Deputeti Michael Biton: Izraeli ka një mik të madh në Shqipëri, “Israel House Albania”!

Parlamentari izraelit, Michael Biton, pas vizitave në Shqipëri, flet për aktivitetet e mbajtura nga “Izraeli House Albania”


Përkujtimi i Holokaustit në Shqipëri përgjatë dative 25-27 Janar u shoqërua me mjaft aktivitete kulturore dhe përkujtuese. Organizimi dhe suksesi në përçimin e vlerave të caktuara, si “Besa e shqiptarëve” dhe jo vetëm, u vlerësua jo vetëm nga personalitetet shqiptare, por kryesisht edhe nga ato izraelite.

Parlamentari izraelit, Michael Biton, pas vizitave në Shqipëri, ka publikuar në faqen e tij në Facebook, një pjesë të fjalës para homologëve të tij izraelitë, ku flet për aktivitetet e mbajtura nga “Izraeli House Albania”, të cilat siç duket i kanë dhënë mundësinë të kuptojë më mirë ‘Besën’.

Indrit Kolleshi, Presidenti i”Israeli House of Albania”

Vlerësimet e tij shkojnë drejtpërdrejt për organizatën dhe drejtuesit e saj, dhe në mënyrë të veçantë,për Presidentin e “Izraeli House Albania”, sipërmarrësin e njohur, Indrit Kolleshi, një kontribues i spikatur dhe i rëndësishëm, në thellimin e marrëdhënieve të biznesit midis Shqipërisë dhe Izraelit.

Në një tjetër hapësirë Biton shkruan:

“Ditë e shkëlqyer në mbarë botën Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit. Ditën që bota pa se si vendet e mëdha mund të kryejnë krime të tmerrshme kundër njerëzimit. Në këtë ditë të rëndësishme, pata privilegjin të përfaqësoja Knesset-in në Shqipëri, gjë që dëshmon të kundërtën, se ka vende të vogla që mund të bëjnë gjëra të mëdha për të drejtat e njeriut – Shqipëria është i vetmi vend në Evropë që jo vetëm mbrojti hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore. por gjithashtu hapi portat e saj për rreth 2000 hebrenj që ikën nga Greqia dhe Maqedonia. Një vend ku 85 pasuesit e kombeve të botës, si artikulli i vargut, shpëtuan jo vetëm shpirtra, por edhe botë.

Arritëm këtu në një delegacion të nderuar me ish-ministrat Omer Bar Lev, Itzik Shmuli dhe Isawi Frige, me deputetin Shalom Danino, nënkryetar të Knesset, Hilik Bar dhe kryetarin e Unionit Botëror Sionist, Yaakov Hagoel.

Morëm pjesë në një sërë takimesh dhe eventesh që na emocionuan: duke filluar nga anëtarët e Shoqatës Parlamentare të Miqësisë me Izraelin, me kryetarin e koalicionit z.Taulant Balla, me presidentin e Shqipërisë Bajram Begaj dhe në një takim i veçantë dhe emocionues në Kuvendin e Shqipërisë që u hap me këngën e shpresës dhe bekimit të kryetarit të Knessetit Amir Ohana.

Dje në mbrëmje mbajtëm një ngjarje të madhe dhe shumë pjesëmarrës në godinën e Operës Kombëtare kushtuar vlerës së Shqipërisë që quhet BESA dhe është një kod moral – ai i frymëzuar nga i cili u shpëtuan hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore, në një vend ku ekziston një shumicë myslimane. Fjalët e mia të plota do t’i ngarkoj këtu më vonë. Me emocione përmenda në të ish-presidentin e Shqipërisë Dr. Alfred Moisiu, i cili na shoqëroi gjatë gjithë ditës së bashku me kryetarin e Bashkisë së Tiranës, kryeqytetit të Shqipërisë, z. Erion Veliaj.

Sot në mëngjes e përmbyllëm vizitën në Memorialin e Holokaustit së bashku me Ministren e Punëve të Jashtme, e cila më parë ka shërbyer si Ministre e Mbrojtjes dhe Ministre e Mirëqenies në qeverinë shqiptare Olta Xhaçka dhe me ambasadoren e Izraelit në Shqipëri, znj. Galit Peleg.

Kujtimi i Holokaustit, lufta kundër antisemitizmit dhe mbrojtja e judaizmit shqiptar janë vërtet nga shtyllat e tyre. Gjithashtu këto ditë lidhjet mes Shqipërisë dhe Izraelit janë më të forta se kurrë dhe vetëm së fundmi shqiptarët ndërprenë marrëdhëniet diplomatike me Iranin dhe mbrojtën Izraelin në forumet ndërkombëtare. Unë u premtova shqiptarëve se do t’i forcoja dhe ruaja këto marrëdhënie dhe i përshëndeta në emër të shtetit të Izraelit për ndalimin e hebrenjve në ditët më të errëta të historisë dhe për marrëdhëniet e mira të sotme.

Shabbat do të jetë këtu së shpejti, dhe në sfondin e ngrohjes së sigurisë uroj që të jetë një Shabbat i qetë dhe i sigurt.”


Shkrimi origjinal është publikuar në portalin e “Israeli House Albania“.

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Nimrod Yaron: Besojmë fuqishëm në potencialin e bashkëpunimit të biznesit midis Izraelit dhe Shqipërisë

Nimrod Yaron & Co ishte sponsor i "TIRANA - TEL AVIV TECH WEEK", zhvilluar për herë të parë në Shqipëri

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Kosove

Bashkëpunim i Izraelit me sektorin e bujqësisë në Kosovë

Ministri i Bujqesise i Kosovës, Faton Peci, takim në Izrael me homologun Avi Dichter

OPED

Dita e Kujtesës dhe gabimet e kujtesës

Dalëngadalë, kjo histori është kthyer në një “mit”, që ka depërtuar në kujtesën kolektive të popullit shqiptar, në të gjitha…

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit