Hapet në Dubai ekspozita e parë për Holokaustin në botën arabe

Ekspozita e parë përherë e përhershme në botën arabe kushtuar përkujtimit të viktimave hebraike të Holokaustit u hap në Emiratet e Bashkuara Arabe muajin e kaluar.


Ekspozita e parë përherë e përhershme në botën arabe kushtuar përkujtimit të viktimave hebraenj të Holokaustit u hap në Emiratet e Bashkuara Arabe muajin e kaluar.

Shfaqja “Ne kujtojmë” në Muzeun e Kryqëzimit të Qytetërimeve në Dubai përmban dëshmi personale të të mbijetuarve të gjenocidit nazist.

Ekspozita gjithashtu thekson historitë e arabëve dhe muslimanëve që shpëtuan hebrenj gjatë Holokaustit.

“Është shumë e rëndësishme që njerëzit të edukohen për këtë në mënyrë që të mos ndodhë më”, tha Ahmed Obaid Almansoori, themeluesi i muzeut. “Si mundet që njerëzit të mos e përsërisin një gabim nëse nuk e kuptojnë atë?”

Rabini Elie Abadie, rabini i vjetër për Këshillin Hebre të Emirateve, i tha CNN, “Megjithëse shumica e njerëzve në Lindjen e Mesme e dinë se Holokausti ndodhi, ata nuk flasin ose mësojnë për të aq shumë. Tani, rajoni po hapet, dhe kjo ekspozitë i jep hakun asaj që ka ndodhur dhe demonstron njohjen publike të historisë. ”

Ekspozita duket të jetë një tjetër manifestim i lidhjeve ngrohëse midis myslimanëve dhe hebrenjve në Lindjen e Mesme pas nënshkrimit të Marrëveshjeve të Abrahamit vitin e kaluar.

Burimi: Combat Antisemitism

Maccabi Tel Aviv ofron 1.5 mln euro Rey Manajn

Mediat katalanase bëjne me dije se në drejtim të Barcelonës ka mbërritur një ofertë nga klubi izraelit.

Izrael

Ndërsa kërkesa globale për mikroçipet rritet, gjigantët e teknologjisë i kanë sytë në Izrael

Google, Microsoft, Facebook, Intel dhe Nvidia po krijojnë ose zgjerojnë operacionet e tyre të dizajnit të çipit izraelit.

Shqipëri

Ambasadori Noah Gal Gendler: Universiteti “Luarasi”, model bashkëpunimi me kompani prestigjoze izraelite

Ambasadori Izraelit në Shqipëri, Noah Gal Gendler, vizitoi universitetin “Luarasi” në prag të 30-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis…

Kosove

Ines Demiri uron Nora Gjakovën: Kosova, Republika e Medaljeve të Arta!

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, uroi kampionen olimpike, xhudisten Nora Gjakova, e cila fitoi “Medaljen e Artë” në…

OPED

Fuqia e jashtëzakonshme e ekonomisë izraelite!

Krijimi i tri zyrave të reja të investimeve në Izrael ilustron ndikimin që ka ekonomia izraelite - dhe veçanërisht sektori…

Bota

Këshilltarët e Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve dhe Izraelit: Irani kërcënim për botën!

Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, u takua me këshilltarin e ardhshëm izraelit të Sigurisë Kombëtare, Eyal Hulata.

Spyzone

Ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: SoftBank beson shumë në teknologjinë e lartë izraelite!

Në fjalimin e tij të parë publik që kur u bë kreu i operacioneve të investimeve të SoftBank në Izrael,…