Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë


Një monedhë e rrallë 2000-vjeçare që daton nga revolta hebraike kundër Romës, u zbulua në shkretëtirën e Judesë, njoftoi Autoriteti i Antikiteteve të Izraelit.

Monedha prej argjendi paraqet tre shegë, ndërsa ana tjetër ka një kupë.

Fjalët “Jerusalemi i Shenjtë” ishin gjithashtu të gdhendura.

IAA e daton monedhën në vitin 66 ose 67 të es.

”Hebrenjtë ishin nën sundimin e Perandorisë Romake, kështu që prerja e monedhave ishte një shprehje sfiduese e identitetit kombëtar”, tha Autoriteti i Antikiteteve.

Vetëm perandori romak kishte autoritetin për të prerë monedha dhe monedhat romake pothuajse gjithmonë shfaqnin perandorin dhe kafshë.

Yaniv David Levy, një studiues numizmatik në IAA, tha se ”monedhat nga viti i parë i revoltës, si kjo monedhë që u zbulua në shkretëtirën e Judesë, janë të rralla”.

Gjatë kohës së Tempullit të Dytë, pelegrinët i paguanin tempullit një taksë prej gjysmë shekeli.

Monedha e pranuar për pagimin e kësaj takse për gati 2 000 vjet ishte shekeli tirian.

Kur shpërtheu revolta, rebelët lëshuan, siç u përmend, këto monedha zëvendësuese të cilat mbanin mbishkrimet “shekeli i Izraelit”, “gjysmë shekeli” dhe “çerek shekeli”.

“Me sa duket, ndonjë rebel që endej nëpër shkëmbinjtë e shkretëtirës hodhi thesarin e çmuar të shekelit dhe për fat ne mundëm ta gjenim atë 2 000 vjet më vonë dhe t’ia kthenim publikut”, tha arkeologu i IAA, Hagay Hamer.

Lexo më shumë

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli rihap hapësirën ajrore, kapen 99% e raketave iraniane

Nga më shumë se 30 raketa të lëshuara nga Irani, asnjëra nuk kishte arritur në Izrael.

Shqipëri

Rama dënon sulmin e Iranit kundër Izraelit: I paprecedent, rrezikon të destabilizojë rajonin

Kryeministri Edi Rama dënoi sot fuqimisht sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Ushtria e Izraelit rrethon komandën qëndrore të Hamasit

Marina gjithashtu kreu dhjetëra sulme përgjatë bregut të Gazës, duke ndihmuar forcat tokësore.