Izraeli do të ndërtojë impiantin 5.5 miliardë dollarë për të furnizuar me ujë të pijshëm Arizonën në SHBA

IDE Technologies u themelua në vitet 1960 për të transformuar oqeanet e botës në ujë të pastër të përballueshëm.


Një kompani izraelite do të ndërtojë një fabrikë dekripëzimi prej 5.5 miliardë dollarësh në Meksikë, për të furnizuar shtetin amerikan të Arizonës me ujë të pijshëm.

IDE Technologies paraqiti fillimisht planin tek Autoriteti Financiar i Infrastrukturës Ujore (WIFA) të bordit të Arizonës në dhjetor, duke synuar të zëvendësojë ose plotësojë furnizimin në rënie të ujit të lumit Kolorado. Ajo ka nevojë për angazhimin e blerjes nga autoritetet e shtetit përpara se të mund të ecë zyrtarisht përpara me projektin.

Fabrika do të ndërtohet në Puerto Penasco, një qytet në shtetin Sonora të Meksikës veriore dhe uji nga Deti i Cortez do t’i shitet Arizonës sapo të përfundojnë operacionet në vitin 2027.

Në dorëzimin e tij për WIFA, ajo tha se projekti do të furnizonte gjithashtu me ujë Sonora, Meksikë.

Impianti i shkripëzimit do të lidhet me një objekt të shpërndarjes së ujit dhe rezervuar në Arizona përmes një serie pompash dhe tubash 1000 ft të gjatë. Ai do të nxjerrë ujë nga deti i Kortezit, do ta shkripëzuar atë dhe do t’i sigurojë Arizonës deri në një miliardë metra kub në vit.

Firma qëndron pas rreth 400 impianteve të shkripëzimit në më shumë se 40 vende, duke përfshirë objektet e Izraelit në Hadera, Ashkelon dhe Sorek.

IDE së fundmi iu dha një kontratë për të ndërtuar fabrikën e parë të shkripëzimit në Izraelin verior, e cila do të prodhojë 100 milionë metra kub ujë të shkripëzuar në vit.

Në vitin 2020, asaj iu dha kontrata për një tjetër impiant shkripëzimi në Izrael, Sorek 2, i planifikuar për të filluar funksionimin këtë vit.

IDE Technologies u themelua në vitet 1960 për të transformuar oqeanet e botës në ujë të pastër të përballueshëm.

Forumi Ekonomik Izrael-Shqipëri, ambasadorja Peleg: Mundësi të shkëlqyera bashkëpunimi

Ambasada e Izraelit në Shqipëri në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Institutin e Eksportit të Izraelit…

Izrael

Zbulohet në Izrael monedha e rrallë nga revolta hebreje kundër Romës

Monedhae rrallë 2000-vjeçare u zbulua në shkretëtirën e Judesë

Shqipëri

Ambasadorja Kumbe takim me kryediplomatin maqedonas në Izrael

Vlerësohen marrëdhëniet dhe bashkëpunimin i shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Kosove

Shkroi poezinë “Kosova”, poetja izraelite Gili Haimovich botohet në Kosovë

Haimovich ishte pjesëmarrëse në Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rahovec.

OPED

Shqipëria, një shembull i ndritshëm në Yad Vashem

Me përulje e respekt në nder të 6 milionë hebrenjve dhe komuniteteve të tjera, viktima të nazizmit. 

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rafael prezanton sistemin SkySonic, i projektuar për të rrëzuar raketat hipersonike

SkySonic është i gjithanshëm dhe mund të shkatërrojë të gjitha llojet e raketave hipersonike