Si Izraeli ndërtoi makinën ushtarake më të saktë në botë

2014-ta ishte një pikë kthese për IDF-në në betejën e saj kundër sistemeve të tuneleve të Hamasit. Ja se si ata arritën të sulmojnë Rripin e Gazës me një saktësi të tillë gjatë Operacionit “Ruajtësi i Mureve”.


Nga Yaakov Katz, kryeredaktor i “The Jerusalem Post

Tunelet u gërmuan me dorë dhe me çekiç, pasi makineri të rënda nuk bëhej fjalë – do të kishte tërhequr shumë vëmendjen nga dronët që rrinin vazhdimisht në qiell lart.

Çdo batalion kishte detyrën e tij dhe ishte përgjegjës për gropimin në zonën e tij të veprimit. Buxhetet u ndanë sipas një plani të detajuar dhe u caktuan afate për secilën fazë të projektit.

Mbikëqyrësi i të gjithave ishte Mohammed Deif, komandanti i pakapshëm i Hamasit, i cili u bë legjendar për mbijetimin e tentativave të shumta izraelite për vrasje që përfshinin më shumë se dy dekada. Sipas disa vlerësimeve, i gjithë projekti kushtoi mbi 1 miliard NIS.

Gjithçka filloi shtatë vjet më parë, si pjesë e mësimeve që Hamasi mësoi nga lufta e Gazës në verën e vitit 2014, i njohur në Izrael si Operacioni “Protective Edge” (Mbrojtja e kufijve). Hamasi po përdorte në mënyrë efektive disa nga tunelet e tij nëntokësore për të kaluar fshehurazi përtej kufirit dhe për të vrarë ushtarë, por në pjesën më të madhe kalimet nëntokësore u zbuluan dhe u shkatërruan. Hamasi kishte nevojë për një aftësi të re që mund të ndryshonte ekuilibrin e fuqisë me Izraelin.

Tunelet e Deifit supozohej se duhet të bënin punën.

Një luftëtar nga Brigadat Izz el-Deen al-Qassam, krahu i armatosur i Hamasit, brenda një tuneli të nëndheshëm, në Gaza

 

Ideja ishte madhështore por edhe e thjeshtë. Përfshin rreth 100 km. Pothuajse nën të gjithë Rripin e Gazës, rrjeti i tunelit përbëhej nga tre lloje të ndryshme hapësirash: kalime për të kaluar nga një pikë në tjetrën; vende për të fjetur, ngrënë dhe madje edhe dush; dhe hapësira për lëshimin e raketave. I gjithë rrjeti ishte projektuar për të lëvizur shpejt dhe fshehurazi personat e armatosur në mënyrë që ata të mund të befasonin dhe të sulmonin trupat pushtuese të këmbësorisë izraelite dhe forcat e blinduara.

Rrjeti ishte shumë larg nga tunelet e vjetër të improvizuar që palestinezët përdornin dikur për të kontrabanduar armë dhe kontrabandë nën kufirin me Egjiptin.

“Ishte një qytet nëntokësor,” shpjegoi një oficer i lartë i IDF. “Ajo supozohej të ishte arma e tyre më e mbrojtur.”

POR viti 2014 ishte gjithashtu një pikë kthese për IDF-në në betejën e saj kundër këtyre sistemeve nëntokësore. Pasi luftëtarët e Hamasit depërtuan me sukses në Izrael, ushtria e kuptoi se ishte shumë prapa në aftësitë e nevojshme. Menjëherë nisi tre përpjekje të njëkohshme.

E para ishte në nivelin e inteligjencës – gjuetia për tunele dhe hartimi i tyre deri në detajet më të vogla; e dyta ishte investimi i burimeve në zhvillimin e një sistemi që mund të zbulonte tunelet teksa po gërmoheshin, diçka si një Kube e Hekurt për tunele; dhe përpjekja e tretë ishte në zhvillimin e aftësive të sulmit që më pas mund të shkatërronin tunelet.

“Kur sulmoni një tunel, nuk keni nevojë vetëm për saktësi maksimale,” shpjegoi gjenerali i Forcave Ajrore. Matan Adin, komandant i Divizionit të Mbështetjes Ajrore dhe Helikopterëve të IAF. “Ju duhen gjithashtu municione që do të depërtojnë në tokë, pasi nëse ato shpërthejnë në tokë, atëherë në thelb nuk keni bërë asgjë.”

Forcat Ajrore izraelite përgatiten për një sulm në Gaza

 

Adini e dinte se për çfarë po fliste. Një pilot veteran, ai u ngjit në radhët e IAF përmes helikopterëve të tij, duke fluturuar në të gjitha platformat e ndryshme – Apaches, Black Hawks dhe Seallions. Fluturimi i tij i parë luftarak si pilot ishte në vitin 2001 në Gaza. Ishte fillimi i Intifadës së Dytë dhe Adin ishte pjesë e një treshe helikopterësh që hynë në Gaza nga deti në ndjekje të një terroristi të kërkuar. Që atëherë, ai ka marrë pjesë në operacione të panumërta luftarake.

IDF dhe Shin Bet (Agjencia e Sigurisë së Izraelit) investuan burime të paprecedentë për të mbledhur sa më shumë informacion që mundeshin për rrjetin e tunelit. Pas disa muajsh u emërua “Metro” nga një nga oficerët e Inteligjencës Ushtarake.

Mbikëqyrja ajrore ishte e dobishme, por nuk mund të jepte informacion mbi rrugët nëntokësore. Pritja celulare gjithashtu nuk ishte e dobishme, pasi dikur nën tokë, i gjithë pritja humbi dhe njerëzit brenda nuk mund të gjurmoheshin.

Kjo bëri që Shin Bet të përqëndrohej në taktikat e mbledhjes së inteligjencës të shkollës së vjetër, në rekrutimin e agjentëve dhe spiunëve brenda Gazës, të cilët mund të zbulonin detaje rreth rrugëve të tuneleve dhe çfarë saktësisht përmbanin ato.

Tunelet u bënë një obsesion për Izraelin. Inteligjenca tregoi se batalionet e Hamasit tashmë po stërviteshin brenda. Operativët terroristë i ruanin armët atje, njihnin rrugët e ndryshme, daljet e ndryshme dhe si të lëviznin të qetë brenda dhe jashtë.

Në përpjekje për të parandaluar rrjedhjen e planeve, batalionet e Hamasit në fillim u lejuan të hynin vetëm në seksionet e tyre rajonale, pa ditur se si të kalonin në zona të tjera. Komandantët e Hamasit e dinin se Izraeli do të vëzhgonte. Nëse dikush do të nxirrte diçka, ai donte të frenonte sa më shumë dëmin.

Gaza është një nga pjesët e tokës më të vëzhguara me kujdes në botë, jo vetëm e rrethuar nga kamera në gardhin kufitar, por edhe e patrulluar vazhdimisht në qiejt lart. Çdo lëvizje e dyshimtë gjurmohet me kujdes. Avionët pa pilot quhen “zenana”, zhargon lokal për gumëzhitjen e një mushkonjaje, për shkak të zhurmës monotone të gumëzhitjes që bëjnë motorët e dronëve kur fluturojnë në qiejt lart.

Tunelet nuk ishin nën fusha të zbrazëta, por në ndërtesa banimi dhe shtëpi. Në foto: Qyteti i Gazës

 

Informacioni i saktë që kishte mbledhur Izraeli ndryshonte. Në disa raste, inteligjenca izraelite ishte në gjendje të vizatonte një pamje të saktë të një pjese të rrjetit, duke mësuar nga burimet e saj se çfarë armësh ruheshin aty, ku ndodheshin, llojin e rrjetit të komunikimit dhe në cilin ekran të murit vareshin televizorët. Për seksionet e tjera, gjithçka kishte ishte rruga, por asgjë më shumë.

Plani i IDF ishte në fuqi deri në vitin 2018, një operacion i përbashkët i planifikuar brenda Komandës Jugore – përgjegjëse për Rripin e Gazës – dhe selisë së IAF në Tel Aviv. Për shkak të madhësisë së rrjetit dhe nevojës për të befasuar armikun, kërkesa fillestare operacionale fliste për nevojën për më shumë se 100 avionë që do të hidhnin më shumë se 500 bomba brenda hapësirës prej më pak se 30 minutash. Ishte një lloj operacioni që nuk ishte parë më parë në Rripin e Gazës.

Në nëntor 2018, një operacion i fshehtë i IDF në Rripin jugor të Gazës shkoi keq. Komandot izraelite në një operacion të mbledhjes së inteligjencës ngritën dyshime në një pikë kontrolli të Hamasit. Në përplasjen me armë që pasoi, Nënkoloneli. M. – një oficer i dekoruar, emri i të cilit është ende i ndaluar të publikohet – u qëllua dhe u vra. Si kundërpërgjigje, Hamasi lëshoi ​​dhjetëra raketa drejt Izraelit.

