Si mund ta ngadalësojë Mossad programin bërthamor të Iranit?

Nuk ka gjasa – në këtë fazë – që Jeruzalemi do të përdorte një sulm ajror si në 1981 kundër Irakut ose 2007 kundër Sirisë.


Nga YONAH JEREMY BOB, The Jerusalem Post

Programi bërthamor i Iranit po ecën përpara në nivelet më të larta të pasurimit ndonjëherë dhe me mbikëqyrjen më të vogël ndërkombëtare në vite.

Shtetet e Bashkuara nuk e kanë kuptuar se çfarë të bëjnë në lidhje me këtë përveç deklaratave të paqarta se Republikës Islamike nuk i duhet të kthehet përgjithmonë në bisedimet bërthamore të JCPOA, të cilat kanë qenë kryesisht të bllokuara që nga fundi i majit.

Nëse administrata e Biden nuk mund të kuptojë se çfarë dëshiron të bëjë dhe Teherani vazhdon të ecë përpara, cilat opsione do të ishin të hapura për Izraelin për të ngadalësuar Iranin?

Ekzistojnë një sërë operacionesh të fshehta të egra që janë të mundshme, por pse jo një sulm ajror i modës së vjetër?

Nuk ka gjasa – në këtë fazë – që Jeruzalemi do të përdorte një sulm ajror si në 1981 kundër Irakut ose 2007 kundër Sirisë.

Disa specifika kanë dalë në regjistër nga takimet e fundit të Drejtorit të CIA -s William Burns këtë javë me Kryeministrin Naftali Bennett, Drejtorin e Mossad David Barnea dhe zyrtarë të tjerë të lartë.

Por toni dukej të ishte ai i Uashingtonit që përpiqej të qetësonte ujërat.

Kjo do të thotë që administrata e Biden dëshiron hapësirë ​​për negociata.

Një sulm i madh publik ajror, në këtë fazë, mund të çojë në pasoja të mëdha negative me SHBA -në, në krye të hakmarrjes nga Irani dhe përfaqësuesit e tij.

Për më tepër, nuk ka asnjë shenjë që iranianët po përpiqen të nxitojnë drejt një arme bërthamore për momentin dhe as zyrtarët nuk vlerësojnë se ata kanë braktisur plotësisht përpjekjen për të arritur një marrëveshje me Amerikën.

Përkundrazi, përshtypja është se ajatollahët po ngecin për një nga dy arsyet.

Ose ata duan të fitojnë disa lëshime pas ngritjes së Presidentit të ri të Iranit, Ebrahim Raisi, ose thjesht duan të përmirësojnë kuptimin e tyre për pasurimin e uraniumit në nivele më të larta para se të nënshkruajnë një marrëveshje.

Në atë dritë, Izraeli ndoshta nuk do të zgjidhte një sulm të madh publik ajror në këtë kohë pavarësisht nga pozicioni i SHBA.

Kjo është veçanërisht e vërtetë sepse Irani ndoshta aktualisht është më larg nga një armë bërthamore sesa Jeruzalemi po pranon në publik.
Katër operacione që Irani i atribuoi Mossad gjatë 13 muajve të fundit kanë penguar aspekte të shumta të programit, edhe pse aspektet e tjera vazhdojnë të funksionojnë.

Këto operacione përputhen mirë me menunë e opsioneve që Mossad ka për të ngadalësuar progresin e Iranit në mënyrë të fshehtë, në mënyrë që të mos stimulohet nga ngecja e mëtejshme dhe të mos vazhdojë të mësojë nga pasurimi i nivelit të lartë.

Operacionet ishin sabotime të objekteve bërthamore në Natanz në korrik 2020 dhe prill të këtij viti, të Karaj në qershor dhe vrasjen e shefit bërthamor ushtarak iranian Mohsen Fakhrizadeh në nëntor 2020.
Sipas Iranit dhe me vlefshmëritë që ka marrë Jerusalem Post, dy goditjet e Natanz dhe goditjet në Karaj ishin të gjitha sabotime fizike.

