Familjet shqiptare që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit

Gjatë viteve 1933-1945 shqiptarët strehuan dhe shpëtuan nga ekzekutimi i forcave naziste 3280 hebrenj.


Nga Oculus News


Gjatë viteve 1933-1945 shqiptarët strehuan dhe shpëtuan nga ekzekutimi i forcave naziste 3280 hebrenj.

Ky veprim fisnik i shqiptarëve është vlerësuar shumë nga të huajt edhe sot e kësaj dite. Në një artikull të shkruar nga media e njohur zvicerane Watson, janë paraqitur gjashtë familje shqiptare që strehojnë dhjetëra hebrenj.

Drita Veseli në foto me portretin e burrit të saj Refik Veseli

 

Drita Veseli në foto me portretin e burrit të saj Refik Veseli. “Burri im ishte fotograf që moshë të re.

Ai e fitoi profesionin nga një fotograf hebre, Moshe Mandil. Mandil u dëbua nga forcat italiane nga Prishtina në Tiranë.

Kur Shqipëria u pushtua nga Gjermania, burri im strehoi katër anëtarë të familjes Mandil dhe tre anëtarë të familjes Benjosef në shtëpinë e tij në Krujë. Të shtatë hebrenjtë qëndruan atje deri në çlirimin e Shqipërisë.”

Higmet Zyma me portretin e burrit të saj Besim Zyma. “Në vitin 1944, një mik na u lut që ne që të strehonim një hebre nga Polonia. Ai ishte Lev Dziensiokski. Gjatë asaj kohe burri im ishte mjek dhe e fshehu në një dhomë të fshehtë dhe ndryshoi pamjen e tij.”

Elida Biçaku foli rreth gjyshit të saj dhe babait të saj, Mefail dhe Niazi Biçaku. “Kur italianët kapitulluan dhe gjermanët pushtuan Shqipërinë, babai im ishte vetëm 12 vjeç. Gjyshi im e mori me vete babanë tim për të shkuar në Tiranë dhe ata morën me vete 17 hebrenj me kuaj, duke i sjellë ata brenda 12 orëve në fshatin Quarrishta. Babai im qëndroi zbathur.Ata u fshehën në një hangar pranë malit. Më vonë erdhën më shumë hebrenj. ”

 

Ismet Shuza me djemtë e tij

 

Ismet Shuza me djemtë e tij. “Prindërit e mi kanë jetuar në qytetin e Durrësit.
Në vitin 1944 babai im u bë mik me hebreun nga Jugosllavia Raphael Abravanel. Babai im mori pasaporta të rreme për të, hallën, xhaxhain dhe dy fëmijët e tij.

Pastaj ata u kthyen në Jugosllavi dhe prej andej shkuan në Itali si “shqiptarë”.

Burbuqe, Kasem Jakup Kocerri, Bino, Analch

 

Nga e majta në të djathtë: Burbuqe, Kasem Jakup Kocerri, Bino, Analch. Kasemi thotë: “Unë kam qenë një bari për një kohë të gjatë dhe kam fjetur për ditë të tëra në male me bagëti.

Gjermanët kërkuan hebrenjtë, ndërsa gjeta Jakovin dhe e mbrojta atë duke u fshehur në hangarë.

Më vonë familja e tij u nda dhe shumë familje shqiptare në fshatin tim strehuan hebrenj të tjerë.

 

Sazan Hoxha me portretin e babait të tij, Nuro Hoxha

 

Sazan Hoxha me portretin e babait të tij, Nuro Hoxha. “Babai im priti katër familje hebreje dhe unë ende kujtoj atë që ai u tha atyre: Tani ne jemi të gjithë një familje, asgjë të keqe nuk do të ndodhë me ju, djali im dhe unë do t’ju mbrojmë me jetën tonë”.

Burimi: Oculus News

Ambasadorja Peleg: Kryeministri David Ben-Gurion, një vizionar i madh!

Kryeministri i parë i shtetit hebre: "Në Izrael, për të qenë realist, duhet të besosh në mrekulli!"

Izrael

Presidenti Herzog: Izraeli i është mirënjohës popullit shqiptar!

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, videomesazh Kuvendit ku shpreh mbështetjen ndaj Shqipërisë

Shqipëri

Kryerabini Yoel Kaplan: Lutem çdo ditë për Shqipërinë!

Gazeta “Izraeli Sot” zhvilloi një intervistë me kryerabinin Yoel Kaplan, në lidhje projektet e "Chabad Albania" në Shqipëri.

Kosove

Mevi Rafuna: “Love in time of Holocaust”, një histori dashurie mes shqiptarëve dhe hebrenjve

Një rrëfim dashurie mes një djali shqiptar me emrin Astrit dhe vajzës hebreje Ana, gjatë Luftës II Botërore.

OPED

“Israeli House Albania” i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

Për herë të parë një delegacion nga Shteti i Izraelit, i një niveli shumë të lartë erdhi në Shqipëri

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Izraeli, fuqia e tetë më e madhe bërthamore në botë

Sipas raportit, kryesojnë Rusia dhe SHBA, të ndjekura nga Kina, Franca dhe Britania e Madhe.