Kryeministri Benjamin Netanyahu mblodhi kabinetin e sigurisë për të diskutuar përgjigjen e Izraelit. Avigdor Liberman, ministër i mbrojtjes në atë kohë, shtyu për të nisur operacionin “Lightning Strike”, emri i koduar që IDF i kishte dhënë fushatës për të shkatërruar tunelet, një simulim të të cilit ai e kishte mbikëqyrur personalisht disa muaj më parë.

Tunxhi i IDF-së rezistoi. Ishte në fazat e fundit të përgatitjes së një manovre për të shkatërruar një seri tunelesh ndërkufitare që Hezbollahu kishte hapur përgjatë kufirit të Izraelit me Libanin. Brenda Inteligjencës Ushtarake, kishte shqetësime se nisja e “Goditjes së Rrufesë” tani mund të çonte në një konflikt më të gjatë dhe më të madh me Gazën, gjë që do të detyronte IDF-në të shtynte operacionin kundër tuneleve të Hezbollahut – dhe sa më gjatë të priste, aq më i madh ishte mundësia që diçka do të rridhte jashtë.

Kabineti ra në anën e IDF-së dhe “Lightning Strike” u vendos në akull. I mërzitur për reagimin e dobët të qeverisë ndaj sulmit me raketa në Gaza, Liberman dha dorëheqjen nga kabineti, duke çuar përfundimisht në shpërbërjen e qeverisë dhe të parën nga ato që do të ktheheshin në katër zgjedhje radhazi.

NË Vitet që pasuan, Komanda Jugore nuk qëndroi duarkryq. Ai vazhdoi të përmirësonte operacionin me inteligjencën e re të ofruar vazhdimisht nga Shin Bet. Kur Operacioni Ruajtësi i Mureve shpërtheu në maj, “Lightning Strike” u vendos përsëri në tryezë. Disa gjeneralë ishin ende në mëdyshje, duke ndier se një bombardim i tillë duhej të ruhej për një operacion, objektivi i të cilit ishte rrëzimi i Hamasit. Kjo nuk ishte ajo për të cilën ishte planifikuar Guardian of the Walls.

Komanda Jugore e OC Maj.-Gen. Eliezer Toledano besonte se duhej të lëshohej tani. Nëse jo, paralajmëroi ai, mund të mos jetë e rëndësishme në një operacion të ardhshëm. Shefi i Shtabit Gjen. Aviv Kohavi u pajtua.
“Edhe nëse nuk vrasim qindra terroristë, prapëseprapë ia vlen ta kthejmë Hamasin me 10 vjet”, citohet të ketë thënë më vonë Toledano.

Kështu vetëm pas mesnatës së 14 majit, 160 avionë luftarakë të IAF u ngritën dhe u nisën për në Detin Mesdhe. Avionët – F-15 dhe F-16 – ishin të ngarkuar me bomba të drejtuara nga GPS, shumë prej tyre GBU-39, të njohura edhe si bomba me diametër të vogël, një armë e prodhuar nga Boeing që është e vogël, e saktë dhe ka aftësinë për të depërtuar. beton i përforcuar me çelik. Duke qenë se janë relativisht të vegjël, F-15Is i Izraelit – i njohur me emrin e tyre hebraik “Ra’am” (Bbullima) – mund të mbajë 20 SDB në krahët dhe trupin e tyre. Në hebraisht, SDB-të quhen “Breshër vdekjeprurëse”.

Ishte fluturimi më i madh dhe më i ndërlikuar i Forcave Ajrore Izraelite që nga Lufta Gjashtë Ditore, kur pothuajse e gjithë flota e Izraelit u ngrit për të shkatërruar forcat ajrore të Egjiptit dhe Sirisë në fillimin e atij konflikti.

Por në këtë natë Izraeli nuk po shkonte pas një force ajrore armike. Ai po kërkonte të hiqte zotërimin e çmuar të Hamasit – armën sekrete që kishte ndërtuar me mjeshtëri dhe fshehtësi për një periudhë gati një dekade.

Ajo që Hamasi nuk dinte ishte se dikush në Izrael kishte ndjekur punën e tyre. Shin Bet kishte punuar ngushtë me Qendrën e Zjarrit të IDF në Komandën Jugore për të përcaktuar rrugën e sistemit të tunelit.

Sfida ishte e madhe. Jo vetëm që ishte një përpjekje e mundimshme për të zbuluar rrugën e saktë, por IAF gjithashtu duhej të kuptonte se si të shkatërronte tunelet pa rrëzuar lagje të tëra: tunelet nuk ishin nën fusha të zbrazëta, por nën ndërtesa banimi dhe shtëpi të njerëzve.

Izraeli duhej të sulmonte në një mënyrë që nga njëra anë do të shkatërronte tunelet, por gjithashtu do të ishte aq e saktë sa do të linte sa më pak dëme kolaterale dhe të mos minonte përpjekjet më të mëdha të luftës për dobësimin dhe delegjitimimin e Hamasit.

Ajo që e bëri këtë operacion specifik ajror kaq të ndërlikuar nuk ishte vetë sulmi. Ndryshe nga fushat e tjera të mundshme të betejës, IAF nuk kërcënohet në Gaza nga raketat tokë-ajër, diçka që nuk mund të thotë për Sirinë apo Libanin. Nga ana tjetër, sulmimi i një hapësire kaq të vogël në një periudhë kaq të shkurtër kohore kërkon një nivel preciziteti dhe sinkronizimi që rrallë shihet në fushën moderne të betejës, veçanërisht kur merret parasysh se ishin përfshirë 160 avionë luftarakë.

Në shumë prej rasteve, ideja ishte që të goditeshin pjesë të tuneleve që nuk ishin ngjitur me ndërtesat, dhe nëse nuk kishte zgjidhje, atëherë të përpiqeshim ta godiste atë në një kënd.

“Ishte një planifikim shumë i rreptë dhe të gjithë e dinin itinerarin e tyre,” shpjegoi toger Ori, një pilot 26-vjeçar F-16 që fluturoi atë natë. “Ne erdhëm në valë, grup pas grupi.”

Avionët, të cilët u ngritën nga baza të ndryshme anembanë Izraelit, u mblodhën mbi Mesdhe dhe pritën atje dritën jeshile. Pasi e morën, filloi sulmi. Çdo grup avionësh kishte parainstaluar koordinatat GPS të objektivave të tyre. Avionët as nuk duhej të fluturonin mbi Gaza. Ata ishin në gjendje të hidhnin municionet e tyre ndërsa ishin ende mbi ujë.

Misioni zgjati vetëm 23 minuta.

Siç shpjegoi më vonë Ori, sfida nuk ishte sulmi, por sinkronizimi i llojeve të ndryshme.

“Vështirësia ishte planifikimi dhe sigurimi që të gjithë të niseshin në kohë dhe të arrinin atje ku duhej të ishin,” tha ai.

Pesëqind bomba u hodhën atë natë mbi të ashtuquajturin Metro. Ndërsa sulmet u kryen nga avionë luftarakë, dronët që fluturuan lart mbi Gaza transmetuan imazhe në selinë e IAF në Tel Aviv, në mënyrë që oficerët atje të mund të vlerësonin menjëherë shkallën e dëmit të shkaktuar.

Palestinezët raportuan se të paktën 42 njerëz u vranë, disa brenda tuneleve dhe të tjerë në disa ndërtesa që u shembën për shkak të shkatërrimit. Sa prej të vdekurve ishin të lidhur me organizatat terroriste – Hamas apo Xhihad Islamik – nuk ishte menjëherë e qartë.
Kthehu në selinë e IAF-së, drejtuesit e lartë nuk kishin kohë për të festuar operacionin. Ata menjëherë kaluan rezultatet e grevës së bashku me oficerët e Komandës Jugore dhe Inteligjencës Ushtarake. Ishte operacioni më i madh ajror në mbi 50 vjet, por nuk kishte kohë për të pushuar.

Javë më vonë, hulumtimi i kryer nga Qendra e Terrorizmit dhe Informacionit në Izrael – një institut kërkimor i lidhur ngushtë me agjencitë e sigurisë – tregoi se nga 236 palestinezë të vrarë gjatë operacionit në sulmet izraelite, të paktën 114 prej tyre i përkisnin organizatave terroriste. IDF e vendosi këtë numër edhe më të lartë, duke pretenduar se rreth 200 nga të vdekurit ishin terroristë të njohur.

