi pret që të punojë me të.

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, detajet e panjohura të operacioneve që mahnitën shërbimet inteligjente

Ditë pasi dha dorëheqjen, Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit, rolin e…