Izraeli përkujton viktimat e Holokaustit dhe rezistencës hebreje

Yom HaShoah, Dita e Përkujtimit të Holokaustit, festohet në Izrael që nga viti 1951.


Izraeli përkujtoi rezistencën hebraike dhe miliona hebrenj të vrarë gjatë Holokaustit.

Yom HaShoah, Dita e Përkujtimit të Holokaustit, festohet në Izrael që nga viti 1951.

Këtë vit, rezistenca hebreje kundër trupave esese gjermane në geton e Varshavës, e cila filloi më 19 prill 1943, do të përkujtohet në 80-vjetorin e saj.

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier do të marrë pjesë në një ceremoni përkujtimore në Varshavë të mërkurën.

Nacional-socialistët gjermanë dhe bashkëpunëtorët e tyre vranë rreth gjashtë milionë hebrenj gjatë regjimit nazist që zgjati nga viti 1933 deri në vitin 1945.

Sipas shifrave zyrtare, 147 199 të mbijetuar të Holokaustit ende jetojnë në Izrael.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023