Ben Shapiro: Izraeli po mbron qytetërimin Perëndimor

Komentatori konservator është një nga yjet e hebrenjve të Shteteve të Bashkuara dhe ndiqet nga miliona dëgjues


Nga Lahav Harkov

Ylli i komentatorit konservator, Ben Shapiro, është duke u rritur gjatë viteve të fundit në SHBA. Ai është vetëm 34 vjeç, por e filloi karrierën e tij 17 vjet më parë, duke shkruar një kolonë të tij, dhe tani ai ka faqen e tij të lajmeve “The Daily Wire”, “The Ben Shapiro Show”, një podcast me miliona dëgjues.

Ndërkohë, ai arriti të bëhej kryeredaktor i uebsajtit të ekstremit të djathtë, Breitbart – këto ditë, disa mund të thoshin ‘alt-right’ – ndërsa ai dha dorëheqjen në vitin 2016. Shapiro e akuzoi kreun e Breitbart Steve Bannon, një këshilltar i presidentit amerikan Donald Trump, se e kishte kthyer sajtin në “Pravda-n personale të Trump”.

Më vonë atë vit, Liga Anti-Shpifje (Anti-Defamation League ) e identifikoi Shapiro si objektivin nr. 1 të antisemitizmit në internet në mesin e gazetarëve hebrenj në SHBA, dhe ai mori më së shumti urrejtje në atë kohë.

Shapiro vazhdon të jetë në shënjestër nga të gjitha anët: nga e majta, sepse ai është shumë konservator dhe nga e djathta, sepse ai nuk është një nxitës i tifozëve të Trump dhe nuk heziton ta kritikojë presidentin.

Qëndrimi i tij i thjeshtë dhe i drejtpërdejtë dhe humori i tij gërryes kanë tërhequr admirues e kritikë; “Faktet nuk interesohen për ndjenjat tuaja” është slogani i tij më i famshëm, dhe ai shet kupa kafeje që janë emërtuar “lotët e majtë”. Ai ka gjetur aleatë në të vetë-përshkruarin Intellectual Dark Web, një grup mendimtarësh –  ku puna e tyre e përditshme përfshinë akademinë, gazetarinë dhe komedinë – të cilët nuk përshtaten në mënyrë të përkryer me etiketat liberale ose konservatore të mediave kryesore dhe kanë gjetur sukses të egër duke prodhuar përmbajtjen e tyre në internet.

Megjithëse Shapiro është një hebre ortodoks dhe një mbështetës i zëshëm i Izraelit, përmbajtja e tij synon një audiencë më të gjerë amerikane dhe për këtë arsye ai shpesh nuk përqendrohet në këto fusha.

Në një bisedë me “The Jerusalem Post” muajin e kaluar nga studioja e tij e podcastit në Los Angeles, – babai i dy fëmijëve, i martuar me një mjeke marokene-izraelite, për të cilin ai shpesh shpreh krenari të madhe – diskutoi identitetin hebraik amerikan, mbështetjen për Izraelin dhe më shumë, në mënyrën e tij që zakonisht nuk e ndalon asgjë.

“Unë e dua Izraelin, është një vend i mahnitshëm!”, tha Shapiro. “Natyrisht, të qenit fetar ka një ndikim të jashtëzakonshëm në atë se si e shoh unë Izraelin”.

Por mbështetja e Shapiros shkon përtej kësaj. “Izraeli është një shembull i pabesueshëm se si qytetërimi perëndimor dhe vlerat liberale mund të lulëzojnë në rajonin më të dhunshëm të planetit Tokë. Është një gjë e mahnitshme.”

Shapiro shpesh kapërcen midis pikëpamjeve të tij fetare dhe një pikëpamje laike, të bazuar mbi pikëpamjen logjike. Një rast ku kjo doli me forcë ishte në debatin mbi abortin në SHBA.

Një cicërimë nga Shapiro në korrik provokoi një stuhi të madhe të debatit midis hebrenjve amerikanë, e cila u zgjerua edhe në mediat e përgjithshme: “Pothuajse çdo ‘halachist’ kryesor i hebrenjve [interpretues i ligjit hebre] të epokës moderne ka ndaluar abortin, përveç kur jeta e nëna kërcënohet. Mos provoni ta citoni Talmudin tek unë. Ju thjesht nuk e dini mjaftueshëm”.