PARA se ta zbërthejmë këtë, një deklaratë e rëndësishme: çdo jetë civile e humbur në luftë është një tragjedi, por ka një çështje përgjegjësie që duhet trajtuar.

Palestinezët argumentojnë se Izraeli është pala që sulmon dhe hedh armët. Si rezultat, thonë ata, është Izraeli ai që është përgjegjës.

Izraeli argumenton se Hamasi i ruan qëllimisht armët e tij dhe ndërton qendrat e tij komanduese brenda infrastrukturës civile; dhe ndërsa Izraeli bën përpjekje të mëdha për të minimizuar dëmin kolateral, ai nuk mund të sigurojë që të mos ketë viktima civile.

Metro është një rast i tillë. Që 500 bomba u hodhën në një hapësirë ​​të vogël në një kohë kaq të shkurtër dhe “vetëm” 42 njerëz u vranë – të paktën gjysma e tyre terroristë sipas Izraelit – është e paprecedentë në historinë e luftës.

Kjo nuk u bë lehtë. Megjithëse inteligjenca zbuloi kursin e rrjetit të tunelit, Izraeli nuk mund të hidhte bomba përgjatë rrugës. Kjo jo vetëm që do të kishte rrëzuar dhjetëra ndërtesa, por do të kishte vrarë mijëra civilë.

Në vend të kësaj, ajo që bëri Izraeli ishte befasuese. Ajo dinte saktësisht se si të godiste cepin e një tuneli në një kryqëzim rruge, pasi kishte analizuar saktësisht se sa bomba dhe kilogramë eksploziv do të nevojiteshin në mënyrë që shpërthimi të kishte një efekt më të madh nën tokë dhe jo sipër. Kur ndërtesat ranë, ishte për shkak se shembja e tunelit çoi në një shembje të ndërtesës. Vetë strukturat nuk u sulmuan.

“Duke marrë parasysh numrin e bombave që u hodhën, mund të kishte qenë shumë më keq,” shpjegoi një oficer i lartë i IDF i përfshirë në planifikimin e operacionit. “Po të kishim bërë atë që donte Hamasi, do të kishim mijëra civilë të vdekur.”

Forcat Ajrore të Izraelit përgatiten për Operacionin “Ruajtësi i Mureve”, në maj 2021

 

Kur shikoni të gjithë operacionin, kjo arritje është edhe më mbresëlënëse. Izraeli sulmoi mbi 1500 objektiva gjatë 11 ditëve të luftimeve. Kjo është të paktën 1,500 bomba që u hodhën mbi objektiva – dhe në shumë raste më shumë se një bombë u përdor në një objektiv – për t’u siguruar që ato të shkatërroheshin.

Duke marrë parasysh se Gaza, me vetëm 365 kilometra katrorë, është një nga vendet më të dendura të populluara në botë, operacioni ishte një arritje mbresëlënëse – dhe një testament për mënyrën se si operon Izraeli dhe masat që ka marrë për të minimizuar viktimat civile.

Ndërsa bota tenton ta shikojë këtë konflikt përmes numrave të thatë dhe të thjeshtë të një karte rezultati – sa të vdekur në Gaza (më shumë) krahasuar me sa të vdekur në Izrael (më pak) – kjo është një perspektivë e shtrembëruar.

Në vend të kësaj, ai duhet të vlerësojë se çfarë ka ndodhur saktësisht gjatë operacionit – operacioni më i saktë dhe më i saktë ushtarak i kësaj shkalle në historinë moderne ushtarake.

Mendoni pak: më shumë se 1,500 bomba të hedhura në Gaza, mbi 1,500 objektiva – dhe ndoshta 60 civilë të vrarë. Kjo është diçka që nuk është bërë kurrë më parë.

Kjo nuk do të thotë që IDF nuk bëri gabime. Ashtu si të gjitha luftërat përfshijnë dëme kolaterale, të gjitha luftërat përfshijnë gabime. Por kur shikojmë shifrat e thata, siç i pëlqen të bëjë komuniteti ndërkombëtar, ajo që bëri IDF në maj është një arritje ushtarake e paprecedentë.

Dhe kjo është ajo që duhet eksploruar. Si e bëri këtë IDF? Çfarë e bëri të mundur këtë?

