Von der Leyen: Sulmi më mizor ndaj hebrenjve që nga Holokausti

Parlamenti Evropian ka shprehur solidaritetin e tij më të fortë me popullin e Izraelit


Ky është sulmi më mizor kundër hebrenjve që nga koha e Holokaustit dhe ne mendonim se nuk mund të ndodhte më, por ja që ndodhi, deklaroi presidentja e KE-së, Ursula von der Leyen gjatë takimit me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu.

”Përballë kësaj tragjedie të papërshkrueshme, ka vetëm një përgjigje të mundshme, ajo që Evropa qëndron përkrah Izraelit. Dhe Izraeli ka të drejtë të mbrohet. Në të vërtetë, ai ka për detyrë të mbrojë popullin e tij”, shtoi ajo.

“Parlamenti Evropian ka shprehur solidaritetin e tij më të fortë me popullin e Izraelit. Ne duhet dhe mund ta ndalojmë Hamasin dhe mund të punojmë së bashku për pasojat humanitare me të cilat po përballemi”, shtoi kryetarja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola gjatë takimit me Von der Leyen dhe presidentin e Izraelit, Isaac Herzog.

“Ne ishim në Kfar Azza, nuk ka fjalë për të përshkruar atë që ndodhi. Unë pajtohem plotësisht me thirrjen e Izraelit drejtuar Hamasit për të liruar menjëherë pengjet dhe për të ndaluar përdorimin e civilëve si mburoja njerëzore, siç ka bërë shpesh”, shpjegoi Von der Leyen.

“Ne jemi këtu për të shprehur solidaritetin tonë me popullin izraelit pas sulmit të tmerrshëm terrorist nga Hamas”, shkruan ajo në X.

“Terrori nuk do të mbizotërojë… Ne mund dhe duhet ta ndalojmë Hamasin. Dhe të bëjmë gjithçka është e mundur për të zbutur pasojat humanitare”, shtoi Metsola.

Presidentja e Komisionit të BE-së Ursula Von der Leyen dhe kryetarja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola ishin në kibucin Kfar Azza, skenë e një prej masakrave më brutale midis atyre të kryera nga Hamasi të shtunën e kaluar.

“Ne ishim në Kfar Azza. Një nga epiqendrat e mizorive të kryera nga Hamasi fundjavën e kaluar. Tmerri i asaj që ndodhi këtu është i papërshkrueshëm. Ne vajtojmë bashkë me familjet e viktimave”, shkroi edhe Von der Leyen.

Të dyja postuan imazhin e tyre në kibuc, të veshur me jelek antiplumb dhe të rrethuar nga ushtarë.

Ato dhe presidenti izraelit u detyruan të ndërpresin takimin e tyre në Tel Aviv për t’u strehuar në një bunker gjatë alarmit për një sulm ajror.

Ambasadorja e Izraelit: Shqipëria, shembull i bukur tolerancës ndërfetare

Ambadasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg, ka qenë e ftuar në disa darka iftari të organizuar në Tiranë.

Izrael

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023

Shqipëri

Mazniku pret ministrin izraelit: Të vendosur për thellimin e marrëdhënieve dypalëshe

Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku pret ministrin e Brendshëm i Izraelit, Moshe Arbel

Kosove

Osmani: Kosova dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit natën e kaluar.

OPED

Populli ynë ka qenë dhe do të mbetet krah popullit hebre

Sot shënohet Dita e Përkujtimit të Holokaustit, ditë që përbashkon gjithë botën në kujtim të viktimave

Bota

U rrëzua helikopteri, vdesin Presidenti i Irani dhe ministri i Jashtëm

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian ishin në mesin e nëntë personave që humbën jetën

Spyzone

Izraeli, rekord eksportesh prodhime ushtarake në 2023

Kompanitë izraelite të mbrojtjes nënshkruan porosi të reja eksporti me vlerë rekord 13.073 miliardë USD në vitin 2023