Shapiro shpjegoi cicërimën, duke thënë se ai mendonte se njerëzit që nuk pajtohen me idenë e tij janë “keqdrejtuar” kur bëhet fjalë për ligjin hebre dhe se “kërkesa origjinale që e shtyn atë është se judaizmi është një fe e zgjedhur, ku mund të arrini të vendosni vetë nëse do të vrisni një fëmijë apo jo.

“Njerëzit në të majtë pretendojnë se judaizmi është pro-zgjedhje, sepse ju duhet të kërkoni një rabin për një leje? Ju jeni një teokrat tani. Urime “.

Megjithëse Shapiro tha se i bën vlerat e tij hebraike një përparësi, ai gjithashtu e konsideron të rëndësishme të ketë një arsyetim laik për idetë politike në një shoqëri sekulare.

“Unë kurrë nuk do të argumentoj në bazë të Torahut, por nuk dua të shoh njerëz që shtrembërojnë Torahun bazuar në politikën e majtë. Unë nuk po citoj ‘Shulhan Aruch’ tek njerëzit, “tha ai. “Ne duhet të kemi një bisedë në një nivel laik në një shoqëri të lirë, kështu që ne jemi dakord me parametrat e një debati. Unë jam i qëndrueshëm në atë që pothuajse kurrë nuk e kam thirrur judaizmin.

“Ju nuk më dëgjoni të citoj burime biblike për martesën e të njëjtit seks; kjo është një apel ndaj autoritetit, jo një argument”, shtoi ai.

Në të njëjtën kohë, Shapiro transmeton rregullisht interpretimin e pjesës së përjavshme Torah gjatë podkastit të tij, të cilin ai thotë vjen nga një qasje që Torah “qëndron në rrënjën e vlerave qytetëruese perëndimore”, jo nga qëllimi për të analizuar pikëpamjen hebraike një çështje specifike. Këto fjalime të Torah janë “duke u përpjekur të diskutojnë tema më të gjera që shfaqen jo vetëm në jetën e përditshme, por si i definojmë vlerat tona si qytetërim”.

Shapiro argumentoi se hebrenjtë në të majtë nuk i vënë vlerat e tyre hebraike së pari. Hebrenjtë e krahut të djathtë “i shohin vlerat hebraike si vlerat më të rëndësishme”, ndërsa në të majtë ka ose njerëz që thonë “Unë duhet të marr kredi shtesë për pikëpamjet mbi Izraelin dhe judaizmin, edhe pse unë nuk praktikoj asgjë” ose ata që “e marrin Judaizmin seriozisht sa duhet që ata të praktikojnë disa prej tyre, por ende e shohin prioritetet politike të majtë si përparësitë kryesore morale”.

Sipas Shapiros, “ata e vlerësojnë liberalizmin social më shumë se sa e vlerësojnë judaizmin …. Hebrenjtë amerikanë kujdesen më shumë për martesën dhe abortin e të njëjtit seks dhe për Izraelin, si rregull.

Nuk është e vërtetë për hebrenjtë ortodoksë, të cilët priren ta duan Izraelin dhe të kenë një rol në të ardhmen e tyre dhe nuk është e vërtetë për hebrenjtë më të vjetër që e kuptojnë domosdoshmërinë për një shtet hebre për baza sioniste laike.

“Edhe njerëz laikë në Izrael kanë një identitet nacionalist dhe kujdesen për sigurinë dhe e dinë që Izraeli duhet të jetë hebre dhe demokratik për të mbijetuar”, shtoi ai. Shkalla e lartë e bashkëshortëve në bashkësinë hebraike amerikane shpjegohet nga SHBA-ja duke qenë tolerantë, tha Shapiro, e cila është gjithashtu arsyeja pse disa “nuk e kuptojnë nevojën për Izraelin”. Pikëpamjet liberale mbi Izraelin që mbahen nga hebrenjtë amerikanë janë rezultat i gjendjes së Izraelit suksesi dhe “nga pikëpamja e majtë [se] një vend i suksesshëm [është] domosdoshmërisht një shfrytëzues”. “Sionizmi është një rritje e qytetërimit perëndimor të fazës së vonë”, tha ai. “Çdo shtet duhet të argumentojë atë që e bën atë unik, se është e denjë për mbijetesë dhe e denjë për të luftuar”.

 

Kjo ide, tha Shapiro, është pjesë e asaj që frymëzon aktivistët anti-izraelitë. “Njerëzit anti-izraelitë në kampus janë përgjithësisht anti-amerikan. Njerëzit që nuk i pëlqejnë hierarkitë e civilizimit perëndimor e shohin Izraelin si një shfrytëzues “, tha ai, duke rikujtuar se kur ai ishte student në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos, trupi studentor” votoi për BDS dhe votoi të hiqte dorë nga Shtetet e Bashkuara. Nuk e di se si do të funksiononte kjo.”

Njerëzit që protestojnë kundër meje për të qenë konservatore, protestojnë kundër Izraelit për të ekzistuar “, tha Shapiro, fjalimet e të cilit janë një shenjë e shpeshtë e demonstratave të kampuseve, të cilat në disa raste janë bërë të dhunshme. Pamjet e SHAPIRO-it për palestinezët kanë pësuar ndryshime.

Ndërsa ai ishte gjithmonë një mbështetës i vendosur i Izraelit, ai shkroi një kolonë kur ishte 19 vjeç, i cili thirri transferimin e palestinezëve nga Bregu Perëndimor dhe Gaza, të cilin shumë nga kundërshtarët e tij përmendin. Tani, Shapiro thotë se i vjen keq që e shkruan atë. “Kur je më i ri, ti tenton të jesh më utopik dhe më thjeshtë në pikëpamjet e tua për konfliktin”, shpjegoi ai.

Editoriali ishte “një ide e keqe e menduar, përveç implikimeve morale të detyrimit të lëvizjes me forcë të miliona njerëzve …. Është një ide e keqe dhe një ide e pamoralshme.” Shumë të tjerë si në të drejtën izraelite, Shapiro evokon për menaxhimin e konflikt me palestinezët, sepse ai nuk e sheh një zgjidhje. Konflikti, tha ai, “është i destinuar të vazhdojë ‘ad infinitum’ [nëse nuk ka] një lloj ndryshimi nga ana e palestinezëve. Kjo do të thotë siguri, jo paqe, nga këtu deri në fund të kohës “.

Në fund të intervistës, Shapiro kërkoi të transmetonte një mesazh falënderimi ndaj Izraelit. “Si një hebre i SHBA-ve, nuk mund të mos jem më mirënjohës ndaj popullit të Izraelit për mbrojtjen dhe mbrojtjen e jo vetëm vlerave të përjetshme, por mbijetesën e civilizimit perëndimor më gjerësisht. Nuk është shpesh e mjaftueshme që hebrenjtë amerikanë të thonë faleminderit për izraelitët, por duhet të … Amerikanët përfitojnë ngaqë izraelitët në linjat e para mbrojnë qytetërimin dhe jetën hebraike, “tha ai. “Unë kam ‘hakarat hatov’ [mirënjohje] për izraelitët,” shtoi Shapiro.


Lahav Harkov është redaktore lajmesh i “The Jerusalem Post” dhe redaktor menaxhues i JPost.com.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Një revolucion i qetë po ndryshon Lindjen e Mesme

Në Lindjen e Mesme, e cila ka jetuar me shumë dhunë për shumë kohë, paqja është e mundshme dhe mund…

SHQIPËRI

Qeveria e re izraelite duhet ta njohë më në fund Kosovën

Pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme të Kosovës – dhe admirimit të sinqertë të popullit të saj për shtetin hebre – Izraeli…

KOSOVA

Arun Chaudhary, amerikano-hebreu që ndihmoi Albin Kurtin të bëhej Kryeministër

Arun Chaudhary ishte një nga strategët e Kurtit në videokomunikimet me qytetarët e Kosovës gjatë fushatës. Chaudhary, i cili ishte…

INTERVISTA

Ambasadori i Izraelit, Gendler: Shqipëria po dëshmon vlerat e saj edhe në kohën e koronavirusit

Ambasadori i Izraelit në Tiranë, Noah Gal Gendler, dha një intervistë për gazetarin Genc Mlloja të gazetës shqiptare në gjuhën…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Misioni i Mossad për të kapur arkitektin e Holokaustit, Adolf Eichmann

Adolf Eichmann u kap nga shërbimi sekret izraelit në Argjentinë më 11 maj, saktësisht 60 vjet më parë sot; ai…