Izraeli ofron ndihmë kibernetike për Shqipërinë pas sulmeve të Iranit

Izraeli ka ofruar ndihmë kibernetike për Shqipërinë pas sulmeve që vendi ynë ka pësuar nga Irani. Këto sulme kibernetike shërbyen edhe për prishjen e marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Iranit.


Prishja e këtyre marrëdhënieve diplomatike pas sulmeve kibernetike që iu bën shërbimeve publike online dhe sistemit TIMS në Shqipërinë është mbështetur nga Izraeli, i cili ka ofruar ndihmën e tij për ofruar ndihmën e tij për të shmangur sulme të tilla në të ardhmen.

Zëvendësministri i Jashtëm Idan Roll u takua me Ministren e Jashtme shqiptare Olta Xhacka në margjinat e Konferencës për Formimin e Politikës së Jashtme Feministe në Berlin, ku ai “ofroi të ndajmë njohuritë dhe përvojën tonë në mbrojtjen kibernetike” dhe “shprehte vlerësimin e Izraelit” për vendimin e Tiranës për të dëbuar diplomatët iranianë.

“Kam folur me ministren e jashtme shqiptare Olta Xhaçka në konferencën FFP. Unë shpreha vlerësimin e Izraelit për vendimin e Shqipërisë për të ndërprerë marrëdhëniet e saj diplomatike me Iranin dhe ofrova të ndajmë njohuritë dhe përvojën tonë në mbrojtjen kibernetike. Ne do të vazhdojmë të forcojmë bashkëpunimin ndërmjet Izrael dhe Shqipëri”, shkruan në twitter zv.minitri i Jashtëm i Izraelit.

Javën e kaluar, Shqipëria fajësoi Iranin për një sulm kibernetik të 15 korrikut që mbylli përkohësisht shumë shërbime dhe faqe interneti dixhitale të qeverisë shqiptare. Gjatë fundjavës, Ministria e Brendshme e Shqipërisë akuzoi Teheranin për një sulm shtesë ndaj sistemit TIMS që synonte sistemet kompjuterike të policisë kombëtare.

Kryeministri Edi Rama tha se një hetim përcaktoi se sulmi kibernetik i korrikut nuk ishte kryer nga individë apo grupe të pavarura, duke e quajtur atë një “agresion shtetëror”. Të dy vendet kanë qenë armiq të ashpër prej vitesh, që kur Shqipëria mirëpriti anëtarët e opozitës Muxhahidinët Popullorë të Iranit (MEK).

Irani hodhi poshtë akuzat se qëndron pas sulmit kibernetik si “të pabazë” dhe e quajti vendimin e Shqipërisë për të ndërprerë marrëdhëniet diplomatike “një veprim të pamenduar dhe dritëshkurtër”.

Vendimi i Shqipërisë për të prishur marrëdhëniet diplomatike me Iranin u mbështet edhe nga SHBA.

“Shtetet e Bashkuara dënojnë fuqishëm sulmin kibernetik të Iranit. Ne i bashkohemi thirrjes së kryeministrit Rama që Irani të mbajë përgjegjësi për këtë incident kibernetik të paprecedentë.” tha në një deklaratë zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare Adrienne Watson.

Izraeli dhe Irani gjithashtu kanë akuzuar njëra-tjetrën prej vitesh për sulme kibernetike. /RTSH.al/

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Izrael

Popullsia e Izraelit shkon në 9.6 milionë banorë

9.6 milionë njerëz jetojnë në vend, 74% hebrenj, 21% arabë. Izraeli do të arrijë në 20 milionë në vitin 2065

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg: Tregu i ri i Tiranës, një qendër ekselente agrobujqësore

Ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, vizitoi Tregun e Shitjeve me Shumicë dhe Pakicë të Produkteve Ushqimore (Tirana Agrikulturë),…

Kosove

Viti i ri Hebraik, Ines Demiri në pritjen e organizuar nga Presidenti i Izraelit

Ambasadorja e Kosovës në Izrael, Ines Demiri, mori pjesë në pritjen festive me rastin e Vitit të Ri Hebre 5783,…

OPED

Bashkëjetesa: Çfarë mund të mësojë bota nga Shqipëria

Shqipëria është një vend i vogël, ndonjëherë larg axhendës politike globale. Sidoqoftë, ka shumë për të mësuar.

Bota

Britania e Madhe e shpall Hamasin organizatë terroriste

Çdo anëtar i organizatës dhe ata që e mbështesin atë brenda Britanisë së Madhe, mund të dënohen me burgim deri…

Spyzone

Çfarë mund të mësojnë Izraeli dhe fuqitë e tjera ushtarake nga Lufta Rusi-Ukrainë

Fleksibiliteti, logjistika dhe përdorimi i armëve inovative janë çelësat e fitores.