“Kupola mbrojtëse”, arma perfekte e Izraelit kundër sulmeve kibernitike

Prezantimi po bëhet në një takim ndërkombëtar ku janë ftuar edhe zyrtarë dhe përfaqësues të biznesit nga Shqipëria.


Një strategji mbrojtëse kundër sulmeve kibernetike po prezantohet këtë të martë në Tel Aviv.

Prezantimi po bëhet në një takim ndërkombëtar ku janë ftuar edhe zyrtarë dhe përfaqësues të biznesit nga Shqipëria.

Strategjia quhet kupola mbrojtëse dhe takimi zhvillohet në mënyrë simbolike në një kupolë prej betoni dhe metali. Redaktorja e Top Channel, Erina Matraxhiu, raporton nga kryeqyteti izraelit.

Kupola ka për qëllim të mbrojë Izraelin dhe vendet e tjera nga sulmet kibernetike. Qëllimi është të edukohen të gjithë, duke nisur nga qytetari i thjeshtë, me moton më mirë të parandalosh se sa të luftosh kur është tepër vonë. Institucionet dhe kompanitë duhet të edukohen të mbrojnë të gjitha portat hyrëse në sistemin kompjuterik.

Në takim ndodhet kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, SHBA, vendet europiane, madje edhe disa shtete arabe, të cilat pritet të firmosin marrëveshje për këtë kupolë kibernetike.

Armiku më i madh për këtë çështje, për Izraelin, por edhe Shqipërinë, është Irani.

Top Channel

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Nimrod Yaron: Besojmë fuqishëm në potencialin e bashkëpunimit të biznesit midis Izraelit dhe Shqipërisë

Nimrod Yaron & Co ishte sponsor i "TIRANA - TEL AVIV TECH WEEK", zhvilluar për herë të parë në Shqipëri

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Kosove

Bashkëpunim i Izraelit me sektorin e bujqësisë në Kosovë

Ministri i Bujqesise i Kosovës, Faton Peci, takim në Izrael me homologun Avi Dichter

OPED

Dita e Kujtesës dhe gabimet e kujtesës

Dalëngadalë, kjo histori është kthyer në një “mit”, që ka depërtuar në kujtesën kolektive të popullit shqiptar, në të gjitha…

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit