Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Benny Gantz, takohet me shefin e Autoritetit Palestinez, Mahmoud Abbas

Takimi ishte i pari mes Abbasit dhe një ministri të lartë izraelit që nga viti 2010.


Nga Danny Zaken, Globes

Ministri i Mbrojtjes Benny Gantz u takua mbrëmë me kryetarin e Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas (Abu Mazen) në Ramallah. Të dy diskutuan çështje të sigurisë, diplomatike dhe ekonomike.

Një njoftim i Ministrisë së Mbrojtjes tha se, Gantz i tha Abbasit se Izraeli ishte i përgatitur të ndërmerrte hapa për të forcuar ekonominë në Autoritetin Palestinez. Ai dhe Abbas diskutuan gjithashtu situatën në Rripin e Gazës, të kontrolluar nga Hamasi, dhe idetë se si të merren me problemin e pagesës së pagave të punonjësve të qeverisë atje, i cili ka qenë shkaku kryesor i konfliktit në atë front në ditët e fundit.

Një çështje tjetër e diskutuar ishte ligji sipas të cilit Izraeli kompenson nga taksat që mbledh në emër të Autoritetit Palestinez pagesat që Autoriteti u bën familjeve të terroristëve.

Në axhendë ishte një hua nga Izraeli për Autoritetin Palestinez për të mbuluar deficitin e tij buxhetor. Gantz dhe Abbas ranë dakord të qëndrojnë në kontakt me çështjet e ngritura gjatë takimit.

Koordinatori i aktiviteteve të IDF-së në territoret Gjeneral Brigade Ghassan Alian, Ministri për Çështjet Civile në Autoritetin Palestinez Hussein al-Sheikh dhe shefi i Shërbimeve të Inteligjencës së Autoritetit Palestinez Majed Faraj, i cili konsiderohet si një kandidat serioz për të pasuar Abbasin, gjithashtu morën pjesë në takim, në fund të të cilit Gantz dhe Abbas zhvilluan diskutime në mënyrë private pa ndihmës.

Ky ishte takimi i parë zyrtar midis një ministri të lartë të qeverisë izraelite dhe Mahmoud Abbas që nga viti 2010, megjithëse ministrat nga të dy palët kanë zhvilluar takime në interval.

Kryeministri Naftali Bennett u mbajt i informuar për takimin, i cili është pjesë e një politike të rinovimit të dialogut me Autoritetin Palestinez në të gjitha nivelet. Bennett ka deklaruar se kontaktet kanë për qëllim vetëm avancimin e çështjeve ekonomike dhe civile. Sidoqoftë, anëtarët e tjerë të koalicionit qeveritar duan të hapin negociatat politike në të ardhmen e afërt.

Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael, aktivitet unik te Muzeu Historik Kombëtar

Në ditën e pestë të tij, Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael solli një sërë aktivitetesh kulturologjike dhe veprash artistike të jashtëzakonshme te…

Izrael

Popullsia e Izraelit arrin në 9.4 milionë banorë

Popullsia e vendit u rrit me 1.6% gjatë vitit të kaluar, raporton Byroja Qendrore e Statistikave.

Shqipëri

Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael, aktivitet unik te Muzeu Historik Kombëtar

Në ditën e pestë të tij, Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael solli një sërë aktivitetesh kulturologjike dhe veprash artistike të jashtëzakonshme te…

Kosove

E dërguara e Kosovës në Izrael, Ines Demiri hedh sytë pas në “hapin e rëndësishëm dhe emocionues historik”

Një vit pas krijimit të marrëdhënieve zyrtare, Ines Demiri thotë se ambasada e saj synon "të thellojë bashkëpunimin dypalësh midis…

OPED

Kodi i Besës në shpëtimin e Hebrenjve dhe Kodi i Diplomacisë i “Festivalit Kulturor Shqipëri-Izrael”

Fjala e zv.ministres për Evropën dhe Punët e Jashtme e mbajtur në "Festivaliin Kulturor Shqipëri-Izrael”

Bota

Blinken: Sa më shumë vende arabe ta njohin Izraelin!

Sekretari i Shtetit në SHBA, Antony Blinken bëri thirrje që më shumë vende arabe ta njohin Izraelin.

Spyzone

Këto 5 Armë garantojnë sigurinë e Izraelit

Nga ushtarët te nëndetëset masive, Izraeli ka një forcë luftarake moderne.