Shtë interesante se në të tre rastet kishte disa raporte fillestare, të hedhura poshtë më vonë, se sabotimi ishte shkaktuar nga sulmet kibernetike.
Sigurisht, një arsye që shumë supozuan se sulmet, veçanërisht në Natanz, ishin kibernetike, është sepse sulmi i virusit Stuxnet i cili dëmtoi mbi 1.000 centrifuga iranianë në Natanz midis 2009-2010 ishte një sulm kibernetik.

Dhe nëse interneti nuk do të përdorej posaçërisht kundër Iranit në arenën bërthamore të Natanz ose Karaj, Irani i ka atribuar Izraelit një sulm elektronik të majit 2020 i cili mbylli portin e tij kritik Shahid Rajaee. Gjithashtu, Irani akuzoi shtetin hebre për një hakim të anijes së tij kryesore të inteligjencës Saviz në prill të këtij viti, i cili shkaktoi një shpërthim dhe dëme të mëdha në aftësitë e inteligjencës të Trupave të Gardës Revolucionare Islamike.

Në të kundërt, dy shpërthimet në Natanz u shkaktuan nga bomba të vendosura në mobilje në ato objekte dhe, sipas raporteve të hershme, sabotimi në Karaj u krye nga një dron ose dronë të shumtë.

Përveç sulmeve kibernetike ose sabotimeve nga vendosja krijuese e bombave, dronëve ose ndryshe, vrasja e Fakhrizadeh ishte pjesë e një linje të gjatë të shkencëtarëve iranianë që janë vrarë.

Pothuajse të gjithë një grup zyrtarësh kryesorë të shkencës bërthamore iraniane që drejtuan programin e tij në 2003 janë vrarë që atëherë.

Nga viti 2010-2012, katër shkencëtarë bërthamorë iranianë (Masoud Alimohammadi, Majid Shahriari, Darioush Rezaeinejad dhe Mostafa Ahmadi Roshan) u vranë, disa me makinë bombë, disa nga motoçikleta bombë dhe disa të tjerë u qëlluan-siç duket ndodhi me Fakhrizadeh.

Disa zyrtarë të inteligjencës izraelite besojnë se vrasja e Fakhrizadeh, dhe disa nga heqja e shkencëtarëve të tjerë bërthamorë nga bordi, mund ta kenë kthyer Republikën Islamike edhe më shumë sesa sulmet ndaj objekteve.

Sipas disa vlerësimeve, numri i kombinuar i këtyre operacioneve e ka kthyer Iranin vite më parë dhe Teherani ka qenë në gjendje të bëjë pak për të ndaluar ndërhyrjet e fshehta.

Pra, nëse SHBA dhe Irani ende nuk kanë arritur një marrëveshje në muajt e ardhshëm dhe Republika Islamike as nuk e ka ndaluar pasurimin e uraniumit në nivelin e lartë prej 60% dhe as nuk ka rifilluar bashkëpunimin e plotë me inspektorët e IAEA -s, Mossad ka një menu të mjaftueshme – pa IDF që të ketë për të hedhur bomba.

Pritet që vizita e Burns do t’i blejë SHBA ca kohë për të negociuar, por kur Izraeli thotë se durimi i tij nuk është i pafund, ai nuk tenton të jetë një bllof.

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Izrael

Dronë specialë për furnizime mjekësore në spitalet e Izraelit

Izraeli do të jetë vendi i parë në botë që do të ketë një rrjet të furnizimeve mjekësore urgjente me…

Shqipëri

Trajnimi i profesionistëve shqiptarë në Izrael, ambasadorja Peleg takon ministren Kushi

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, zhvilloi një takim me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi.

Kosove

Ekspertë izraelitë, leksione në Kosovë në fushën e rehabilitimit pas traumës

Nën organizimin e KRCT, mbështetjen e Ambasadës së Shtetit të Izraelit në Kosovë dhe Ambasada Britanike, në Prishtinë u zhvillua…

OPED

Petrit Zorba: “Lulja e Vlorës” i Anna Kohen, një dashuri e përjetshme për Shqipërinë

Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Izrael: Libri përcjell mesazhe mirënjohje për popullin Shqiptar dhe atë të Vlorës, që gjatë atyre…

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.