Kuvendet e Kosovës dhe Izraelit diskutojnë heqjen e vizave dhe punësimin sezonal

Deputeti Avdullah Hoti, në cilësinë e Kryetarit të Grupit të Miqësisë Kosovë-Izrael, ka zhvilluar takim online me Kryetarin e Grupit të Miqësisë Kosovë-Izrael në Parlamentin e Izraelit, deputetin Ali Salalha.


Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në cilësinë e Kryetarit të Grupit të Miqësisë Kosovë-Izrael, ka zhvilluar takim online me Kryetarin e Grupit të Miqësisë Kosovë-Izrael në Parlamentin e Izraelit, deputetin Ali Salalha.

Deputeti Hoti parashtroi disa kërkesa: Marrëveshje për tregti të lirë në mes të dy vendeve, Marrëveshje për eliminim të tatimit të dyfishtë, lëvizje pa viza për qytetarët e të dy vendeve dhe marrëveshje për punësim sezonal në Izrael

Në këtë takim pjesëmarrës ishin edhe znj. Tamara Ziv, Ambasadore e Izraelit për Republikën e Kosovës, dhe znj. Ines Demiri, Ambasadore e Republikës së Kosovës në Izrael.

Postimi i Hotit

Sot, në cilësinë e Kryetarit të Grupit të Miqësisë Kosovë-Izrael, kam zhvilluar takim online me Kryetarin e Grupit të Miqësisë Kosovë-Izrael në Parlamentin e Izraelit, deputetin Ali Salalha. 🇽🇰🇮🇱
Në këtë takim pjesëmarrës ishin edhe znj. Tamara Ziv, Ambasadore e Izraelit për Republikën e Kosovës, dhe znj. Ines Demiri, Ambasadore e Republikës së Kosovës në Izrael.
Falënderova z.Salalha për takimin dhe diskutuam tema me rëndësi për bashkëpunimik ekonomik dhe politik. Disa nga kërkesat që shtrova në këtë takim janë:
1. Marrëveshja për tregti të lirë në mes të dy vendeve.
2. Marrëveshja për eliminim të tatimit të dyfishtë.
3. Të punohet për lëvizje pa viza për qytetarët e të dy vendeve.
4. Marrëveshja për punësim sezonal në Izrael.
Z. Salalha u shpreh i gatshëm për të shtyer përpara këto kërkesa. Të dyja palët u dakorduam që se shpejti të takohemi dhe t’i konkretizojmë këto kërkesa që janë të rëndësishme për qytetarët tanë.
🇽🇰🇮🇱


Rama: Izraeli nuk ka ujë, por është vendi me sistemin më ekselent të furnizimit me ujë dhe të ujitjes në bujqësi

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në konferencën për “Teknologjinë dhe Inovacionin në Bujqësi dhe Blegtori”

Izrael

Izraeli i shqetësuar për programin bërthamor iranian

Izraeli është i gatshëm të përdorë “të drejtën për vetëmbrojtje” për të parandaluar Iranin të zhvillojë armët bërthamore, tha kryeministri…

Shqipëri

Rama: Izraeli nuk ka ujë, por është vendi me sistemin më ekselent të furnizimit me ujë dhe të ujitjes në bujqësi

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në konferencën për “Teknologjinë dhe Inovacionin në Bujqësi dhe Blegtori”

Kosove

Bashkëpunimi në fushën e Sigurisë dhe Mbrojtjes midis Kosovës dhe Izraelit, Demiri takon gjeneralmajorin Eiland

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, zhvilloi një takim me Gjeneralmajorin (në pension) e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit,…

OPED

Pesë mrekullitë e Izraelit

Izraeli nuk u mjaftua vetëm për mbijetesën. Ai synonte shumë më lart - të lulëzonte

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.