Miliarderi izraelit blen 600 mijë euro “Topin e Artë” të Ronaldos

Idan Ofer është një ndër njerëzit më të pasur të Izraelit me një pasuri rreth 9 miliardë euro.


Kristiano Ronaldo e ka shitur “Topin e Artë” që fitoi në vitin 2013 për bamirësi për 600 mijë euro. Atë e ka blerë Idan Ofer, i cili është një ndër njerëzit më të pasur të Izraelit me një pasuri rreth 9 miliardë euro.

Sipas “Marca”, Ofer e bleu trofeun gjatë një eventi bamirësie në Londër në vitin 2017. Shuma që ai pagoi shkoi drejt në llogaritë e fondacionit të fëmijëve “MakeA-Wish” me kërkesë personale të yllit portugez. Sulmuesi nuk ishte në sallë gjatë ankandit, por trofeu u dorëzua nga ish-menaxheri i tij, Zhorzh Mendesh.

Kristiano Ronaldo ka në këtë mënyrë 4 trofe të tjerë të “Topit të Artë” në muzeun e tij personal, të fundit prej të cilëve e fitoi në vitin 2017. Shitja e “Topit të Artë” është shndërruar në një traditë. Edhe trofeu i Di Stefanos në vitin 1957 u shit për një shifër rreth 70 mijë euro, ndërsa dy vite më vonë trofeu i tij u shit për 60 mijë euro.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.