Miliarderi izraelit blen 600 mijë euro “Topin e Artë” të Ronaldos

Idan Ofer është një ndër njerëzit më të pasur të Izraelit me një pasuri rreth 9 miliardë euro.


Kristiano Ronaldo e ka shitur “Topin e Artë” që fitoi në vitin 2013 për bamirësi për 600 mijë euro. Atë e ka blerë Idan Ofer, i cili është një ndër njerëzit më të pasur të Izraelit me një pasuri rreth 9 miliardë euro.

Sipas “Marca”, Ofer e bleu trofeun gjatë një eventi bamirësie në Londër në vitin 2017. Shuma që ai pagoi shkoi drejt në llogaritë e fondacionit të fëmijëve “MakeA-Wish” me kërkesë personale të yllit portugez. Sulmuesi nuk ishte në sallë gjatë ankandit, por trofeu u dorëzua nga ish-menaxheri i tij, Zhorzh Mendesh.

Kristiano Ronaldo ka në këtë mënyrë 4 trofe të tjerë të “Topit të Artë” në muzeun e tij personal, të fundit prej të cilëve e fitoi në vitin 2017. Shitja e “Topit të Artë” është shndërruar në një traditë. Edhe trofeu i Di Stefanos në vitin 1957 u shit për një shifër rreth 70 mijë euro, ndërsa dy vite më vonë trofeu i tij u shit për 60 mijë euro.

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Golda Meir, “Zonja e Hekurt” e Izraelit

E vetmja kryeministre femër dhe një nga themelueset e Shtetit të Izraelit

Shqipëri

Ismail Kadare: Pse më zgjoi një interes të veçantë “Hebrenjtë në Shqipëri” i Monika Stafës

Parathënia e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, fitues edhe i “Çmimit të Jerusalemit për Letërsi”

Kosove

“Grand Hotel Belushi”, hoteli me 5 yje më i bukuri në Kosovë!

Eshtë një investim shumë serioz dhe madhështor i vëllezërve Belushi, të mirënjohur për investimet në Austri

OPED

Ismail Kadare: Pse më zgjoi një interes të veçantë “Hebrenjtë në Shqipëri” i Monika Stafës

Parathënia e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, fitues edhe i “Çmimit të Jerusalemit për Letërsi”

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit