Dita e Izraelit, ambasadori i Shqipërisë, Bardhyl Canaj merr pjesë në pritjen e organizuar nga Presidenti Rivlin

Pritja u organizua në “Shtëpinë e Presidentit” në Jerusalem. Të pranishëm ishin të gjithë ambasadorët e akredituar në Izrael.


Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, mori pjesë në ceremoninë e zhvilluar nga Presidenti i Izraelit, Reuven Ruvi Rivlin, me rastin e 71-vjetorit të Pavarësisë.

Pritja u organizua në “Shtëpinë e Presidentit” (Ha’Bait Ha’Nasi) në Jerusalem.

“Me rastin e 71-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Izraelit, Presidenti Reuven Ruvi Rivlin ishte së bashku me ambasadorët dhe komunitetin ndërkombëtar të akredituar në Izrael për të celebruar ‘Ditën e Përkujtimit” (Yom Ha’Zikaron) dhe 71-vjetorin e Izraelit”, shkruan ambasada shqiptare në një njoftim të saj në Twitter.

Të pranishëm ishin të gjithë ambasadorët e akredituar në Izrael.

Foto nga pritja e organizuar.

Shpëtimi i hebrenjve, Shqipëria shpallet “Shtëpi e Jetës”

Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” përuron në Tiranë pllakatin në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës

IZRAEL

Netanyahu zyrtarisht hyn në historinë izraelite si kryeministri më jetëgjatë në shërbim

Që prej të shtunës, kryeministri 69-vjeçar ka shërbyer si udhëheqës i vendit për një total prej 4.876 ditësh, duke tejkaluar…

SHQIPËRI

Ambasadori Canaj pret drejtuesit e TransBiodisel, izraelitët synojnë investime në Durrës

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Dr. A.Tafesh, zevendëpresident për biznesin &CTO të kompanisë…

KOSOVA

Ambasadorja kosovare në SHBA, Vlora Çitaku: Populli ynë ka si shembull Izraelin

Gazetari amerikano-izraelit, Larry Luxner, editor i lajmeve në “Washington Diplomat”, ka intervistuar Vlora Çitakun ambasadoren e Kosovës në Shtetet e…

INTERVISTA

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Izraelit dhe Shqipërisë

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan hebraik (American Jewish Committee - AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së bënë një vizitë…

MILIARDERËT

Roman Abramovich blen shtëpi 63 milionë dollarë në Izrael

Miliarderi ruso-izraelit, Roman Abramovich, është i vendosur të blejë një shtëpi në Herzliya për 63 milionë dollarë nga menaxherja e…

SPYZONE

Israel Aerospace nënshkruan kontratë 50 milionë dollarë me Marinën Indiane

Marrëveshja përfshin një gamë të mirëmbajtjes dhe shërbime të tjera për nën-sistemet e raketave ajrore të mesme tokë-ajër të Israel…