NË BISEDATË me oficerë të lartë në IDF dhe IAF dhe zyrtarë në Shin Bet, nuk ka asnjë përgjigje të vetme, por, përkundrazi, një kombinim i një sërë faktorësh, duke përfshirë inteligjencën cilësore, përdorimin ekskluziv të municioneve të drejtuara nga sateliti, taktika inovative dhe , së fundi, një grup vlerash dhe etike ushtarake të cilave oficerët e IDF-së i përmbahen me zell.

Për shembull, kur bëhet fjalë për municionet, të gjitha bombat e hedhura nga IDF në Gaza në Guardian of the Walls ishin armë të zgjuara, ose JDAM ose municione të tjera të drejtuara me saktësi që në shumicën e rasteve goditën me saktësi objektivat e tyre.

Për krahasim, gjatë operacionit Cast Lead në 2009, IDF hodhi mbi 5000 bomba në Rripin e Gazës. Rreth 80% ishin bomba inteligjente, një numër që në atë kohë konsiderohej i paprecedentë. Gjatë fillimit të Luftës në Irak në 2003, forcat e koalicionit përdorën bomba inteligjente në 68% të rasteve. Gjatë Luftës së Kosovës të vitit 1999, 35%.

Njëqind për qind është pothuajse inekzistente.

“Unë e di se mund të mbështetem dhe të besoj te njerëzit pas meje,” tha toger Ori. “Unë e lëshoj bombën dhe shtyp një buton dhe e di se ka njerëz që po bëjnë ç’është e mundur për t’u siguruar që ne të sulmojmë kur është e nevojshme dhe jo kur nuk kemi nevojë”.

Pastaj janë taktikat e përdorura, veçanërisht nga IAF, e cila kryen shumicën e sulmeve gjatë këtyre llojeve të operacioneve.
Më 10 maj, ditën kur Hamasi qëlloi me raketa në Jerusalem, duke ndezur luftimet, nënkoloneli. I., komandanti i Qendrës së Zjarrfikësve të Komandës Jugore, ishte kthyer në skuadriljen e tij F-16 në një fluturim stërvitor si pjesë e regjimit të rregullt të pilotëve që kalojnë të fluturojnë të paktën një herë në javë edhe kur nuk janë më në detyrë aktive.

Ai u ul në orën 17:00. dhe u urdhërua të kthehej menjëherë në selinë e Komandës Jugore në Beer-Sheba. Shin Bet kishte dhënë një paralajmërim se raketat do të lëshoheshin në Izrael. I. duhej të bëhesha gati.

Paralajmërimi nuk ishte pa politikë. Ditët e mëparshme, Shin Bet kishte marrë një paralajmërim se po vinte një përshkallëzim. Në fund të fundit, udhëheqësi i Hamasit, Yahya Sinwar, kishte kërcënuar se do të lëshonte raketa në Ditën e Jerusalemit, nëse Izraeli vazhdonte me festimet e planifikuara pranë Qytetit të Vjetër. Ndryshe nga Shin Bet, Inteligjenca Ushtarake nuk besonte se diçka do të ndodhte. Lufta, pretenduan analistët atje, nuk po vinte.

Dhomat në Qendrën e Zjarrit – të emërtuara për prodhimet e përmendura në Bibël – tashmë ishin plot aktivitet. Kur Hamasi hodhi një breshëri raketash në Jerusalem në orën 6:03 pasdite, urdhrat e thirrjes dolën. Brenda pak orësh tashmë ishin 400 persona që kishin zënë dhomat e ndryshme nga ku do të drejtoheshin kundërsulmet.

Kishte oficerë të inteligjencës nga Njësia 8200 e Inteligjencës Ushtarake përgjegjëse për mbledhjen e inteligjencës së bashku me agjentët e Shin Bet, të cilët flisnin rregullisht me burime në terren në Gaza. Oficerët e Forcave Ajrore kishin stacione që u jepnin atyre një lidhje të drejtpërdrejtë me selinë në Tel Aviv, madje edhe oficerë të marinës erdhën për të mbikëqyrur anijet luftarake që tani po dërgoheshin pranë bregut të Gazës.

Të gjithë e dinin punën e tyre.

Ekipet punonin me turne, por në realitet mezi flinin. Kur turni i dikujt mbaronte, kjo nënkuptonte pak ajër të pastër ose mbyllje syri, shpesh në një thes gjumi të vendosur nën një tavolinë. Disa orë dhe më pas në punë.

