Shqipëri-Izrael, synohet rritja e bashkëpunimit në fushën e bujqësisë


Tirane, 26 Maj /ATSH-E,Xhajanka/- Shqipëria dhe Izraeli synojnë rritjen dhe forcimin e mëtejshëm të bashkëpunimit në fushën e bujqësisë dhe agrobiznesit. Ministri i Bujqësisë Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave Edmond Panariti dhe homologu i tij Izraelit Yiar Shamir, morën pjesë sot paradite në takimin e agrobiznesit Shqipëri-Izrael, që zhvilloi punimet Tiranë, me pjesëmarrjen e krerëve të kompanive të fuqishme izraelite dhe shqiptare që operojnë në fushën e bujqësisë.

Ministri Panariti, gjatë fjalës së tij, duke vlerësuar vizitën e homologut izraelit në Shqipëri, tha se, prezenza e z. Shamir konfirmon vullnetin e shtetit Izraelit për intensifikimin e marrëdhënieve të bashkëpunimit mes dy vendeve në fushën e bujqësisë”. Shteti i Izraelit sot është shumëi pranishëm në Shqipëri, ku padyshim tha ministri Panariti, vend kryesor zë fusha e bujqësisë.Takimi i Agro biznesit & KASH.

“Në prioritet të bashkëpunimit dypalësh mes dy vendeve, zë rritja e investime me impakt në rritjen e konkurrueshmërisë së prodhimeve bujqësore shqiptare dhe futja e teknologjive të përparura”, tha Panariti.

Shqipëria është projektuar drejt të ardhmes së saj evropiane theksoi kreu i Bujqësisë, ndërsa ftoi investotët izraelitë të shtojnë sipërmarrjet në tregun bujqësor dhe agropërpunimin shqiptarë.

Nga ana e tij, ministri Shamir shprehu gadishmërinë për forcimin e bashkëpunimi në fushën e bujqësisë, por dhe në sektorë të tjerë të rëndësisshëm. “Jemi këtu për njëprezantim të thjeshtë të bashkëpunimit mes Shqipërisë dhe Izraelit, mbi bazën e së cilës synojmë të ringremë ura të reja të zhvillimit dypalësht”- tha ministri Shamir duke nënvizuar se Izraeli mund ti ofrojë bujqësisë shqiptare asistencë dhe bashkëpunim në fushën e teknologjisë së lartë të prodhimit bujqësor, akuakulturës, dhe prodhimeve bio.

Në këtë takim u prezantuan eksperiencat izraelite në fushën e bujqësisë, arritjet teknologjike e shkencore të Izraelit dhe zhvillimi i bashkëpunimit mes Shqiperisë e Izraelit në fushën e agrobujqësisë./a.g/

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Izrael

Nimrod Yaron: Besojmë fuqishëm në potencialin e bashkëpunimit të biznesit midis Izraelit dhe Shqipërisë

Nimrod Yaron & Co ishte sponsor i "TIRANA - TEL AVIV TECH WEEK", zhvilluar për herë të parë në Shqipëri

Shqipëri

Ambasadorja e Izraelit, Galit Peleg, merr pjesë në darkën e Iftarit

I pranishëm ishte edhe Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

Kosove

Bashkëpunim i Izraelit me sektorin e bujqësisë në Kosovë

Ministri i Bujqesise i Kosovës, Faton Peci, takim në Izrael me homologun Avi Dichter

OPED

Dita e Kujtesës dhe gabimet e kujtesës

Dalëngadalë, kjo histori është kthyer në një “mit”, që ka depërtuar në kujtesën kolektive të popullit shqiptar, në të gjitha…

Bota

Blinken dënon aktin terrorist palestinez pranë një sinagoge

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken mbërriti sot në Tel Aviv në një kohë kur dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve…

Spyzone

Rrëfehet ish-shefi i Mossad, Yossi Cohen: Operacionet që mahnitën shërbimet inteligjente

Yossi Cohen jep detaje specifike të veprimeve të Mossad kundër programit bërthamor të Teheranit