I. fluturoi dy herë gjatë operacionit. Si kreu i Qendrës së Zjarrfikësve, ai ishte në gjendje të merrte veten për disa nga operacionet kryesore.
Në një mision, me kohë kaq të ngushtë, I. mezi ia doli në aeroport në kohë për t’u ngritur. Kopiloti i tij tashmë po e priste në kabinë. I. u hodh nga makina dhe u ngjit drejt e në kabinë.
Kur ai u ul dhe u kthye në makinën e tij, motori ishte ende në punë.
Ajo që i bën këto misione të komplikuara është se inteligjenca është e vështirë të arrihet në Gaza. Izraeli u largua nga qendrat kryesore të popullsisë në vitin 1994 sipas Marrëveshjes së Oslos, dhe ndërkohë që mbeti brenda vendbanimeve hebraike deri në vitin 2005, nuk ishte më në qytete. Praktikisht, pa kontakte të përditshme brenda Rripit, rekrutimi i agjentëve ishte i vështirë.

Ndryshe nga Teherani, Damasku apo Bejruti, Gaza nuk pret asnjë turist. Një person që duket pak i jashtëzakonshëm ose ka një theks arab që tingëllon i huaj, është menjëherë i dyshimtë dhe i pyetur nga Hamasi, i cili gjithsesi është vazhdimisht në kërkim të spiunëve dhe agjentëve të dyfishtë.

Për shkak të vështirësisë në mbledhjen e inteligjencës, IDF dhe Shin Bet kanë zhvilluar një sistem gjatë viteve për “inkriminimin e një objektivi”. Ideja është që të jetë më e rreptë se zakonisht, për shkak të vështirësisë në mbledhjen e inteligjencës, por edhe për shkak të përdorimit të përbashkët të mburojave njerëzore nga grupet terroriste me bazë në Gaza.

Nëse, për shembull, një informator palestinez i jep detaje Izraelit për një hapje tuneli, kjo nuk mjafton që objektivi të konsiderohet i inkriminuar dhe të shtohet në bankën e synuar të IDF. Ajo ka nevojë për një burim të dytë, një lloj inteligjence sinjali (SIGINT), për shembull, që mund të vërtetojë atë që ka thënë informatori.

Këto kufizime u vendosën pas luftës së Gazës të vitit 2014, i njohur gjithashtu si Operacioni Protective Edge, i cili zgjati për 50 ditë dhe përfundoi pa një fitore vendimtare. Pas luftës – gjatë së cilës IDF, Shin Bet dhe anëtarët e kabinetit të sigurisë argumentuan nëse Hamasi do të përdorte tunelet e tij terroriste ndërkufitare (ai bëri) – qeveria vendosi që Shin Bet do të ishte agjencia kryesore e sigurisë. i është besuar sigurimi i vlerësimit zyrtar të inteligjencës mbi Gazën.

Pesëdhjetë përqind e objektivave sigurohen nga Shin Bet. Gjysma tjetër vjen nga IDF. Përpara operacionit të majit, Izraeli kishte tashmë disa mijëra objektiva në bankat e synuara paraprakisht. Këto përfshinin metro, por edhe shtëpi të sigurta terroriste, depo armësh, raketahedhës, hapje tunelesh dhe më shumë.

Ajo që bëri edhe Izraeli ishte të përdorte taktikën e tij unike të “trokitjes së çatisë” përpara se të sulmonte ndërtesat ku grupet terroriste ruanin armë ose ndërtonin qendra operacioni së bashku me civilët. Në 208 raste, Shin Bet thirri pronarët e shtëpive dhe i paralajmëroi ata të largoheshin. Kjo është 208 herë që Izraeli ka hequr qëllimisht elementin e befasisë në mënyrë që të mund të godiste një objektiv legjitim pa dëmtuar civilët.

“Çdo operacion si ky përfshin qindra orë planifikim derisa të jepet urdhri për të vepruar,” shpjegoi Adin, gjenerali i IAF, përgjegjës për Divizionin e Helikopterëve. “Ne planifikojmë operacionin, kalojmë municionet që do të na duhen të përdorim, stërviten pilotët dhe kontrollojmë gjithçka – nga inteligjenca deri te mirëmbajtja.”

Është një përpjekje e mundimshme që vazhdon gjatë gjithë kohës. Me shpresën se një ditë do të vijë një luftë tjetër, Izraeli duhet të jetë gjithmonë gati. /The Jerusalem Post/

 

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023